Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Podzimní výlet: Zažijte středočeský Halloween či prohlídku při svíčkách

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

21. 10. 2011

Letní prázdniny už jsou sice za námi, to ale neznamená, že bychom měli trávit čas doma namísto putování po krásách naší země. Tím spíš, když je nabídka výletů tak široká.

FOTO: Podzim

Podzimní příroda má své obrovské kouzlo, Zdroj: sxc.hu

Existuje mnoho důvodů, proč vyrazit na podzimní výlet. Počasí je sice chladnější, zato vám aspoň nehrozí nebezpečí úpalu a podobných nepříjemností. Na podzim také cestuje menší množství turistů, a tak se můžete vyhnout například dlouhému čekání na vstupenku. Podzimní příroda je navíc krásně barevná, díky čemuž může získat i vám známé místo nový rozměr.

Den Středočeského kraje

O státním svátku v pátek 28. října nebudete vědět, kam ve Středočeském kraji vyrazit na výlet dříve. Na různých místech jeho území se totiž bude konat tzv. Den Středočeského kraje. Kutná Hora pro vás na oslavu vzniku samostatného československého státu otevře brány Českého muzea stříbra, kde budete moci stálé expozice navštívit za symbolickou cenu jedné koruny.

I město Beroun přivítá Den Středočeské kraje, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Město Beroun zase zpřístupní aktuální výstavy a část expozic Muzea Českého krasu. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program. Do projektu se dále zapojilo třeba Hornické muzeum Příbram či Mělník se svým Regionálním muzeem.

V hlavní roli dýně

Na 31. října připadá v zemích jako USA, Velká Británie či Kanada svátek zvaný Halloween. V našich končinách se tato událost zpravidla nijak neslaví, jeden z jejích tradičních znaků jsme ale vzali takřka za svůj. Řeč je o vyřezané a vydlabané dýni se svíčkou uvnitř.

Pokud byste si i vy rádi takovou dýni vyrobili, zastavte se v sobotu 29. října na zámku Berchtold, kde se budete moci zúčastnit strašidelného odpoledne zahrnující lampiónový průvod v maskách i zmíněnou výrobu halloweenských dýní.

FOTO: Halloweenska dyne

Dýně je už symbolem i českého podzimu, Zdroj: sxc.hu

Na Máslovickém dýňování si budete moci na dýních dokonce i pochutnat či si je zajímavě ozdobit. Děti vedle toho jistě zabaví různé soutěže či cesta pohádkovým lesem.

Hrady a zámky netradičně

Návštěvy hradů a zámků jsou českými turisty velmi oblíbené. Během letošního podzimu si navíc některé památky připravily pro návštěvníky speciální program. Kupříkladu na hradě Český Šternberk vás ve dnech 22. a 23. října budou čekat prohlídky v kostýmech či loutkové divadlo, a to za cenu běžného vstupného.

FOTO: Školení marxismu-leninismu zažijete na zámku Loučeň

Loučeň na podzim nabízí i večerní prohlídky , Zdroj: zamekloucen.cz

Zámek Loučeň otevře své komnaty i ve večerních hodinách. Návštěvníci si tak budou moci užít nezapomenutelnou prohlídku osvětlenou pouze svíčkami. Večerní prohlídky se konají vždy poslední víkend v měsíci.

Jede jede mašinka

Nasedněte do výletního nostalgického motoráčku a navštivte nejkrásnější místa Středočeského kraje! A záleží pouze na vás, zda strávíte ve vlaku celou jízdu, či po pár stanicích vystoupíte a budete si okolní krásy prohlížet na vlastní triko.

Nabídka tras motoráčků je pestrá, pro letošní podzim si ale můžete vybrat už jen ze dvou. Boleslavský motoráček vás sveze 28. října z Lysé nad Labem do Jičína (a částečně i zpět). Služby Pražského motoráčku můžete využít každou sobotu, neděli i státní svátek až do 30. října, navíc pak i 3. a 4. prosince. Trasa vede z pražského hlavního nádraží na Zličín.

Nezapomínejte ale, že i podzimní měsíce přinášejí spoustu krásných slunečných dnů, během nichž se vyplatí navštívit třeba krásný Český ráj plný hradů, přírodních úkazů a vyhlídek do okolí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podzimní výlet: Zažijte středočeský Halloween či prohlídku při svíčkách