Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Beroun láká hudebními festivaly, hrnčířskými trhy i medvědy z Večerníčku

Samcová Jana

Samcová Jana

31. 5. 2010

Berounské letorosty, medvědi Vojta a Kuba s Matějem, či hrnčířské trhy. To jsou jen střípky z mozaiky, z níž je složen Beroun. Královské město je zárukou maximálního vyžití, a to ve všech směrech.

Beroun, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Město Beroun hrálo  v historii významnou úlohu a brilantně ji hraje i dnes. V dokonalé symbióze tu spolu vegetují kultura, dějiny, památky, příroda, průmysl, zábava i sport. Dříve bylo město důležitým dopravním uzlem mezi Prahou a Plzní, dnes je zejména díky dálnici D5 stejně důležitým dopravním spojením s metropolí. Leží přibližně 30 kilometrů jihozápadně od Prahy.

Co má Beroun společného s italskou Veronou?

Název Beroun získalo město z latinského pojmenování Verona, které bylo překládáno do německého jazyka jako Bern, do češtiny pak jako Berona, Berún a nakonec Beroun. Se slovesem brát nemá název pranic společného. 

Pražská brána, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

První písemné zmínky o Berounu pocházejí z roku 1265. Ve 14. století bylo vybudováno městské opevnění, z něhož se zachovaly Pražská a Plzeňská brána a zbytky hradeb. Kromě obou bran dává Berounu jeho charakteristickou podobu i pseudorenesanční radnice na Husově náměstí, gotický kostel sv. Jakuba a pomník Mistra Jana Husa. Díky příkladné péči o památky Beroun před pár týdny získal i ocenění Historické město roku 2009.

Beroun = turistický ráj

Beroun je obklopený pásmem lesů a kopců, jimiž se hojně proplétají turistické stezky. Město je bránou do dvou chráněných krajinných oblastí Křivoklátska a Českého Krasu. Blízkými turistickými cíli jsou Karlštejn, Koněpruské jeskyně, Svatý Jan pod Skalou, Křivoklát a jiné.

Přímo z Husova náměstí, kompletně zrekonstruovaného po devastující povodni v roce 2002, vede zeleně značená čtyřkilometrová trasa na vršek Děd.  Na něm se skví romantická, téměř až pohádková rozhledna, z níž ovšem není díky hustému zalesnění skoro žádný výhled do dáli. Rozhledna je opuštěná, nicméně za návštěvu rozhodně stojí.

Medvědi z Večerníčku jsou chloubou Berouna

Berounští medvědi, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Město v posledních letech proslavili zejména jeho čtyřnozí obyvatelé – medvědi Kuba, Vojta a Matěj, které si mnozí mohou pamatovat z dětských večerníčků. Mědvědárium se nachází na Městské hoře – příjemném lesoparku – v těsné blízkosti dětského hřiště. Medvědi zde žijí od roku 2000, kdy je městu věnoval režisér večerníčků Václav Chaloupka. Snad proto, že je v městském znaku vyobrazen právě medvěd. Po němž je ostatně pojmenován i zdejší hokejový tým HC Berounští medvědi.

Zajímavostí je původ medvědů. Všichni tři jsou sourozenci a jejich rodiči jsou Kateřina s Vokem, kteří si hoví pod zámkem v Českém Krumlově. Berounští hnědouši mají k dispozici výběh o rozloze 25 arů a od nechtěného úniku jsou chráněni elektrickým ohradníkem. Dvě stě metrů prudkého stoupání od výběhu medvědů se tyčí druhá z berounských rozhleden. Z ní už je, na rozdíl od Dědu, výhled na celé město, překrásný pohled je zejména na Husovo náměstí. Vstupné stojí 10 korun.

Pohled z rozhledny na Husovo náměstí, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Hrnčířské trhy jsou nejoblíbenější atrakcí

Dlouholetou atrakcí Berouna jsou i celorepublikově proslulé hrnčířské trhy. Konají se každoročně na jaře a na podzim. Trhy jsou nejnavštěvovanější akcí města, nezřídka se na Husově náměstí sejde i dvacet tisíc návštěvníků. To už se pak mezi stánky s keramikou sotva dá hnout.

Na své si přijdou milovníci klasické i rockové hudby

Mezi další kulturní akce patří mezinárodní hudební festival Talichův Beroun, který je pořádán na počest dirigenta české filharmonie Václava Talicha, který v Berouně strávil podstatnou část svého života. Širší veřejnost ocení spíše festival Berounské letorosty, které v roce 2007 hostily například kapelu Kabát.

Kromě Václava Talicha se mezi známé rodáky a občany řadí i jedna z předních postav národního obrození Josef Jungmann, spisovatel František Nepil, nebo populární spíkr Leoš Mareš.

Náměstí Beroun, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Související články:

Karlštejn – turisty hojně navštěvovaná pamětihodnost

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Beroun láká hudebními festivaly, hrnčířskými trhy i medvědy z Večerníčku