Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Gerard Butler vládne našim kinům, 3 filmy za rok je slušná úroda

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

4. 12. 2009

V dnešní době je jak v českých, tak amerických kinech přebutlerováno. Spatřit ho můžete v akční střílečce, romantické komedii i detektivním thrilleru. Během jediného roku se do kin dostaly tři jeho snímky, to je sen každého herce.

Tohle je SPARTA!, Zdroj: distributor filmu

Gerard Butler je dalším důkazem, že Skotsko je velice dobrým producentem divácky oblíbených herců.  Sean Connery toho je důkazem. Původně to ale vypadalo, že z Gerarda bude někdo úplně jiný. Dal se na práva a dokonce na nich sedm let vydržel, jenže už během jeho studií se začalo ukazovat, že kravat, oblek a kufřík plný listin nejsou zrovna to pravé ořechové, sice to už vypadalo, že práva jej udrží, protože se stal prezidentem školní právnické společnosti a následně se začal zaučovat jako koncipient jedné právnické firmy, jeho povaha se tomu částečně bránila. Takže zatímco během dne se snažil neusnout a maskovat kocovinu, jakmile padl večer, koncertovat se svojí rockovou kapelou Speed po mnoha skotských barech. Alkohol a jeho noční život se stal důvodem, proč byl vyhozen ze školy i z firmy a rozhodl se naplno věnovat herectví.

S ním už měl zkušenosti, protože již v dvanácti letech hrál malou roličku v muzikálu Oliver. A usnadnil mu to i herec a režisér Steven Berkoff, který mu nabídl roli v divadelní inscenaci Shakespearovy hry Coriolanus a následně se dostal i do divadelní adaptace Trainspottingu. Tak se Butler dostal na prkna, která znamenají svět. Odtud to je již kousek ke stříbrnému plátnu. Poprvé se objevil v roce 1997 ve snímku Paní Brownová.

Království ohně, na obrázku je Bulter sice v popředí a Bale jen vpravo stranou, ale ve filmu to je naopak

Gerard Butler je v současné době jeden z nejobsazovanějších herců v Hollywoodu. Jenom za tento rok se objevil ve třech významných snímcích, jejichž záběr je skutečně široký. Dva z nich již diváci mohli vidět v kinech a třetí je na cestě.

Jednu z prvních velkých rolí dostal v roce 2000, kdy hrál hraběte Drakulu ve snímku Wese Cravena Dracula 2000. Následoval nepříliš úspěšný televizní film Attila (2001), který doplatil na spoustu chyb a oblíbené a občas až dementní scénáristické upravování minulosti, aby snímek přitáhl více diváků. Do sci-fi zavítal po boku Christiana Balea ve snímku Království ohně (2002), kde však jeho role Creedyho prakticky zanikla. Jednak díky plnovousu nelze prakticky poznat a jeho prostor je velice malý, protože skoro třetinu snímku zabral (bohužel) Christian Bale, druhou třetinu Matthew McConaughey a draci a zbylou část ostatní herci a děj.

O rok později se ve filmu miloval s Angelinou Jolie ve snímku Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života, ale skutečné počítačové Laře Croft musí poskakovat polygonové poprsí zlostí, protože tento snímek dopadl skutečně moc zle a řadí se spíše mezi ty už podprůměrné.

bulter3

Coby Beowulf ve stejnojmeném snímku

Svítání na lepší časy začalo v roce 2005, kdy dostal hlavní roli v adaptaci velice oblíbené a lákavé legendy o Beowulfovi. Film s trochu hloupým českým názvem: Beowulf: Král barbarů se docela povedl. Nijak převratný sice nebyl, ale je to příjemné pokoukání obzvláště pro ty, kteří mají rádi drsnou fantasy prakticky bez počítačových efektů, protože rozpočet na tento snímek byl velice malý.

O tom, že snímek může být megaúspěšný a stát na Holywood skoro pakatel, se jak producenti, tak diváci přesvědčili v roce 2006. Nejprve celým světem oblétl trailer, ze kterého si každý zapamatoval Butlerův výkřik: „This is Sparta!“ Mluvilo se o revolučním snímku, a když konečně přišlo 300: Bitva u Thermopyl do kin, všichni zůstali sedět s pusou otevřenou. Snímek stál necelých šedesát pět milionů dolarů a už během prvního víkendu dokázal vydělat milionů sedmdesát. Celkem snímek vydělal už přes dvě stě milionů a skutečně znamenal revoluční průlom, protože vznikl pouze na zeleném plátně ve studiu bez potřeb natáčení v exteriérech. Zack Snyder navíc obsadil do hlavních rolí nepříliš známé, tudíž laciné herce – Butler, „Faramir“ Wenham a další. Veškeré peníze prakticky zhltly trikové efekty, díky kterým dostalo dílo úplně jiný rozměr. Snímek byl natočený podle stejnojmenného komiksu Franka Millera s velice osobitou a originalitou nacucanou kresbou, kterou tvůrci filmu do detailu dodržují. Zatím se dá o 300: Bitva u Thermopyl mluvit jako o Bulterovu vrcholném dílu.

Jedním z jeho nových filmů je Gamer

Loni se objevil v nepříliš známém, ale kvalitním snímku Rocknrolla a v letošním roce dorazila do kin trojice filmů, které svými žánry pokrývají širokou diváckou veřejnost.

Gamer je ze všech tří zatím nejslabší, sice obsahuje kvalitní střílečky, ale děj je příliš slabý, aby tento film nějak výrazně oslnil. Trochu podivně přeložený název romantické komedie Chceš mě chci tě nenabízí nijak přehnaně originální příběh a je prakticky od samotného počátku odhadnutelný, ale herecké výkony, které předvádí právě Butler a Katherine Heigl, táhnou film nahoru a činí z něj příjemný, lehce nadprůměrný snímek, který neurazí a peněz za kino divák sice litovat nebude, ale aby se na film šel podívat znovu, už ne.

butler5

Blondýna, kdo by jí nepodlehl - problémy má i Gerard Butler, když říká Chceš mě chci tě

Ve Ctihodném občanovi si Butler konečně střihne roli zápornou, a to vysloveně geniální zločince, který vraždí a přitom sedí ve vězení. Trailer toho krom Jamieho Foxxe slibuje mnoho – novotou zavánějící příběh, který nabízí spoustu napětí, takže doufejme, že až tento článek vyjde, bude Ctihodný občan již v kinech a splní to, co slibují ukázky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gerard Butler vládne našim kinům, 3 filmy za rok je slušná úroda