Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Fotogalerie: Navštivte hrad Šternberk na úpatí Nízkého Jeseníku

Eva Chytková

Eva Chytková

13. 9. 2011

Zajímavá historie, nevšední atmosféra a příjemné okolí. To vše a mnohem víc nabízí státní hrad Šternberk na Moravě. Vstupte i vy do jedné z kapitol českých dějin.

Šternberk

Hrad Šternberk je i často vyhledávaným místem pro svatby, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Na rozdíl od Českého Šternberku nemusí používat přídomek moravský. Nachází se na úpatí Nízkého Jeseníku nad městem Šternberk v Olomouckém kraji. Mohutný hrad je jedním z nejkrásnějších na Moravě, jeho osud je ovšem spojen s bouřlivými obdobími českých dějin.

Hrad založil v polovině 13. století  Zdeslav ze Šternberka. Od té doby je jeho historie bezprostředně spojena s tímto rodem. Po smrti posledního Šternberka se stal hrad cílem husitů a byl velmi poškozen. Oprav se ujali další majitelé, páni z Kravař. Za vlády Jiřího z Poděbrad se téměř na sto let dostává hrad do rukou Berků z Dubé a z Lipé. Hrad opět mění majitele, tentokrát jde o potomky přímo krále Jiříka, Minstrberky.

Šternbek však v dějinách zažil mnohem více. V roce 1620 hostil Fridricha Falckého, ale jinak za třicetileté války velmi utrpěl. Nakonec se dostal do rukou nejmocnějšího moravského rodu Lichtenštejnů. Ještě na konci 18. století byl obléhán Prusy. Hrad začal chátrat a byla by se z něj stala zřícenina, kdyby v 19. století nedošlo k rozsáhlé přestavbě v duchu romantického historismu.

Dnes hrad těží hlavně z doby držení Lichtenštejnů. Nabízí dva rozsáhlé prohlídkové okruhy, z nichž se jeden věnuje přímo Lichtenštejnským sbírkám. Hrad je obklopen rozlehlým, rovněž zpřístupněným lesoparkem.

Dalšími významnými památkami regionu jsou Velké Losiny nebo hrad Bouzov.

Otevírací doba hradu

Duben a říjen: víkendy a svátky         10:00 – 17:00
Květen, červen a září: mimo pondělí denně    10:00 – 17:00
Červenec, srpen:  mimo pondělí denně    10:00 – 18:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotogalerie: Navštivte hrad Šternberk na úpatí Nízkého Jeseníku