Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Poznejte krásu českého Versailles

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

6. 10. 2011

FOTO: Zámek Nové HradyDo zámku Nové Hrady se dostanete cestou vedoucí kolem dvou rybníků. Po projití ozdobnou bránou uvidíte rokokovou stavbu nacházející se ve francouzské zahradě.

FOTO: Zámek Nové Hrady

Rokokový zámek Nové Hrady, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Nedaleko Litomyšle se nachází zámek Nové Hrady, který dal ve stylu francouzských letních sídel vybudovat hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve druhé polovině 18. století. K zámku patřily správní budovy i špýchar a v západním křídle byla vystavěna kaple. Velkou ozdobou byly zahrady. Nové Hrady se pyšnily francouzskou zahradou i anglickým parkem s Křížovou cestou, která vedla k pozůstatkům původního gotického hradu. Díky své podobě získal komplex přezdívky České Versailles nebo Malý Schönbrunn.

Zámek až donedávna reprezentativním sídlem nebyl

Ve 30. letech zámek prošel velkou rekonstrukcí, která respektovala původní podobu exteriéru i interiérů. To byla na dlouhou dobu poslední oprava, která zámku prospěla. V roce 1948 byly Nové Hrady vyvlastněny a ani to, že se zámek o rok později dostal na seznam státního kulturního majetku, mu nezaručilo správné zacházení.

Nové Hrady byly nevhodně využívány a vyvrcholilo to tím, že do suterénu umístili výkrmnu vepřů. Čas od času sice byly prováděny nějaké dílčí opravy, větší rekonstrukce se ale zámek dočkal až v 80. letech, když hrozilo zřícení východního křídla.

Proměna v Malé Versailles

FOTO: Zámek Nové Hrady

Zámecká brána, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

V 1992 byl zámek v restituci vrácen původním majitelům, v opravách se ale nepokračovalo a Nové Hrady dál chátraly. Zlom nastal o pět let později, kdy zámek koupili manželé Kučerovi a začali se záchranou zámeckého areálu.

Po opravách budovy samozřejmě časem došlo i na výstavbu zahrad. Jejich přesná podoba není známa, nicméně původní dispozice zahradních teras se zachovala. Na precizně upravené francouzské zahrady navazoval anglický park. Nedaleko špýcharu dali zbudovat zahradní divadélko a bludiště. Díky kompletní obnově jsou zahrady nyní obrovskou ozdobou zámku.

Na prohlídce uvidíte stálou expozici nábytku ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a samozřejmě také zrekonstruované interiéry. V hlavním sále si nezapomeňte prohlédnout lustr a možná vám zde průvodkyně ukáže i třináctou komnatu zámku. Slavnostní sál je oblíbeným místem koncertů a hlavně svatebních obřadů, které mohou probíhat také v nově vysvěcené kapli sv. Aloise.

FOTO: Pohled ze slavnostního sálu

Pohled ze slavnostního sálu, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Ve špýcharu nyní sídlí První české muzeum cyklistiky, ve kterém uvidíte exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Poslední patro muzea nabízí dětský kolotoč a trenažér s opravdovým vysokým kolem, díky kterému návštěvníci zjistí, že jízda na něm nebyla vůbec jednoduchá.

Otevírací doba

  • květen – září: denně od 10:00 do 16:00
  • duben a říjen: víkendy a svátky od 10:00 do 16:00

Muzeum cyklistiky má otevřeno do 17:00 a zámecká kavárna až do 18:00.
Mimo otevírací dobu je prohlídka možná po telefonické domluvě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Poznejte krásu českého Versailles