Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Po stopách čarodějnic do Šumperka

Eva Chytková

Eva Chytková

3. 5. 2010

Město Šumperk a okolní města v kraji jsou proslavena neblahými čarodějnickými procesy z druhé poloviny 17. století. Dnes je mnoho zastávek v kraji věnováno právě této temné části dějin, Šumperka nevyjímaje.

Po čarodějnických procesech nacházíme na každém rohu pamětní desku věnovanou obětem inkvizice, kterou tak neblaze proslavil předseda inkvizičního tribunálu František Jindřich Boblig z Edelstadtu. Při procesech bylo upáleno více jak sto obětí nejen ze Šumperka, ale i Velkých Losin a dalších přilehlých vesnic.

Čarodějnická cyklotrasa

Součástí cyklotrasy je několik zastavení. Celá trasa má něco málo přes 90 km. Začíná se na Červenohorském sedle. No, a když už budete v Hrubém Jeseníku, nesmíte zapomenout navštívit Petrovy kameny, údajné místo sabatů a sletů čarodějnic. První velkou zastávkou jsou pak Vernířovice, místo, odkud pocházela první oběť. Na připomínku tu stojí malý pomníček před Obecním úřadem.

Druhé zastavení je u kostela v Sobotíně. Jde o malou vesničku, ve které celá smršť obvinění začala, když Marie Schuhová, právě z oněch Vernířovic, ukradla hostii. Těsně před kostelem stojí opět pamětní kámen na připomínku této události.

Pomník u kostela v Sobotíně Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Pomník u kostela v Sobotíně Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Další dvě zastávky jsou ve Velkých Losinách. Vzpomínky ve formě pomníků jsou rozesety po celém městě, hlavně v lázeňském parku a u zámku. Nepřehlédnutelný je i takzvaný Popravčí dub. Mimo zastávku v Rapotíně, kde jsou čarodějnická boží muka, tak nejvíce zastávek je v samotném Šumperku. Cyklotrasa končí zastávkami u vězení Mírov a v Mohelnici.

Zámek Velké Losiny Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Zámek Velké Losiny Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Kde žily čarodějnice à la turistická trasa v Šumperku

Pokud nechcete na kolech absolvovat v Šumperku trasu po památných místech sami, můžete využít relativně nové vymoženosti, kterou zavedlo město. Jde o procházku centrem s průvodcem po obydlích, kde údajné čarodějnice bydlely, za zmínku stojí Sattlerův dům a hlavně Geschaderův dům. Součástí je například bývalé vězení a popravčí cesta. Nejzajímavější zastávkou je však dům děkana Lautnera, největší oběti procesů. Neúnavně bojoval proti procesům, odmítal přiznání na účasti v nich a nakonec po nekonečné sérii mučení byl upálen v Mohelnici.

Geschaderův dům

Jedna z nejkrásnějších staveb v Šumperku se stala budovou, kde byla otevřena nová expozice této sezóny. Dům nebyl vybrán náhodně. V době procesů jej vlastnil bohatý obchodník Peschke, jehož celá rodina byla odsouzena a následně popravena za čarodějnictví. On sám zemřel jako poslední oběť inkvizičního tribunálu ve vězení. Expozice se koná ve sklepení domu a měla by nabízet nový realistický pohled na čarodějnické procesy na Jesenicku. Expozice Čarodějnické procesy bude slavnostně otevřena ve čtvrtek 22. dubna 2010.

Deska na Geschaderově domě Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Deska na Geschaderově domě Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Expozice v Geschaderově domě

červen a září:

Po – Pá 09:00 – 15:00, So 09:00 – 12:00, Ne 13:00 – 16:00

červenec a srpen:

Po – Pá 09:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00, So 09:00 – 12:00, Ne 13:00 – 17:00

Procházkový okruh Kde žily čarodějnice

červen, září:

po – ne   9:00 – 15:00

červenec, srpen:

po – ne   9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

Soboty otevřeno 05.06., 03.07., 17.07., 31.07., 14.08., 21.08., 28.08., 11.09., 25.09.2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po stopách čarodějnic do Šumperka