Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Začátky na DVD: Zůstat sám je snadné, ví každý pes

Jiří Hannich

Jiří Hannich

9. 12. 2011

Všichni jsme někdy začátečníci, tak už to chodí. Poetické drama Začátky představuje důkaz, že i na první pohled obyčejnou látku lze podat neobyčejným způsobem. Stačí hledat v obyčejnostech to krásné.

Homosexuální stařík v nachovém svetru, Zdroj: distributor filmu

Film

Oliverovi zemřel otec. Až na sklonku života přiznal, že je ve skutečnosti gay a s Oliverovou matkou žil v manželství bez vášně. Jak hlavní hrdina vzpomíná na své dětství, vztah s rodiči i poslední chvíle otcova života, odhaluje retrospektivu svého románku se svobodomyslnou Annou. Oliver podvědomě touží zaplnit vzniklou citovou prázdnotu, strach z neúspěchu jej však dusí.

Začátky zobrazují opravdový životní příběh grafického designéra a reklamního a filmového režiséra Mikea Millse. Ten na základě svých vzpomínek napsal scénář k filmu a sám si jej také zrežíroval.

Příběh v sobě mísí několik časových rovin, jimiž hlavní postava provází jako účastník děje i jako vypravěč se sklony k analytickému uvažování. Naraci dominuje poklidné tempo, které se – vyjma pasáží vysvětlujících společensko-politický kontext té které doby – nijak nemění.

Dokážeš mě rozesmát, ale není to vtipné

Zatímco záblesky dávné minulosti jsou nasnímány statickou kamerou – což jen podtrhuje explicitně nijak nevyřčenou, zato snadno pocítitelnou melancholii retrospektivní struktury příběhu – aktuální milostný part je povětšinou divákovi nabídnut prostřednictvím ruční kamery, jež svou dynamikou ztvárňuje intenzitu a naléhavost romantické linie. Vizuální rafinovanost pak dotváří série různých fotografií a skic, kterými režisér Mills průběžně prokládá pohyblivé sekvence.

Na obrazovce se též setkávají zajímavé charaktery. Proto zamrzí, že v centru pozornosti je vždy jen Oliver a ostatní již nedostanou tolik prostoru (např. vztah Anny k jejímu otci by si zasloužil dovysvětlit či více rozvinout). Postavám však lze věřit každé slovo a rozhodně to není jen tím, že scénář čerpá ze skutečných událostí.

Oliver (E. McGregor) se bojí vážného vztahu

Protagonisté hlavních figur totiž svým komorním, civilně pojatým herectvím, výrazovou střídmostí a upuštěním od nadbytečné teatrálnosti skvěle souzní s pojetím malého filmu, kterým Začátky jsou.

Christopher Plummer přímo září v roli šťastného homosexuálního důchodce, Ewan McGregor a Mélanie Laurent zase výborně ztělesňují dvojici mladých lidí, která stále ještě neví, co od života očekávat. Tento kontrast se odehrává za naprosté přirozenosti projevu, bez jakýchkoli trapných okamžiků a klišé.

Zamilovaný otec, tápající syn a flegmatický pes

Přestože se obsahová náplň Začátků může někomu zdát banální až omšelá (zobrazuje přece všední život několika obyčejných lidí), potažmo poněkud chudá na události (gradaci nečekejte), jde o mimořádně příjemné filmové dílo, jež má ambici pohltit nejednoho diváka svou laskavostí a upřímností. Tu pobaví vtipnou replikou či efektním střihem, tu dojme vztahovými kotrmelci a hlavně je velice vkusně natočené.

Ewan McGregor a Roman Polanski? Třaskavá kombinace dala vzniknout tajemnému thrilleru Muž ve stínu

Člověk jednoduše nemusí být úplná citlivka, aby se po pár minutách bez problému naladil na Millsovu poetiku. Pak už se jen nechá unášet starou černošskou muzikou, která doprovází většinu scén, a ani mu nepřijde divné, že si postavy nechají radit od psa (zvlášť když radí dobře). Chce to prostě dát atmosféře snímku šanci. Vždyť je to jen začátek a toho se není třeba obávat.

DVD

Příjemné překvapení skýtá menu v češtině, a dokonce i bonusy v češtině – dvojnásobná pochvala pro distributora. Aby toho nebylo málo, tak milovníci angličtiny si mohou pustit film v původním (tedy anglickém) znění a ještě s anglickými titulky. Opět výborně.

Bonusová složka obsahuje černobílý film o filmu – v něm se mimo jiné dozvíte proč Christopher Plummer nenávidí Mikea Millse – kratičký kreslený snímek o dějinách lásky mezi mužem a ženou a rovněž Millsův komentář k samotnému celovečernímu filmu.

Začátky (Beginners)

Drama / Komedie
USA, 2010, 100 minut

Režie: Mike Mills
Hrají: Ewan McGregor, Mélanie Laurent, Christopher Plummer, Goran Visnjic, Keegan Boos aj.
Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, anglické
Bonusy: Krátký film o natáčení filmu Začátky, Propagace Začátků, komentář režiséra a scenáristy Mikea Millse

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začátky na DVD: Zůstat sám je snadné, ví každý pes