Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Dýně zdobí, chutná i léčí

Irena Siudová

Irena Siudová

31. 10. 2010

Večery se s příchodem podzimu prodlužují a za dveřmi máme nejen Svátek všech svatých a dušičky, ale také Halloween. Ačkoli je to americký svátek, zabydluje se pomalu i u nás. A patří k němu také bezesporu dýně neboli tykve.

Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Právě díky dýním se Halloween, který do Ameriky přinesli Irové, stává oblíbeným i u nás. Obzvláště děti si zamilovaly ozdoby z vydlabaných tykví. Z nejednoho okna či zahrady se na nás šklebí tahle dýňová strašidla. Málokdo však ví, že dýně je nejen krásnou dekorací a chutnou surovinou do jídel, ale je také velice zdravá.

Odrůdy tykví

Mezi základní druhy tykví patří tykev obecná, tykev velkoplodá a tykev muškátová. Liší se od sebe vzrůstem, plody i semeny. Dalšími odrůdami jsou tykve dušičkové, žaludové, špagetové, patisony, cukety, tykev olejná, červené hokkaido, zelené hokkaido, turbanová tykev a chioggia neboli Marina di Chioggia. Jmenované odrůdy patří mezi dýně jedlé. Existují však také dýně určené pouze k dekoraci, které vás zaujmou už svým názvem. Možná už jste slyšeli o dýni s názvem Andělská křídla, Miniturban, Sweet dumpling nebo třeba Pear Bicolor.

Dýňové pochutnání

Využití dýně v kuchyni je veliké. Můžete z ní připravit nejen dýňové polévky, ale také koláče, nádivky nebo třeba pyré, pomazánky, saláty, džusy, kompoty a dokonce dýňový guláš. Výborné jsou například dýňové placičky nebo plněná dýně. Receptů je spousta. Tady je jeden pro inspiraci.

Zapékaná dýně s nivou

Potřebujete 2 menší dýně, 250g nivy, vejce, 100ml mléka, 1/4kostky másla, sůl a pepř. Oloupanou dýní nakrájíme na silné plátky a nivu nahrubo nastrouháme. Do vymazané zapékací misky klademe pravidelně vrstvu dýní a nivy tak, aby poslední vrstvu tvořila niva. Každou z vrstev pokapeme rozehřátým máslem. Vše zalijeme mlékem s rozšlehaným vejcem, osolíme, opepříme a zapečeme ve středně vyhřáté troubě asi 30minut. Dobrou chuť!

Dýně jako zdravá pochoutka

Je skvělé, když si můžete pochutnat na něčem, co je také zdravé. A to dýně rozhodně je. Věděli jste například, že:

  • plody tykví obsahují stopové prvky jako je železo, fluor, měď, selen, mangan, jód, zinek a molybden
  • díky vysokému obsahu draslíku navíc působí proti zácpě a udržuje správné hospodaření s vodou v našem těle
  • odrůdy s výrazně oranžovo-červenou dužninou mají vysoký obsah beta-karotenu, vyšší než mrkev
  • obsahuje vitamíny C a E, které působí jako antioxidanty
  • konzumace dýně pročišťuje krev a trávicí systém
  • dužnina tykve je lehce stravitelná a bohatá na vlákninu
  • při pravidelném užívání nejméně 1 – 2 polévkových lžic tykvových jader denně může po několika týdnech až měsících vykazovat preventivní i léčivé účinky při nezhoubných zvětšeních prostaty a při potížích s močovým měchýřem
  • je lehce stravitelná a podporuje trávení
  • díky nízkému obsahu sodíku je vhodným pokrmem při redukční dietě
  • pročišťuje krev a trávící systém
  • působí močopudně a proti otokům
  • podporuje léčbu vysokého krevního tlaku a srdečních a ledvinových chorob

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dýně zdobí, chutná i léčí