Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Tom Hardy: Sex, drogy a rock’n’roll je jeho motto

Nikola Němcová

Nikola Němcová

27. 3. 2012

!Profil herce!Tom Hardy patří momentálně k nejobsazovanějším hercům Hollywoodu. Jeho začátky ale nebyly nejjednodušší. Bojoval s alkoholismem, závislostí na kokainu a kriminální činnost mu nebyla cizí.

FOTO: Tom Hardy

Tom s bujnou hřívou. Zdroj: distributor filmu

Edward Thomas Hardy, známý jako Tom Hardy, se narodil 15. září 1977 v Londýně. Je jediným dítětem spisovatele Edwarda a umělkyně Anne. V dětství navštěvoval školu pro chlapce a herectví se věnoval na Drama Centre London a na Richmond Drama School. Jedním z jeho kantorů byl i oscarový herec Anthony Hopkins.

V pubertě patřil mezi mladistvé delikventy. V patnácti letech byl zatčen za divokou jízdu v ukradeném Mercedesu. Měl štěstí, že nakonec nebyl obviněn z trestného činu. Díky výhře v soutěži The Big Breakfast’s Find Me a Supermodel se dal na dráhu modela.

Myšlenky na sebevraždu

V té době se však u něj prohloubily problémy s alkoholem a stal se závislým na kokainu. Teprve před dvěma lety se o jeho démonech z mládí rozmluvil: „Skončil jsem sjetej a vystrašenej na místě, které mě děsilo. Kolikrát jsem se vzbudil někde na druhým konci Londýna, v posteli s někým, koho neznám, a krvácel jsem. Takhle to bylo na denním pořádku. Pak jsem šel normálně do práce. Nechtěl jsem, aby si někdo všiml, že jsem mimo, ale skrýt se to nedalo.“

Došlo to tak daleko, že pomýšlel na sebevraždu. Jeho manželce po pěti letech došla trpělivost a nechala se s Tomem rozvést. Jeho opilecké stavy byly podle ní nesnesitelné a Hardy s ní v tomto souhlasí. Díky rozvodu se odhodlal podstoupit léčbu a od roku 2003 je čistý.

FOTO: Warrior

Kdo s koho. Tom se vždycky dostává k rolím samých drsňáků.

I přes tyto problémy se mu podařilo debutovat ve válečném seriálu Bratrstvo neohrožených a v celovečerním filmu Černý jestřáb sestřelen. Roli získal díky tomu, že má stejného agenta jako Ewan McGregor, který se v tomto snímku taktéž objevil. Americkému publiku se více předvedl díky jeho roli darebáka Shinzona ze Star Treku: Nemesis. Postava se stala natolik oblíbenou, že si můžete koupit jeho akční figurku.

Po několik dalších let Hardy vytrvale pracoval jak na filmech, tak i v televizi a divadle. V roce 2006 spolu s režisérem Robertem Delamerem založili divadelní společnost, kde režíroval hru Blue on Blue, kterou napsal jeho otec Edward. O rok později se objevil na britské stanici BBC Two ve filmu Stuart: Život pozpátku. V tomto příběhu podle skutečné události si zahrál bezdomovce Stuarta, který byl brutálně mučen a jeho smrt není dodnes vyřešena. Za jeho přesvědčivé podání Stuarta si vysloužil nominaci na cenu BAFTA.

Bezdomovcům je hej

Jeho divadelní společnost Shotgun poskytuje aktivní pomoc znevýhodněným lidem. Ti můžou psát vlastní díla pro divadlo a televizi. Hardy je také patronem charitní společnosti Flack, která podporuje bezdomovce v Cambridge. V roce 2010 se stal dokonce velvyslancem pro The Prince’s trust, která se zaměřuje na znevýhodněnou mládež.

[youtube_660]7gFwvozMHR4[/youtube_660]

V roce 2008 se objevil v úspěšné gangsterce Guye Ritchieho RocknRolla, kde si zahrál gaye a chuligána Boba. Ve stejném roce se podílí i na filmu Bronson, ve kterém ztvárnil nejnásilnějšího vězně v Británii, Charlese Bronsona. Kvůli této roli kompletně změnil svůj vzhled a přibral 20 kilo. Po dobu pěti týdnů udělal každý den až 2 500 kliků.

V tomto roce se mu s jeho dnes již ex přítelkyní Rachel Speed narodil syn Louis Thomas Hardy. Tom je starostlivý otec. Obává se, že svého syna kvůli natáčení nevídá moc často a že se z něj stane Skype otec. „Jsem si vědom, že je ze mě Skype otec a to je opravdu smutné. Ale je to hlavně díky tomu, že chci zajistit dostatek finanční prostředků pro svého syna.“

Při natáčení Bouřlivých výšin se dal dohromady s herečkou Charlotte Riley, se kterou se v roce 2011 zasnoubil. I přesto se ho při rozhovorech často ptají na jeho orientaci. „Pane Bože, jsem herec. Jsem umělec. Hrál jsem s každým a všechno. Teď mi je 30 a není to pro mě. Skončil jsem s experimentováním,“ řekl Tom.  I přesto však stále pokukuje po pěkných chlapech a přiznává, že se mu líbí třeba jeho kolega z RocknRolly, Gerard Butler.

FOTO: Tom Hardy a Chris Pine

Tom je příjemné lákadlo na akční komedii Tohle je válka!.

Přelomovým filmem se pro něj stal Počátek, díky němuž se dostal do povědomí diváků a o zajímavé role nebyla nouze. V roce 2011 se objevil hned ve dvou úspěšných snímcích, ve filmu Warrior ve špionážním dramatu Jeden musí z kola ven.

Od konce února si Toma můžete užívat v romantické akční komedii Tohle je válka!, kde si po boku Reese Wintherspoon a Chrise Pinea zahrál špičkového agenta CIA, který svádí boj o stejnou dívku se svým kamarádem a kolegou. Nejočekávanějším projektem je jeho role Banea ve snímku Temný rytíř povstal. Svou vizáž změnil natolik, že je až k nepoznání od svého civilního vzhledu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tom Hardy: Sex, drogy a rock’n’roll je jeho motto