Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Oscar 2014. Nominace na ceny ovládl Špinavý trik a Gravitace

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

16. 1. 2014

Nominace na letošní Oscary jsou rozdány. Nejvíc jich posbíraly snímky Gravitace, Špinavý trik a 12 let v řetězech. Vítěze vyhlásí Americká filmová akademie v noci z 2. na 3. března.

Rovnou desítku nominací na zlaté sošky si odnesla sci-fi Gravitace a komedie Špinavý trik. Oba snímky mají své zástupce v hereckých kategoriích, uspět mohou i za režijní práci, nechybí nominace za nejlepší film. O film roku bude s nimi bojovat ještě sedmička snímků – 12 let v řetězech, Klub poslední naděje, Kapitán Phillips, Vlk z Wall Street, Nebraska, Philomena a Her.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si mohou odnést Sandra Bullock za Gravitaci, Meryl Streep za Blízko od sebe, Judi Dench za Philomenu, Amy Adams za Špinavý trik nebo Cate Blanchett za Jasmíniny slzy. Poslední dvě jmenované uspěly už na Zlatých glóbech.

V mužské herecké kategorii má šanci Chiwetel Ejiofor za 12 let v řetězech, Leonardo DiCaprio za Vlka z Wall Street, Christian Bale za Špinavý trik, Matthew McConaughey za Klub poslední naděje a Bruce Dern za Nebrasku. Za výkon ve vedlejší roli může Oscara získat třeba Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Bradley Cooper nebo Jared Leto.

Mezi nominovanými režiséry se setkala velká jména současnosti. Oscara si mezi své úspěchy může přidat Martin Scorsese, Alfonso Cuarón, Steve McQueen, David O. Russell a Alexandr Payne.

FOTO. Oscarový režisér Martin Scorsese má na vém kontě samé kvalitní snímky, Zdroj:youtube.com

Scorsese může získat svého druhého Oscara. Zdroj: youtube.com

Po jedné nominaci si odnesly filmy Vše je ztraceno, Iron Man 3, Zmizení či Mandela: Long Walk to Freedom. S nulou na kontě skončili divácky oblíbení Rivalové.

Do nominací za cizojazyčný film se překvapivě nevešel kontroverzní Život Adele. Dánský Hon a italská Velká nádhera už ale nechyběly. V kategorii je doplnily The Broken Circle Breakdown, L’image manquante a Omar.

Nejlepším animovaným filmem za rok 2013 se mohou stát pravěcí Croodsovi, pokračování Já, padouch, Disneyho Ledové království, francouzský O myšce a medvědovi a Mijazakiho Kaze tachinu.

Slavnostní vyhlášení 86. ročníku Cen Americké filmové akademie se uskuteční 3. března našeho času. Večerem bude provázet komička Ellen Degeneres.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oscar 2014. Nominace na ceny ovládl Špinavý trik a Gravitace