Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Morgan Freeman: Značka kvality, a to doslova

Redakce

Redakce

20. 8. 2010

Černoch s neuvěřitelným charismatem a uhrančivým pohledem. Díky těmto vlastnostem a svému hereckému talentu získal většinou role, které původně nebyly určeny pro Afroameričana. Stal se tak známým, že v roce 2006 patentní úřad registroval jeho jméno jako oficiální značku.

Ano, Morgan Freeman je Bůh, Zdroj: distributor filmu

Morgan Freeman se narodil roku 1937 v Memphisu v Tennessee. Jako malý se hodně stěhoval. Nejprve za babičkou do Charlestonu v Mississippi, následně do Greenwoodu a nakonec do Chicaga. Svoji první hlavní roli získal v devíti letech ve školní hře. Jeho talent se projevil velmi brzy, protože již ve 12 vyhrál státní hereckou soutěž a začal účinkovat v rozhlasové show.

S jeho budoucí hereckou kariérou to ale nevypadalo valně v roce 1955, kdy odmítl částečné herecké stipendium, které mu nabídla univerzita. Místo toho se rozhodl pro práci mechanika u amerického letectva, kde zůstal následující čtyři roky. Naštěstí pro diváky se k herectví vrátil a pilotní průkaz získal až před několika lety.

Od prvních krůčků až po Oscara

Když se vrátil od letectva, absolvoval herecký kurz u tanečního instruktora Matta Mattoxe. To mu pomohlo zazářit pod reflektory na Brodwayi v muzikálu Hello Dolly! Třikrát získal cenu Obie, přičemž jedna byla za roli ve hře Řidič slečny Daisy. Ta se v roce 1989 dočkala i filmového zpracování, kde opět hrál Freeman, a tentokrát byl nominován na Oscara. To už bylo dva roky po jeho první nominaci, a to za postavu newyorkského pasáka ve snímku Chytrák.

Zahrál si i prezidenta Nelsona Mandelu

Rok 1994 byl pro Freemana rokem neproměněných nominací. Na dosah mu byl jak Oscar, tak Zlatý glóbus. Měl je získat za ztvárnění vězně Ellise Boyda Reddingtona ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank, natočeném podle románu Stephena Kinga. Mimochodem je i nejlépe hodnoceným filmem v Česko-Slovenské filmové databázi. Oscara přese všechnu nepřízeň osudu nakonec získal, a to v roce 2004 za roli vysloužilého boxera v dramatu Million Dollar Baby.

Pravá ruka hrdinů

Diváci na něj mohou narazit i v dalších úspěšných filmech. Mezi ně patří například Robin Hood: Král zbojníků, kde hrál po boku Kevina Costnera. Pomocníkem hlavního hrdiny, i když novodobějšího, byl také v Batmanovi, kde hraje netopýrovu pravou ruku v podobě věrného Lucase.

Vedlejší, ale důležitou roli Boha se smyslem pro humor si zahrál v komedii Božský Bruce. Ze starších, ale skvělých filmů, kde ho můžeme vidět, doporučuji thriller Sedm. V něm se může divák (pravda, spíše divačka) navíc pokochat pohledem na Brada Pitta.

Milé děti, starejte se o tatínka

Morgan Freeman byl dvakrát ženatý. S druhou ženou Myrnou Colley-Leeovou byl až do roku 2007, kdy požádala o rozvod. Z prvního manželství má dvě děti. Třetí bylo Myrny, a tak ho adoptoval, aby k němu následně přidali čtvrté.

Snad se o Freemana budou jeho ratolesti starat s láskou tak, jak si zaslouží, aby mohl ještě dlouho působit v showbyznysu a dopřávat tak fanouškům i nadále dostatek povedených hereckých výkonů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Morgan Freeman: Značka kvality, a to doslova