Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zlaté glóby 2012: Výsledky ovládl němý film. Porazil i Clooneyho

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

16. 1. 2012

Zlaté glóby, považované za jakéhosi předskokana Oscarů, v neděli slavnostně odhalily své vítěze. Komu se letos zadařilo a získal slibnou šanci i na zisk Oscara?

FOTO: Zlate globy - Angelina Jolie, Brad Pitt

Angelina Jolie a Brad Pitt – tradiční účastníci Zlatých glóbů, Zdroj: youtube.com

Nejúspěšnějším filmem 69. ročníku filmového ocenění se stal francouzský němý snímek The Artist. Ten byl žhavým kandidátem již se svými šesti nominacemi a v neděli svůj post favorita potvrdil, když obdržel hned tři ocenění. The Artist si odnesl cenu za Nejlepší komediální film, Nejlepšího herce v komediálním filmu (Jean Dujardin) a za Nejlepší hudbu Ludovica Bourceho.

Čtěte více: V drtivé většině jsme si správně tipli vítěze Zlatých glóbů

Jen o krok za francouzskou komedií zůstalo drama Děti moje. Film Alexandra Paynea byl oceněn jako Nejlepší drama a jeho ústřední představitel – George Clooney – si došel pro cenu za Nejlepšího herce v hlavní roli dramatu.

V ženské obdobě této kategorie zvítězila dle očekávání Meryl Streep jakožto Železná lady. Nejlepší komediální herečkou byla vedle toho zvolena Michelle Williams za roli ve filmu Můj týden s Marilyn.

Režisérem roku je podle Asociace zahraničních novinářů Martin Scorsese díky svému filmu Hugo a jeho velký objev, který vstoupí do českých kin začátkem února. Za Nejlepší scénář byl oceněn Woody Allen se svou Půlnocí v Paříži.

Dle očekávání proměnilo nominaci ve vítězství íránské drama Rozchod Nadera a Simin. Velkým překvapením nebyla ani Tintinova dobrodružství jako vítěz kategorie Nejlepší animovaný film. Oproti tomu nečekaný byl Zlatý glóbus pro Madonnu za Nejlepší filmovou píseň Masterpiece z jejího vlastního filmu.

Čtrnáctku filmových vítězů doplnil Christopher Plummer za Nejlepší vedlejší roli ve filmu Začátky. V dramatickém Černobílém světě zase podle asociace excelovala ve vedlejší roli Octavia Spencer. Během večera převzal cenu za životní dílo herec Morgan Freeman.

Morgan Freeman získal cenu za celoživotní dílo, Zdroj: distributor filmu

Kromě filmových kategorií se ale Zlaté glóby předaly i v jedenácti televizních kategoriích. Dvě ceny získalo drama Homeland, zkrátka nepřišla ale ani Taková moderní rodinka, Panství Downton nebo Hra o trůny. Pro televizní cenu si došla také Kate Winslet za svou roli v seriálu Mildred Pierceová.

Ocenění se tradičně předávalo v Los Angeles, konkrétně v Beverly Hilton Hotelu. Moderátorem ceremoniálu byl již potřetí britský komik Ricky Gervais, a to i navzdory loňským problémům, kdy jeho výroky pobouřily mnoho lidí. Přesto se ani letos nedržel příliš na uzdě, a postaral se tak o příjemný večer s nadsázkou v hlavní roli.

Vítězové filmových Zlatých glóbů 2012:

Nejlepší film, drama – Děti moje
Nejlepší herec v hlavní roli, drama – George Clooney (Děti moje)
Nejlepší herečka v hlavní roli, drama – Meryl Streep (Železná lady)
Nejlepší film, komedie/muzikál – The Artist
Nejlepší herec v hlavní roli, komedie/muzikál – Jean Dujardin (The Artist)
Nejlepší herečka v hlavní roli, komedie/muzikál – Michelle Williams (Můj týden s Marilyn)
Nejlepší režie – Martin Scorsese (Hugo a jeho velký objev)
Nejlepší scénář – Woody Allen (Půlnoc v Paříži)
Nejlepší herec ve vedlejší roli – Christopher Plummer (Začátky)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Octavia Spencer (Černobílý svět)
Nejlepší animovaný film – Tintinova dobdrodružství
Nejlepší filmová hudba – Ludovic Bource (The Artist)
Nejlepší filmová píseň – Masterpiece (W.E.)
Nejlepší cizojazyčný film – Rozchod Nadera a Simin
Cena Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo – Morgan Freeman

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlaté glóby 2012: Výsledky ovládl němý film. Porazil i Clooneyho