Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Reese Witherspoon: Už dávno není jen pravá blondýnka

Nela Christovová

Nela Christovová

27. 5. 2011

!Profil herečky!Všichni ji známe jako Elle Woodsovou z komedie Pravá blondýnka. Nic ale ze začátku nenasvědčovalo, že by se měla zařadit do škatulky „roztomilých nanynek s přihlouplým výrazem“, naopak, její parketou byly thrillery. Za jedno drama získala Oscara a v současnosti ji můžeme čím dál častěji vidět ve vážnějších kusech.

FOTO: Reese Witherspoon

Reese Witherspoon v duchařské komedii A co když je to pravda?, Zdroj: distributor filmu

Slavná americká blondýnka se narodila 22. března 1976 jako Laura Jeanne Reese Witherspoon v New Orleans. Její matka byla profesorka s několika tituly a otec pracoval jako chirurg. Právě kvůli němu se rodina několikrát stěhovala, poprvé těsně po Reesině narození, a to rovnou do Německa. Když byly jejich dceři čtyři roky, přesouvali se znovu, tentokrát do amerického Nashvillu.

Už jako malá se chtěla stát herečkou a doma ji rodiče podporovali. Objevila se v reklamě na nashvillské květinářství a v sedmi letech se pomalu rozkoukávala ve světě modelingu. V roce 1991 si zahrála zamilovanou teenagerku v romantickém dramatu V měsíčním svitu. Dál chodila do školy a současně začala hrát v televizních filmech a seriálech, ale po roce studia anglické literatury ze Stanfordu odešla.

Vřískat nebudu, dík

Ačkoli proslula rolí ne zrovna dvakrát inteligentní blondýny, její filmové začátky se nesly v jiném duchu. V thrilleru Maniak si zahrála drsnou puberťačku se slovníkem, za který by se nemusel stydět kdejaký gangsta. V podobném duchu se nesla i následující role v thrilleru Milenec nebo vrah, kde se objevila jiná začínající hvězda, Mark Wahlberg. Ani jeden z filmů nebyl zrovna kasovní trhák, navíc začínající herečka odmítla v té době populární role sladkých tvářiček rozčtvrcovaných v krvavých vyvražďovačkách, mezi nimiž figuroval i populární Vřískot.

Přesto se jí podařilo prorazit – a to zejména ve Velmi nebezpečných známostech, které dnes viděl skoro každý teenager. Zahrála si uťápnutou Annette, se kterou si pohrává dvojice rozmazlených sourozenců. Jedním z nich byl i Ryan Phillipe, se kterým si porozuměli i mimo filmové plátno.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

„Na našem prvním rande jsem Ryanovi připravila hamburger, na kterém jsem v podstatě vyrostla. Doteď dělám svoji vlastní verzi s makarony, sýrem a masem. Děcka to takhle mají nejradši,“ prozradila něco málo ze svého soukromí. Ještě v roce 1998 se konala svatba a krátce poté se páru narodily dvě děti – Ava Elizabeth a Deacon.

Blonďatá a růžová!

Následovalo pár slabších rolí, včetně doslova fekální komedie s Adamem Sandlerem v hlavní roli, Malý Nicky – Satan Junior, kde už jenom název hovoří za vše. V roce 2000 si zahrála ve dvou epizodách Přátel trhlou a opravdu velice blonďatou sestru Rachel. A hned nato následovala ona role blondýny, díky které si tvář Reese vrylo do paměti asi nejvíc diváků.

Pravá blondýnka je možná stupidní komedie s jednoduchou zápletkou, ale právě ta přinesla herečce několik ocenění, jako to za nejlepší hlášku roku. A která to byla? Reakce hlavní postavy Elle na snobské oslavě, na kterou ona jediná přijde v převleku: „Tvůj kostým taky není špatný. Ovšem kdybych se já převlékla za starou pannu, netvářila bych se tak kysele.“ Tenhle film s rozpočtem o výšce platu hollywoodských es vydělal 141 milion dolarů, a proto není překvapením, že se jeho tvůrci rozhodli pro pokračování.

Ale to neměli dělat. Komedie Pravá blondýnka 2 byla propadák, a Reese se zařekla, že v žádném dalším pokračování už hrát nebude. Pro zajímavost, kvůli roli v romantické komedii Holka na roztrhání se herečka musela nechat ostříhat, a proto v blondýnce nosila paruku.

Manželkou Johnnyho Cashe

V roce 2004 dostala nabídku na roli manželky amerického folkového zpěváka Johnnyho Cashe. Na přípravě filmu spolupracoval zpěvák i jeho žena až do své smrti, oba zemřeli krátce po sobě v roce 2003. Reese se na roli dlouho připravovala: „Dokonce i lidé, kteří znají dobře muziku Johnnyho Cashe, toho o June Carter moc nevědí. Takže dozvědět se něco o ní mi pomohlo v hereckém výkonu a protlačila jsem ji dopředu tak, jak nikdo předtím.“ Cashe si nakonec zahrál Joaquin Phoenix, který se naučil hrát na kytaru, a oba kvůli roli chodili na lekce zpěvu. Z pěti nominací na Oscary si nakonec sošku odnesla jenom Reese.

FOTO: Reese Witherspoon s druhým manželem

Reese Witherspoon s druhým manželem, Zdroj: youtube.com

V roce 2007 se herečka rozvedla a v březnu letošního roku si vzala agenta hvězd Jima Totha. Na svatbě se objevil i bývalý manžel s oběma dětmi a známé tváře jako Renée Zellweger, Sean Penn se Scarlett Johansson, Tobey Maguire nebo Robert Downey jr.

V současnosti můžete herečku vidět v novém dramatu z netradičního cirkusového prostředí Voda pro slony, kde byl jejím protějškem o deset let mladší Robert Pattinson, známý jako Edward ze ságy Stmívání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reese Witherspoon: Už dávno není jen pravá blondýnka