Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky na DVD na prosinec 2012: Svatá čtveřice hledá Bourneův odkaz

Jiří Hannich

Jiří Hannich

1. 12. 2012

Na Vánoce milý animák, tedy Rebelku. Lechtivý humor, tedy Svatou čtveřici. Špiónské napětí, tedy Bourneův mýtus. Dobrodružství z budoucnosti, tedy Total Recall. A dojemný příběh, tedy Nickyho rodinu.

Řídím, střílím, ženu si vezu, všechno zvládám (Bourneův odkaz). Zdroj: Bontonfilm

Total Recall (recenze, zajímavosti)

V současnosti ženy i muži podstupují plastické operace, v budoucnosti je hitem proměna snů ve skutečné vzpomínky. Dělník Douglas Quaid sní o tom být agentem, nechá si proto upravit mysl takovým způsobem, aby vzpomínal, jako kdyby opravdu měl špiónskou minulost. Náhle však nedokáže odlišit fantazii od reality, má pocit, že se stal loutkou v jakési vyšší hře, o níž doposud neměl ponětí. Utíká před policií, kterou vede kancléř Coohagen, a dokonce i před vlastní ženou, jež pracuje pro systém. Dostane se až k odbojářům, s nimiž povstane proti Coohagenově vládě.

Do hlavní role byl režisérem Lenem Wisemanem obsazen irský grázlík Colin Farrell – nemá sice svaly Arnolda Schwarzeneggera, hrdiny stejnojmenného snímku z roku 1980, ale i tak si v akčních scénách vede obstojně. Vedlejší role pak Wiseman svěřil Bryanu Cranstonovi, Jessice Biel, Billovi Nighymu a rovněž své choti Kate Beckinsale (s tou již spolupracoval na upírské sérii Underworld).

Total Recall, Sci-Fi/Akční/Dobrodružný/Thriller, USA/Kanada, 2012, 121 min., Režie: Len Wiseman, Hrají: Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale, Bryan Cranston, Bill Nighy

Vychází: 5. prosince

video
play-sharp-fill

Rebelka (Brave, recenze)

Princezna Merida je dítko, které dokáže své rodiče, krále Ferguse a královnu Elinor, pořádně rozpálit. Když nastane čas, aby si vzala jednoho ze tří princů za muže, vzepře se tradicím a raději uteče z domu. Věrna své impulzivní povaze chce získat kouzlo, jež by mělo navždy změnit její osud. Činy vzpurné princezny však rozpoutají v království chaos a běsnění.

Animované fantasy od Pixaru je inspirováno pohádkami bratří Grimmů a Hanse Christiana Andersena, též využívá motivy skotských legend. Jde rovněž o vůbec první pixarovku, v níž je hlavní hrdinkou žena.

Rebelka (Brave), Akční/Dobrodružný/Fantasy/Animovaný, USA, 2012, 100 min., režie: Brenda Chapman, Mark Andrews, hrají: Kelly Macdonald, Billy Connolly, Emma Thompson, Julie Walters, Kevin McKidd

Vychází: 5. prosince

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=CVNNP0SnDYY[/youtube_660]

Svatá čtveřice (recenze)

Ondra a Vítek jsou kamarádi a kolegové z práce, kteří dostanou nabídku na přivýdělek v exotickém Karibiku. Vezmou i své manželky a pracovní pobyt si zpříjemní společnou dovolenou. Jelikož oba páry již nějaký ten čas zažívají postelovou nudu, zrodí se v hlavách obou pánů nápad na výměnu manželek. Problém je, že stud a rozpaky jsou v mnoha ohledech daleko silnější než touha po novém milostném dobrodružství.

Divácky nenáročnou romantickou komedii s lechtivým humorem natočil Jan Hřebejk dle scénáře Michala Viewegha (jde o jeho vůbec první původní scénář). Natáčelo se na ostrově Salt Cay po dobu pouhých dvanácti dní.

Svatá čtveřice, Romantický/Komedie, ČR, 2012, 78 min., Režie: Jan Hřebejk, Hrají: Hynek Čermák, Jiří Langmajer, Marika Procházková, Viktorie Čermáková, Luděk Munzar

Vychází: 5. prosince

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=BhLZ7CFo6is[/youtube_660]

Bourneův odkaz (The Bourne Legacy, recenze, trailer)

Bondovka bez Jamese Bonda by zřejmě působila jako nejapný žert. Tvůrci série o agentu Bourneovi si ale nad absencí titulního hrdiny hlavu nelámali a natočili akční thriller, který sice navazuje na ty předchozí, samotný Bourne zde ale k vidění není. Do popředí se místo něj dostává agent Aaron Cross, jenž má být na příkaz šéfa systému utajených vládních operací Erica Byera okamžitě zlikvidován. Cross se dá dohromady s vědkyní Martou Shearing, aby dostal Byera na kolena.

Nutno uvést, že Cross v podání Jeremyho Rennera má způsobem řešení problémů k Bourneovi dost blízko. V roli Crossovy kolegyně Marty se představuje Rachel Weisz, chladnokrevného Byera hraje Edward Norton. Zvěsti praví, že v pátém díle by měli Bourne a Renner spojit síly, tak uvidíme…

Bourneův odkaz (The Bourne Legacy), Akční/Dobrodružný/ Thriller/Mysteriózní, USA, 2012, 134 min., Režie: Tony Gilroy, Hrají: Jeremy Renner, Rachel Weisz, Edward Norton, Oscar Isaac, Joan Allen

Vychází: 10. prosince

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=xOQAkmCuS5g[/youtube_660]

Nickyho rodina (recenze)

Dokumentární film rekonstruuje záchrannou akci sira Nicholase George Wintona. Tento muž v roce 1939 zachránil několik stovek dětí z území Československa před transportem do koncentračních táborů. Pomocí hereckého ztvárnění dobových okamžiků, v mnoha případech nikdy nepoužitého archivního materiálu a výpovědí přímých ůčastníků se odkrývá příběh, který sir Winton držel dlouhá léta v tajnosti.

Režisérem snímku je Matej Mináč, který stál za realizací dvou předešlých filmových děl o Nicholasu Wintonovi: Všichni moji blízcí a Síla lidskosti – Nicholas Winton. Nickyho rodinou tak uzavírá cyklus filmů na toto téma.

Nickyho rodina, Dokument/Drama/Historický/Životopisný, Slovensko /ČR, 2011, 96 min., Režie: Matej Mináč, Hrají: Nicholas Winton, Klára Issová, Michal Slaný, Jana Kepková, Emma Tarageľová

Vychází: 12. prosince 2012

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=e4m90ZSX_ls[/youtube_660]

Dále vychází:

Zjevení (béčkový horor s Ashley Greene v hlavní roli)
Machete (akční nářez od Roberta Rodrigueze)
Grindhouse: Auto zabiják (Tarantinova pocta filmům z videopůjčoven)
Prázdniny v Římě (romantická klasika s překrásnou Audrey Hepburn a sympatickým Gregory Peckem)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky na DVD na prosinec 2012: Svatá čtveřice hledá Bourneův odkaz