Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Giverny u Paříže: Monetovo zahradní království

Hana Chytrá

Hana Chytrá

3. 5. 2011

Jezírko s lekníny, japonská zahrada, malebný dům a květiny, kam jen oko dohlédne. Malý ráj nedaleko Paříže nese jméno Giverny a  přenese vás do barevného světa Clauda Moneta.

FOTO: Dům Clauda Moneta v Giverny

Dům Clauda Moneta v Giverny, Foto: J. Ambrožová

Pokud patříte k nadšeným obdivovatelům impresionismu, asi již víte, o čem následující článek bude. Pro méně zasvěcené připomínám, že zahrada v Giverny je čarokrásné dílo předního francouzského impresionisty Clauda Moneta. Zahrada je živá připomínka jeho díla, živoucí důkaz, že krása na jeho obrazech má reálný podklad.

Malý ráj kousek od Paříže

Dům se zahradou se nachází v malebném městě Giverny, která je z odkazu malíře živa. Malé městečko nad Seinou se nachází na hranici Ile-de-France a Normandie. Dle očekávání se dům na nachází v ulici Clauda Moneta a v domě je zřízeno malé muzeum impresionismu. Monet začal zahradu budovat v roce 1891 a trvalo mu skoro deset let, než byl s výsledkem a uspořádáním zahrady spokojen.

FOTO: Květinová část zahrady

Květinová část zahrady

S malířem Gustavem Caillebottem, který byl také takovým vášnivým zahradníkem a malířem květin, si Monet vyměňoval zkušenosti s pěstováním. Zaměstnával také botanika Felixe Breuila, který mu celé dílo pomáhal vytvořit.

Postupně vzniklo slavné leknínové jezírko, kolem kterého založil japonskou zahradu, a pestrobarevná květinová zahrada okolo domu.

Obrazy naživo

FOTO: Proslavené leknínové jezírko

Proslavené leknínové jezírko

Při procházce zahradou se vám nutně musí vybavit slavná díla tohoto významného impresionisty. Ať již jezírko s lekníny a zeleným japonským mostem, převislé stromy nad jezerem, záhony pestrobarevných květin či malebný dům obrostlý popínavými květinami. Zaplaví vás neuvěřitelná pestrost barev a vůní, sytá zeleň trávy a keřů a hlavně vás plně prostoupí atmosféra toho jedinečného místa.

FOTO: Bambus a říčka v zahradě

Bambus a říčka v zahradě

Zahrada byla koncipována tak, aby byla neustále krásná a v plném květu. Sezóna začíná v dubnu/květnu, kdy začínají kvést jarní květiny a pokračuje po celé jaro a léto a vrcholí letním květem růží. Je to jedno velké, pestrobarevné a voňavé království květin.

Každý měsíc má svou vlastní výzdobu, od šeříků a lilií až po chryzantémy a řeřichy, azalky, hortenzie, náprstníky, slézy, pomněnky a fialky.

Mekka impresionistů

FOTO: Japonská zahrada s mostem

Japonská zahrada s mostem

Jelikož se jedná o velmi významného umělce, odpovídá tomu také návštěvnost zahrady. V sezóně je zde opravdu hodně turistů z celého světa, připravte se na pořádnou frontu před vstupem do domu a muzea. Přestože je v zahradách neustále hodně návštěvníků, prohlídku si určitě užijete. Lidé se v zahradách poměrně ztrácí, i větší skupiny nepůsobí rušivým dojmem a v zahradách panuje klid.

Adresa:
Jardin de Monet a Giverny
99 rue Claude Monet,
27620 Giverny

Vstupné:

dům a zahrada – 6 eur

jen zahrada – 4,5 eur

studenti – 4,5 eur

děti do 7 let zdarma, děti do 12 let – 3,5 eura

zákaz vstupu zvířatům

Vstupenky se prodávají denně do 17:30.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Giverny u Paříže: Monetovo zahradní království