Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cesta do pohádky na zámek Žleby. Cestujte s námi

Eva Chytková

Eva Chytková

12. 10. 2010

ŽlebyNejen svoji jedinečnou architekturou, malebným prostředím, ale i oborou s bílými jeleny působí tento zámek opravdu jako z pohádky. Nyní nově nabízí noční prohlídky a je otevřen až do října.

Žleby

Zámek Žleby, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Zámek Žleby se nachází mezi městy Kutná Hora a Chrudim a díky svému romantickému vzhledu je dnes velmi navštěvovanou památkou. Jeho interiéry a exteriéry připomínající prostředí středověkých románů a rytířů je jen vlastně napodobenina. Ve skutečnosti tu houfy návštěvníků obdivují architekturu 19. století. A jak je to možné?  Jde o to, že zámek je výtvorem historicismu. To je směr, který si bere inspiraci právě z romantizující doby středověku.

Žleby

Zámek Žleby, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Historie zámku

Původní gotický hrad ze 13. století pánů z Lichtenburka byl zničen husity, ale opět znovu postaven. Dnešní podobu mu vryli Auerspergové v polovině 19. století. Zámek je právě ojedinělý tím, že se zde mísí nově historizující prvky 19. století a původní dobové předměty doplněné sbírkou cizokrajných kousků.

Dva prohlídkové okruhy a každý má co nabídnout

Zámek se postupně rekonstruuje a zpřístupňuje se stále více prostor. Proto také nabízí dva prohlídkové okruhy. Oba dva nabízí nevšední zážitek. Jeden je zaměřen na velké reprezentační sály a salóny se sbírkami zbrojí a zbraní, zatímco druhý nabízí spíše soukromé pokoje a výstup na věž, která sloužila k ubytování hostů.

Zámecký park s bílými jeleny

Volně je u zámku přístupný velmi rozlehlý zámecký park a nedaleko se nachází i obora s dravci, divočáky a hlavně vzácnými bílými jeleny. V programu jsou i různá vystoupení s dravci a ostatními zvířaty, nachází se zde i restaurace se specialitami ze zvěřiny.

Otevírací doba zámku

duben   so-ne   9:00-16:00

květen až září    út-ne   9:00-16:00

říjen    so-ne   9:00-16:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cesta do pohádky na zámek Žleby. Cestujte s námi