Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kdo získal nejvíce Oscarů? Přečtěte si 7 oscarových rekordů

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

22. 1. 2012

Ceny Akademie, známé hlavně jako Oscaři, se předávají již od roku 1929. Za více než osmdesát let existence lze v jejich historii najít spoustu zajímavých i bizarních rekordů.

FOTO: Oscar

Oscar – sen mnoha filmařů, Zdroj: youtube.com

Pro mnoho umělců je zisk Oscara největším úspěchem, kterého se mohou ve filmovém oboru dočkat. Kdo měl v minulosti štěstí a komu se naopak nedařilo? TOPZINE.cz přináší sedm oscarových zajímavostí.

Třikrát a dost

Pouze třem filmům se v historii podařilo získat pět Oscarů v hlavních kategoriích, za něž jsou považovány nejlepší film, režisér, scénář, herec a herečka. Ceny v těchto kategoriích získala jako první romantická komedie Stalo se jedné noci, následně drama Přelet nad kukaččím hnízdem a do třetice thriller Mlčení jehňátek.

Oscarový rekordman

Pro spoustu umělců je úspěch získat Oscara alespoň jednou, šťastnějším z nich se to podaří dvakrát. Walt Disney, držitel největšího počtu Oscarů, to ale dokázal celkem šestadvacetkrát.

Walt Disney

Walt Disney a jeho trpaslíci, Zdroj: oficiální stránky

Zlatých sošek získal ale ve skutečnosti ještě více, neboť v roce 1939 získal za Sněhurku a sedm trpaslíků jednu klasickou cenu doplněnou o sedm symbolických zmenšenin. Prvenství Walta Disneyho nebude zřejmě nikdy překonáno.

Mládí vpřed

Nejen vysloužilí umělci mají šanci získat zlatou sošku, mnohokrát se to povedlo i mladým talentům. Úplně nejmladší držitelkou Oscara se stala v roce 1973 Tatum O’Neal za film Papírový měsíc. V té době jí bylo pouhých deset let.

Filmy plné Oscarů

Nejvyšší počet Cen Akademie získaly hned tři snímky. Jedenáct jich získal nejprve v roce 1960 Ben Hur, a byl tak až do roku 1997 oscarově nejúspěšnějším filmem. Pak se mu ale vyrovnal katastrofický Titanic. O sedm let později se mezi rekordmany dopracoval i poslední díl fantasy trilogie Pán prstenů: Návrat krále.

Titanic obdržel rekordních jedenáct Oscarů, Zdroj: distributor filmu

Zajímavé je také to, že osm z jedenácti cen bylo u každého z filmů uděleno ve stejných kategoriích. Všechny tři filmy byly oceněny za nejlepší film, režii, výpravu, kostýmy, střih, vizuální efekty, hudbu a zvuk.

Největší smolaři

Když se někomu podaří získat oscarovou nominaci, je zde vcelku slušná šance i na samotné vítězství. U některých jedinců jako by ale pravděpodobnost tak docela nefungovala.

Například režisér Federico Fellini dosáhl úctyhodného počtu dvanácti nominací za režii a scénář, ve vítězství však neproměnil ani jedinou. Podobný osud sdílí i Kevin O’Connell, který se hudebně podepsal pod filmy jako Armageddon, Pearl Harbor, Spider-Man či Transformers. Nominován byl již dvacetkrát, Oscara si však také (zatím) neodnesl, což  z něj činí rekordmana.

Hořký úspěch

V případech, kdy filmy obdrží velké množství Oscarů, je jedním z nich zpravidla i cena za nejlepší film. Jednou z výjimek je muzikál Kabaret z roku 1972. Z deseti nominací zvítězil osmkrát, bohužel právě v kategorii nejlepší film ocenění nezískal. Zato ale drží rekord jakožto film, který vyhrál nejvíce Oscarů, aniž by zvítězil jako nejlepší film.

Oscarový rok

Walt Disney není rekordmanem jen v množství získaných Osarů, ale také v počtu vítězství během jednoho roku. Zatímco pro ostatní je představa zisku byť jen dvou cen během jednoho ročníku nereálná, Walt Disney není žádný troškař, ze slavnostního ceremoniálu v roce 1954 odcházel s celkem čtyřmi cenami v ruce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo získal nejvíce Oscarů? Přečtěte si 7 oscarových rekordů