Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Český Šternberk: Poklad mezi českými hrady

Redakce

Redakce

10. 1. 2010

Hrad Český ŠternberkMohutný středočeský hrad překvapuje své návštěvníky jak svou rozlehlostí, tak i přepychovými interiéry, v nichž se vyrovná většině zámků. Z jeho stěn na vás promlouvají staré příběhy, z nádvoří se můžete podívat do údolí řeky Sázavy nebo si poslechnout povídání sokolníka o dravých ptácích. A komu to nestačí, může přemýšlet, zda najde dávný poklad…

Český Šternberk, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

Český Šternberk, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

Cinkot dukátů se rozléhá hradní komnatou. V mihotavé záři louče se rýsuje postava muže, shrbeného nad truhlou s penězi. Občas se bázlivě ohlédne za sebe. V tu chvíli světlo odhalí jeho tvář, v níž se zračí strach. Snad ho nikdo nevidí! „Ještě by mě obrali o zlaťáčky“, šeptá si pro sebe. Kdo je tento člověk? Zloděj? Ale kdepak! To jen někdejší hradní pán z Českého Šternberka počítá zisk z prodeje vzdáleného panství. Rytíř byl pro svou hamižnost známý široko daleko, ale jednou na svou lakotu prý doplatil. Musel odjet do Vídně, a proto nechal klíče od pokladnice svému purkrabímu Hynkovi. Hynek však vzápětí údajně ukryl poklad neznámo kam a zemřel. Zlato je tak kdesi na Českém Šternberku nebo v jeho okolí prý ukryto dodnes…

Tolik vypráví stará pověst o jednom z nejkrásnějších českých hradů, vypínajících se nad řekou Sázavou. Hrad založený již roku 1241 Zdeslavem z rodu Divišovců, leží necelých patnáct kilometrů od Vlašimi na oblíbené letní turistické trase. Nedaleko něj  je jak vlaková, tak i autobusová zastávka, takže s dopravou není problém. K hradu se dostanete také na kole, pěšky nebo po samotné řece. Ale pojďme se podívat dovnitř.

Jen otočit kouzelným prstenem, stačilo v seriálu Arabela k tomu, aby člověk vykouzlil cokoliv, co si přál nebo se dostal do pohádkové říše. My k přenesení do časů rytířů a  šlechtičen prsten nepotřebujeme. Stačí navštívit Český Šternberk. Avšak jistá souvislost s pohádkou o Arabele tu je. Natáčela se právě tady. Obliba Českého Šternberku u filmařů není náhodná. Vždyť na rozdíl od mnoha jiných hradů jsou jeho interiéry naplněny starožitným nábytkem, nádhernými obrazy a dalšími zachovalými předměty. Krásné prostředí u řeky Sázavy, tuto pohádkovou atmosféru ještě zesiluje.

Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

V hradním interiéru vás uvítá rytířský sál, nazývaný  dříve sálem předků. To proto, že na jeho stěnách byly kdysi pověšeny portéty příslušníků rodu Sternbergů, jenž  byly v 18. století nahrazeny obrazy slavných generálů z Třicetileté války. Štukovou výzdobu stěn doplňuje podlaha z mozaikových parket, přepychové lustry a luxusní nábytek. V dámském salónu uvidíte nástěnné fresky. V hradní knihovně pak přes 2500 knih, od historických děl, až po zábavné svazky. V kuřáckém salónu, zařízeném ve stylu 19. století, je řada maleb koní a dostihů od Filipa Sternberga a zajímavá kolekce dýmek. Pokoj Kašpara ze Sternberga, je zařízený v empírovém stylu (doba napoleonských válek) a je připomínkou tohoto významného přírodovědce.

Na hradním nádvoří si můžete poslechnout výklad sokolníka s ukázkou výcviku dravých ptáků. Věděli jste například, že někteří draví ptáci nemají čich? V turistické sezóně se na hradě také pořádají  přehlídky historického šermu, probíhají tu i pravidelné výstavy. Nedaleko hradu, naleznete takzvanou hladomornu – ve skutečnosti jižní předsunutou obranou hradní věž. Pod hradem, pár metrů od parkoviště, je přístavní molo s motorovými loďkami, kde si můžete zaplatit jízdu po řece. K hradu však můžete připlout i na vlastní kánoi nebo jiné loďce. Prohlídka Českého Šternberka tak může doplnit romantickou cestu údolím Sázavy, ať už po po zemi či vodní trase. V okolí hradu je také několik příjemných hospůdek. Přijdou si tu na své jak příznivci historie, zvířat, vodních sportů, turistiky, cyklistiky i piva. Český Šternberk je zkrátka něco jako poklad mezi českými hrady.

Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

A co samotná pověst o pokladu? Možná má tedy reálné jádro. Nasvědčuje tomu, že jeden poklad se na Českém Šternberku opravdu našel. Byla jím skrýš s drobnými předměty ze 17. a 18. století, která byla objevena v roce 1971. Byl to snad poklad lakotného hradního pána z naší pověsti? Jistotu nebudeme asi mít nikdy. Ale hned na začátku dubna, se můžete zajet na středočeský hradní poklad podívat sami…

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český Šternberk: Poklad mezi českými hrady