Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michelle Williams: Vymetačka seriálů, kterou nominovali na Oscara

Redakce

Redakce

22. 2. 2011

Michelle Williams je americká herečka známá ze seriálu Dawsonův svět či filmu Zkrocená hora, při kterém se sblížila s Heathem Ledgerem a má s ním dceru Matildu. Loni si zahrála manželku Ryana Goslinga ve snímku Blue Valentine, za kterou byla nominována na Oscara. Zda tuto cenu získá, se dozvíme 27. února, kdy proběhne 83. udílení cen Americké filmové akademie.

FOTO: Michelle jako Marilyn Monroe

Michelle jako Marilyn Monroe ve filmu nazvaném My Week with Marilyn, Zdroj: distributor filmu

Jako nejmladší z pěti dětí se Michelle Ingrid Williams narodila 9. září 1980 v Kalispell v Montaně, Carle Ingrid, ženě v domácnosti, a Larrymu Richardu Williamsovi, obchodníku s akciemi a komoditami. V jejích devíti letech se rodina přestěhovala do San Diega v Kalifornii, zde měla možnost poprvé zhlédnout divadelní představení. Tato herecká profese ji natolik okouzlila, že ji rodiče v útlém věku zapsali do místního divadelního souboru.

Roku 1994 si poprvé zahrála v celovečerním filmu Lassie, rok poté následoval horor Mutant. V této době už bylo jasné, že Michelle má mimořádný talent stát se profesionální herečkou. Již v patnácti letech se stala nezávislá na rodičích v domnění, že to pomůže urychlit její kariéru. Po ukončení deváté třídy na Upper School of SantaFe Christian Schools, v kalifornské Solana Beach, se vymanila z područí svých rodičů a v šestnácti letech odešla na vlastní pěst do Los Angeles, kde se věnovala herectví.

Seriálové začátky

Mezi lety 1989 a 1999 se objevila ve známých seriálech jako Pobřežní hlídka, Kutil Tim a Krok za krokem. Velký průlom v její kariéře však přišel v rodinném dramatu na motivy Krále Leara Prokletá farma (1997), kde si zahrála dceru Michelle Pfeiffer Pammy. Nejvíce se zapsala do paměti diváků rolí dospívající dívky Jen Lindley ze seriálu Dawsonův svět (1998-2003), kde vystupovala po boku Katie Holmes, Joshuy Jacksona a Jamese Van Der Berka.

FOTO: S Heathem Ledgerem ve filmu Zkrocená hora

S Heathem Ledgerem ve filmu Zkrocená hora

Během účinkování v Dawsonově světě a po něm se objevila v několika filmech jako třeba Čmuchalky (1999) s Kirsten Dunst, Halloween: H20 (1999) s Jamie Lee Curtis a Joshem Hartnettem. V roce 2003 jsme ji mohli vidět po boku Kevina Spaceyho v dramatu Svět podle Lalanda, ale také v komedii Přednosta a o rok později v komediálním dramatu Obyčejní hrdinové s kolegyní Sigourney Weaver.

Osudové setkání ruku v ruce s Oscarem

Nejvýznamnější roli v jejím hereckém i osobním životě sehrál v roce 2005 snímek Zkrocená hora. V příběhu o milostné dvojici rančerů si po boku Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhaala zahrála mladou manželku prvního zmíněného. Za roli získala Oscara, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Independent Spirit Award. Během natáčení se zamilovala do svého hereckého kolegy Heatha Ledgera, zasnoubili se a v New Yorku se jim v říjnu 2005 narodila dcera Matilda Rose Ledger. Jejím kmotrem se stal Jake Gyllenhaal, zatímco kmotrou je herečka Bussy Philipps ze seriálu Dawsonův svět.

FOTO: Michelle Williams a Gael García Bernal ve filmu Mamut

Michelle Williams a Gael García Bernal ve filmu Mamut

Rok po narození dcery Matildy si zahrála v dramatu Hořká krajina pod režisérskou taktovkou Ethana Hawke. V roce 2007 si po boku Christiana Balea, Cate Blanchett, Richarda Gera a Heatha Ledgera zahrála v odvážném výkladu života skladatele Boba Dylana, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana.

Rozchod a nešťastná tragédie

Na podzim roku 2007 nastal pro fanoušky šok, Michelle s Heathem se podle mnohých novinových titulků po tříletém vztahu rozešli. Jen tři měsíce po rozchodu, v lednu 2008, byla Michelle na natáčení snímku Mamut (2009) v Evropě, kde obdržela zprávu o tom, že Heath zemřel ve svém bytě. Michelle i s dcerou Matildou byly po návratu do Brooklynu pronásledovány novináři v době, kdy čekaly na pohřeb svého blízkého. Soukromé smuteční shromáždění se konalo v únoru za účasti Jake Gyllenhaala, Katie Holmes a Toma Cruise, Sienny Miller a Bussy Phillips v Austrálii.

V prosinci 2008 v rozhovoru pro LA Weekly Michelle hovoří o tom, že si bere volno, aby se mohla stát svobodnou matkou na plný úvazek. Sama nadále konstatovala: „Nejsem zcela připravena vzdát se práce, protože nevím, jak dosáhnout rovnováhy. To je výzvou, jak žít v chaosu.“

Michelle se po nějakou dobu objevovala po boku režiséra Spika Jonzyho, kterého však záhy opustila. Poté, co dotočila film Mamut, si zahrála ve filmu Prokletý ostrov s Leonardem DiCapriem, kde ztvárnila ducha jeho zesnulé manželky.

V nedávné době byla Michelle nominována na Oscara, za svůj herecký výkon vedle Ryana Goslinga ve snímku Blue Valentine, který je portrétem amerického manželství s osobními zážitky samotného režiséra Dereka Cianfrance.

V současné době žije se svou dcerou Matildou v New Yorku a během tohoto roku se objeví ve své další očekávané velké roli Marilyn Monroe ve filmu nazvaném My Week with Marilyn.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michelle Williams: Vymetačka seriálů, kterou nominovali na Oscara