Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Největší chyby ve filmu Armageddon odhalili lidé z NASA! Přesvědčte se sami

Nela Christovová

Nela Christovová

26. 12. 2010

Armageddon je americký katastrofický film z roku 1998, který natočil transformerský režisér Michael Bay. Snímek získal čtyři nominace na prestižního Oscara, včetně toho za titulní píseň I Don’t Want To Miss A Thing nazpívanou kapelou Aerosmith. Ta samá skladba pak byla nominovaná na Zlatou malinu za nejhorší filmovou písničku roku. Ze sedmi možných Malin si ale nakonec anticenu odnesl jen Bruce Willis.

Armageddon ztělesňuje všechno, co má mít správný katastrofický film. V první řadě oplývá hrozivou zápletkou: na Zem se totiž neodvratně řítí asteroid, který by v případě srážky zničil celou civilizaci. To do nečekaných rolí zachránců světa pasuje partičku naftařů v čele s Harrym Stamperem (Bruce Willis). Nechybí ani milostná linie, to když se A. J. (Ben Affleck) zamiluje do Harryho dcery Grace (Liv Tyler). Zvládnou netrénovaní muži včas navrtat do asteroidu jaderné nálože a spasit tak celou planetu?

Kvůli silně patriotické povaze scénáře směli filmaři natáčet v prostorách určených výhradně pro NASA. Herci se navíc jako jediní civilisté na světě směli navléknout do propůjčených skafandrů, přičemž každý stál 3 miliony dolarů. Paradoxně experti z NASA údajně zaznamenali 168 nelogických chyb, které se ve filmu objevily. My vám přinášíme výběr nejlepších z nich, ale samozřejmě i nějakou tu chybku z nepozornosti…

Chyby ve filmu

1. Prezident Spojených států ve svém projevu říká: „Bible nazývá tento den armageddonem.“ Ve skutečnosti se ve Zjevení Janově píše: „I shromáždil je na místo zvané hebrejsky Harmagedon.“ Armageddon je tudíž místo a ne den.

FOTO: Chyba ve filmu Armageddon

Velikost gumové godzilly se v jednotlivých záběrech mění, Zdroj: archiv

2. Předtím, než první asteroid dopadne na New York, zuřivý mopslík napadne hračku ve tvaru godzilly. V prostřihu z dálky se ale godzilla zvětší a zdaleka přeroste i psa.

3. Během scény, kdy se střídají záběry na lidi po celém světě, je všude vždy světlo. Jak jsme ale byli poučeni v hodinách zeměpisu, na některých místech musí být noc nebo by se mělo minimálně stmívat.

4. Když před startem raketoplánu mluví A. J. s Harrym, je v jednom záběru vidět slavný nápis Hollywood. Přitom mys Canaveral, ze kterého mají odlétat, se nachází na Floridě…

5. Do vesmíru startují dvě rakety nazvané Freedom a Independence. V jednom záběru spolu těsně sousedí, ale při odletu je patrné, že se nacházejí na kilometry od sebe.

FOTO: Chyba ve filmu Armageddon

Díra v trupu lodi a hořící trosky, Zdroj: archiv

6. Po drsném přistání na asteroidu A. J. vstoupí do nákladního prostoru, aby si prohlédl poškození raketoplánu. Část trupu je stržená a jeho trosky hoří na podlaze. Ve skutečnosti by něco takového nešlo, protože pro hoření je nutný kyslík, který z prostoru unikl, když se vytvořila trhlina.

7. Na ruské vesmírné stanici utíkají Lev a A. J. k lodi Independence. Celá stanice se pomalu rozpadá, a to včetně chodby, po které oba astronauti běží. Kdyby ovšem platila fyzikální pravidla, oba by tu chvíli už poletovali ve volném vesmíru.

FOTO: Chyba ve filmu Armageddon

Znovu a znovu padající větrák, Zdroj: archiv

8. Poté, co raketoplán přistane na Zemi, je běžné, že personál musí několik hodin počkat, dokud se povrch neochladí na bezpečnou teplotu. Jinak by hrozilo poškození vybavení nebo by horký vzduch mohl zranit posádku. Ve filmu se ale dveře otevírají okamžitě po přistání.

9. Když Harry vrazí do pokoje, kde najde svou dceru s A. J., spadne z poličky šedý větrák. V dalším záběru ale spadne znovu.

10. Filmoví tvůrci zřejmě často chyběli i na hodinách fyziky. Jinak by totiž věděli, že zvuk se ve vakuu nešíří, a proto by ty desítky efektních výbuchů ve vesmíru vůbec nebyly slyšet.

Armageddon (Armageddon)

Akční / Romantický / Sci-Fi
USA, 1998, 144 min

Režie: Michael Bay
Hrají: Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Ben Affleck, Liv Tyler, Will Patton, Steve Buscemi, William Fichtner, Owen Wilson, Michael Clarke Duncan, Peter Stormare, Ken Hudson Campbell, Jessica Steen

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší chyby ve filmu Armageddon odhalili lidé z NASA! Přesvědčte se sami