Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Renčínův Labyrint nabízí nevšední dobrodružství v kanalizaci

Marek Hofman

Marek Hofman

6. 1. 2011

Krysy, smrad, plíseň, splašky, tma. Kdo by kanály považoval za ideální místo k žití, byl by totální blázen. Přesto se však v pražské kanalizaci, hluboko pod dlážděnými třídami a ulicemi, po nichž se denně prochází tisíce nic netušících jedinců, vytvořil vlastní svět. Svět s pokřivenými obyvateli a tvrdými pravidly. Svět Labyrintu.

Ilustrace na obálce knihy Labyrint Autor: Jiří Husák

Pavel Renčín dostal v roce 2007 nápad, a tak se zrodil na internetu postupně zveřejňovaný román Labyrint, jenž slouží jako prolog k trilogii Městské války. Nejen čtenáři, kteří nečetli Labyrint na webu, mohou nyní sáhnout po knize a pustit se do objevování pražského podzemního komplexu.

Zabij, nebo budeš zabit

Skupina nesourodých hrdinů, tvořená účetní, důchodcem, dvěma studenty a uprchlým trestancem, se ocitá uvězněna neznámo kde a také důvod jejich únosu se jeví velmi neobvyklým. Avšak ani poté, co se dostanou ze svých kobek, nemají vyhráno. Naopak. Zjišťují, že všude okolo nich se rozprostírají kilometry podzemních chodeb, tunelů a kanálů. Dostat se na denní světlo se zdá prakticky nemožné a bez cizí pomoci to rozhodně nepůjde. Ceny za informace i záchranné lano však v podzemí rostou do absurdních výšek a za každou nepatrnou maličkost se platí.

Příběh, který začíná jako neuvěřitelně napínavý thriller se záhy mění v dobrodružnou akci. Postavy ve snaze dostat se na povrch prochází děsivým panoptikem těch nejbizarnějších kreatur. Každý zde jede jen sám za sebe a nic nedá zadarmo, dokonce ani Renčín nebyl k postavám nijak zvlášť laskavý. Nechal své hrdiny sáhnout až na dno sil, přesto z podsvětí nevyjdou bez újmy. Podzemí nemilosrdně změní každého a záleží pouze na jednotlivých povahách, zda se z nich stanou krysy, anebo úspěšní krysaři.

Čtenář se postupně seznamuje se všemi hlavními hrdiny, které zprvu sleduje z pohledu advokátky Rity – vedoucí celé skupiny -, později se však na řadu dostanou i další. Jednotlivé charaktery ústředních protagonistů se samozřejmě liší, a tak není nouze i o střety a hádky mezi spojenci. Aby však dosáhli vytyčeného cíle, musí se naučit spolupracovat a navzájem respektovat, jinak zavládne zákon džungle a neslučitelnou partu by snadno dostalo některé ze silnějších zvířat, jimiž se to v podzemí jen hemží.

Klady převažují nad zápory

Román Labyrint nabízí oddychové čtení a za tímto účelem jej Pavel Renčín také napsal. Pasáže plné akce střídají pomalejší, vysvětlovací, které čtenáři umožňují nadechnout se a zorientovat. Text svižně ubíhá, až najednou člověk zjistí, že už před sebou nemá žádné stránky. Atmosféru ponurého příběhu nenarušuje ani svérázný humor postav. Přestože někdy poněkud morbidní, k románu se perfektně hodí. Občas musí své pocity ventilovat každý, a to buď s pomocí slz, nebo smíchu.

Renčín naštěstí není naivní, a tak v knižním vydání románu Labyrint nalezne čtenář několik bonusů motivujících ke koupi knihy. Spisovatel příběh obohatil o prolog, jenž se na internetu neobjevuje. Dále přidal vybrané komentáře od čtenářů, kteří poznamenávali, hlasovali a rozhodovali o dalším dění během zveřejňování jednotlivých kapitol na autorových webových  stránkách, torzo Metalové opery (texty několika skladeb k muzikálu na námět Labyrintu) a komiksové stripy, které vytvořili samotní fanoušci Labyrintu a jako třešničku na vrcholek dortu umístil povídku Král olší, která připomíná staré hororové příběhy.

Román Labyrint je vhodný pro každého příznivce městské fantasy a také pro všechny, kteří raději než čtení z obrazovek počítačů listují stránkami knih. Renčínův styl představuje výjimku na poli české literatury a přitáhne leckoho.

Název originálu: Labyrint
Autor: Pavel Renčín
Obálka: Jiří Husák
Počet stran: 348
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Renčínův Labyrint nabízí nevšední dobrodružství v kanalizaci