Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Město Litomyšl zní pod taktovkou Bedřicha Smetany

Redakce

Redakce

1. 7. 2010

Litomyšl je město ležící ve východních Čechách. Je to město, které je známé svými památkami, ale také jako rodné město českého skladatele Bedřicha Smetany. Litomyšl je hojně turisticky navštěvovanou destinací. Každoročně se zde koná mnoho kulturních akcí a jednou z nejdůležitějších je právě probíhající operní festival Smetanova Litomyšl.

Litomyšl - zámek, zdroj:wikipedia

Historie
O Litomyšli je zmínka již v Kosmově kronice. Největšího rozkvětu se dočkala Litomyšl, jako druhé biskupství v Čechách, v době předhusitské, kdy bylo postaveno množství církevních staveb. Město potkaly řady požárů a v 19. století se poničené stavby začaly opravovat v barokním stylu.

Vzestup kulturního života
Za vlády Valdštejnů se v 18. století začal utvářet společenský a kulturní život. Vznikaly různé spolky a začalo zde působit vlastenecké divadlo. Průběh dění vylíčil Alois Jirásek ve své Filozofské historii. Městské památky jsou zde pečlivě restaurované, díky čemuž obliba Litomyšle neklesá. Od roku 1993 tu funguje Institut restaurování a konzervačních technik, který je jediný v republice.

Chrám Nalezení sv.Kříže, zdroj:litomysl.cz

Památky
Asi nejcennější památkou Litomyšle je renesanční zámek. Vratislav z Pernštejna ho dal postavit pro svoji španělskou manželku v 16. století a od roku 1999 je zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Naproti zámku si můžeme prohlédnout panský pivovar, kde žil Bedřich Smetana. Poblíž zámku stojí chrám Nalezení sv. Kříže a Piaristické gymnázium, které navštěvovala řada slavných osobností, mimo jiné Alois Jirásek. V centru města nalezneme Smetanovo náměstí s pomníkem B. Smetany.

Zámecký pivovar, zdroj: litomysl.cz

Smetanova Litomyšl
Operní festival se pořádá každoročně už od roku 1949. Festival probíhá od 11. června do 5. července a sjíždějí se na něj umělci z celé republiky. Občas hostí i zahraniční dirigenty nebo orchestr. Souběžně probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Město Litomyšl zní pod taktovkou Bedřicha Smetany