Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Výlety v Praze: Z Kinského zahrady jedním krokem na Podkarpatskou Rus

Samcová Jana

Samcová Jana

2. 12. 2009

Kostel sv. MichalaZdlouhavému cestování do cizích krajin už odzvonilo. V těsné blízkosti Petřínských sadů, v Kinského zahradě, se schován a téměř nepoznán hrdě tyčí Karpatský chrám svatého archanděla Michala. Pravoslavný dřevěný kostelík vás jedním lusknutím prstů přenese na Podkarpatskou Rus.

Kostel sv. Michala, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Kostel sv. Michala, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Je k nevíře, že zde malebný kostel stojí už osmdesát let, aniž by se do povědomí Pražanů zapsal výraznějším písmem. Možná je to jeho utajená poloha, možná je na vině i těsné sousedství Petřína, který je naopak mezi Pražany místem téměř kultovním. Každý vyrazí spíše na Petřínskou rozhlednu, do Zrcadlového bludiště, nebo do Štefánikovy hvězdárny, než by zavítal do obyčejné Kinského zahrady. Kinského zahrada ale nabízí kromě kostelíku i překrásná jezírka s vodopády, až běžný návštěvník vmžiku přestane věřit, že se nachází v centru Prahy, jen několik desítek vzdušných metrů od jedné z nejrušnějších pražských tříd.

Kostel sv. Michala byl zbudován v bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka v druhé polovině sedmnáctého století v obci Velké Loučky u Mukačeva, hlásá cedule na dřevěném stavení. Půdorys je rozdělen na tři čtvercové části, z nichž se nad každou rozprostírá roubená věžička. O pravoslavném původu chrámu nás přesvědčí použití barev bílé, červené a zelené. Barvy symbolizují křesťanské ctnosti víru, naději a lásku. Praze, tehdy ještě svému hlavnímu městu, jej Rusíni věnovali roku 1929. Kostel byl kompletně rozebrán a převezen do Prahy ve čtyřech k tomu účelu upravených železničních vozech. Zde byl opět kousek po kousku, trám po trámu sestaven. Kuriozitou bezesporu je, že je kostel od hlavy až k patě vybudován pouze ze dřeva. Dřevěné jsou hřeby i klíny.

Kostel sv. Michala, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Kostel sv. Michala, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Roku 1929 se ale kostel nestěhoval poprvé. Už v roce 1793 jej chudí občané Velkých Louček prodali bohatší vesnici Medvedovce. Kostel byl stejně jako v roce 1929 rozebrán a převezen. Dnešní stanoviště v pražské Kinského zahradě je, doufejme, jeho bydlištěm posledním. Pravoslavný chrám slouží věřícím a je na požádání přístupný všem zájemcům po předběžné dohodě na telefonním čísle 608 151 252 nebo na e-mailové adrese christofor.cz@tiscali.cz.

A jak se ke kostelu dostanete? Vystoupíte-li na tramvajové zastávce Švandovo divadlo (tram 9 nebo 12), pak najdete vstup do Kinského zahrady jen o několik málo metrů dál. Důležité je dát se doleva, jinak budete po Kinských sadech bloudit třeba i hodinu, než najdete kýžený cíl. U budovy Musaionu vykročte vzhůru. Cestou potkáte úchvatné jezírko s vodopádem a budete-li pokračovat ještě výše, pak je kostel sv. Michala na dosah.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výlety v Praze: Z Kinského zahrady jedním krokem na Podkarpatskou Rus