Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Litomyšl. Město, kde se narodil Bedřich Smetana

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

22. 9. 2011

FOTO: Zámek Litomyšl Přijměte pozvání na prohlídku města, kde se narodil autor Prodané nevěsty. Litomyšl by však byla turisticky oblíbeným místem, i kdyby se tu slavný skladatel nenarodil. Vždyť se může chlubit například renesančním zámkem, který je zapsaný na seznamu UNESCO.

FOTO: Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl je postaven ve stylu italské renesance, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

První zmínka o Litomyšli pochází z Kosmovy Kroniky české. Jednou z dominant města je renesanční zámek, který nechal v 16. století postavit Vratislav z Pernštejna. Stavbu zadal italským mistrům a zámek pak věnoval své manželce. Zajímavým architektonickým prvkem je otevřenost arkád, ale litomyšlský zámek je známý hlavně díky sgrafitové výzdobě. Psaníček je na fasádě osm tisíc! V roce 1999 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na jednom z několika prohlídkových okruhů můžete obdivovat historické divadlo, kterých je v Evropě takto dobře zachovaných jen málo. Druhé poschodí patří obrazárně zaměřené především na české umění 19. a 20. století. Návštěvníkům je zpřístupněna věž i zámecké podzemí s rozsáhlým labyrintem chodeb.

Život Bedřicha Smetany

Skladatelův rodný byt můžete navštívit v bývalém zámeckém pivovaru. Bedřich Smetana se zde narodil 2. března 1824 jako jedenácté dítě hraběcímu sládkovi Františkovi. Byl prvním mužským potomkem rodu, takže jeho narození řádně oslavil celý pivovar.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/litomysl/]

Smetanovi byli poměrně zámožná rodina a krátce po narození Bedřicha koupil František Smetana dům na litomyšlském náměstí. Otec Bedřicha byl zaujatý hudebník a už od mládí ho vedl k hudbě. Pořídil mu housle a malý Smetana sklízel za své vystoupení úspěch už v šesti letech. V roce 1831 ale rodina Litomyšl opustila a přestěhovala se do Jindřichova Hradce. Bedřich Smetana se ale do svého rodného města dvakrát vrátil.

FOTO: Rodný byt Bedřicha Smetany, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Rodný byt Bedřicha Smetany, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Město je na svého rodáka patřičně pyšné, takže po něm pojmenovali náměstí a postavili mu zde pomník. Smetanovo náměstí patří se svými 500 metry k nejdelším ve střední Evropě. Najdete zde také radnici s loktem, což je středověká délková míra, a mnoho architektonicky cenných domů s podsíněmi.

Až do konce 20. století převládalo tvrzení, že měl Smetana syfilis. Nedávno došel doktor Jiří Ramba při zkoumání jeho lebky k názoru, že Smetana trpěl dlouhodobým infekčním zánětem z dětství, který byl příčinou mnoha komplikací.

Důvodem infekce byla nejspíš exploze skleněné lahve se střelným prachem, při níž zasáhly jeho obličej střepy, a dokonce způsobily přechodnou ztrátu sluchu. I přesto se dožil poměrně vysokého věku, zemřel 12. května 1884.

Bedřich Smetana je světově známý hudební skladatel, dirigent a klavírní virtuóz. Kromě Prodané nevěsty složil ještě dalších sedm oper a nespočet klavírních i jiných skladeb. Jeho cyklus symfonických básní Má vlast pravidelně zahajuje hudební festival Pražské jaro. Litomyšl každoročně na jeho počest pořádá hudební festival Smetanova Litomyšl.

Odpočinout si můžete v klášterních zahradách

Mezi náměstím a zámkem uvidíte další z dominant Litomyšle, barokní chrám Nalezení sv. Kříže. Za ním se nacházejí klášterní zahrady, které určitě stojí za návštěvu, protože je z nich krásný výhled na město. Nedaleko zahrad stojí Červená věž, což je poslední zbytek městského opevnění.

FOTO: Chrám Nalezení sv. Kříže

Chrám Nalezení sv. Kříže, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Pokud vám při návštěvě města ještě zbude čas, můžete zajít do Portmonea, domku, kde jsou stěny vyzdobeny zajímavými malbami. Zajímavou expozici má i muzeum, které dříve sloužilo jako filozofický ústav a působil zde například Alois Jirásek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Litomyšl. Město, kde se narodil Bedřich Smetana