Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

I geniální Hannibal se někdy utne. Kde se staly filmové chyby?

Foto: Hannibal a Clarice u večeře Kriminální thriller Hannibal je volné pokračování oscarového snímku Mlčení jehňátek. Scénář byl patnáctkrát přepsán, než s ním byli filmaři spokojeni. I když nesklidil takový úspěch jako jeho předchůdce, rozhodně stojí za to ho vidět.

Foto: Hannibal a Clarice u večeře

Hannibal s Clarice u večeře, Zdroj: distributor filmu

Je tomu sedm let, co Hannibal Kanibal Lecter (Anthony Hopkins) unikl z improvizovaného vězení a my se nacházíme v italské Florencii, kde se vydává za znalce umění. Ovšem ani po tolika letech není na Lectera úplně zapomenuto. Nelegální odměnu tři miliony dolarů nabízí Mason Verger (Gary Oldman), čtvrtá obět Lectera, která jako jediná přežila. Nyní je Mason v zuboženém stavu, závislý na přístrojích a lékařské pomoci a hlavně plný pomsty.

Julianne Moore můžete vidět ve filmu Bláznivá, zatracená láska. Přečtěte si, jak se tato komedie vyvedla

Tu mu má pomoct zrealizovat italský policista Renaldo Pazzi (Giancarlo Giannini), když na videokazetě pozná velmi inteligentního a velmi sadistického vraha Hannibala Lectera, který miluje pojídání svých obětí, a rozhodne se místo řádného zatčení zavolat Masonovi.

Ani Clarice (Julianne Moore), která se za ty roky proměnila z naivní studentky ve zkušenou a sebevědomou agentku FBI, nemůže na dr. Lectera zapomenou a sama přiznává, že na něj musí myslet alespoň 30 vteřin denně. Poté, co Hannibal opouští Florencii a vrací se do států, ho unesou Masonovi lidé před jejíma očima. Když policie nic nedělá, rozhodne se zasáhnout sama.

Pojďme se kromě zajímavého vztahu mezi touto dvojicí a honbou za pomstou podívat i na zajímavé chyby, které zpestřily naši podívanou.

Chyby ve filmu

1. Když Clarice dostane dopis od Hannibala, je zapečetěný voskem. Jenže zatímco si jeho dopis čte, díváme se na scénu s Lecterem,  který dopis píše a na konci obálku nezapečetí. Jen ji prostě olízne.

2.  Další chyba se týká opět dopisu. Všimněme si, že když Hannibal dopis podepisuje, začíná čára nad jeho jménem těsně za písmenem B, kdežto podpis, který je v dopise agentky Starlingové, má čáru téměř nad celým jménem.

3.  A ještě do třetice chybička spojená s dopisem. Při jeho předčítání hlasem dr. Lectera na konci čte: S pozdravem, Váš dobrý přítel Hannibal Lecter, ale v dopise nic takového nenajdeme. Je tam pouze: S pozdravem, Hannibal Lecter.

Foto: Dopis

Dopis Od Hannibala pro Clarice                                                                                           

4.  1-212-555-0118 je číslo, na které má volat Pazzi ohledně odměny 3 milionů dolarů. Když se ale pořádně podíváme, číslo, co napíše na papír, je rozdílné a poté, když ho vyťukává v telefonní budce, opět nesouhlasí.

5.  Ve scéně, kdy Mason mluví s Clarice a vypráví jí jeho setkání s Lecterem, vidíme, jak Hannibal zvedá střep ze země v černém šátku. Zvláštní je, že když ho Masonovi podává, aby si uřezal kůži z obličeje, svírá ho v holé ruce. A hned nato ho Mason drží opět v šátku.

6.  Při zkoumání dopisu od Hannibala, který je určený Clarice, ho třetí parfémový expert chytne pinzetou v pravém dolním rohu a za vteřinku. V dalším záběru ho drží vpravo nahoře.

7.  Když si přijde Pazzi za Lecterem pro kufry, vidíme ho dvakrát s kalhotami, které jsou šedé a dole trochu stáhnuté – jako tepláky. Ovšem než dojde ke kufrům, jeho kalhoty jsou stejné barvy jako vršek a vypadají jako pyžamo. Což na sobě pravděpodobně měl.

8.  Dále si všimněme, že při jejich rozhovoru se párkrát mihne záběr na klavír a červenou židli. Někdy je odsunutá, někdy přisunutá ke klavíru a někdy zasunutá pod něj.

Foto: Lecter a Pazzi

Židle je v různých záběrech v rozdílné vzdálenosti od klavíru                                  

9.  Při slavnostní večeři Hannibala, Paula a Clarice vidíme na hodinách za Lecterem ručičku ukazující 48, hned nato při detailním záběru ukazuje ručička 50. A vteřinku nato je zase na 48.

10.  Clarice si bere v jednom záběru ze stolu nůž a schovává si ho pod stůl. Ovšem za pár dalších vteřin, když se budeme pozorně dívat, můžeme vidět tuto krádež znovu.

11.  Sekáček na maso, který bere Hannibal poté, co je Clarice připoutala pouty k sobě, je mokrý a od bylinek. Jenže když jí ho přikládá k ruce a ptá se, v jaké části ji má useknout, je sekáček úplně čistý a suchý.

Hannibal

Krimi/Thriller
Velká Británie/USA, 2001, 131 min

Režie: Ridley Scott
Hrají: Anthony Hopkins, Julianne Moore, Giancarlo Giannini, Gary Oldman, Ray Liotta, Frankie Faison, Francesca Neri, Željko Ivanek, David Andrews, Enrico Lo Verso, Ivano Marescotti, Fabrizio Gifuni

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I geniální Hannibal se někdy utne. Kde se staly filmové chyby?