Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Edward Norton: Mohl být vojínem Ryanem nebo Mužem na Měsíci

Nikola Němcová

Nikola Němcová

15. 3. 2011

Edward Norton patří k několika nejtalentovanějším hercům této generace. Po jeho debutu ve snímku Prvotní strach, kde ztvárnil postavu schizofrenického pacienta podezřelého z vraždy, nastal naprostý boom. Každý toužil po tom, aby hrál Edward v jejich filmu. Není se co divit.

Edward ve snímku Barevný závoj, Zdroj: distributor filmu

Edward Harrison Norton se narodil 18. srpna 1969 v Bostonu, ve státě Massachusetts. Jeho otec pracuje jako okresní prokurátor a matka, která zemřela v roce 1997 kvůli nádoru na mozku, pracovala jako učitelka. Má dva mladší sourozence – sestru Molly a bratra Jamese.  Jeho největšími idoly byli odmalička Robert De Niro a Dustin Hoffman. Hercem se chtěl stát od svých pěti let, ale herectví se začal aktivně věnovat až po vystudování dějin na univerzitě Yale v roce 1991.

Po ukončení studií na Yalu se přidal k divadelní společnosti  Signatura Theater Company, kde účinkoval v mnoha hrách. V roce 1996 se zúčastnil konkurzu na nový Hoblitův snímek Prvotní strach. Porazil více než 2 000 účastníků a dostal roli, která byla původně určena pro Leonarda DiCapria, ale ten ji nakonec odmítnul.  Udělal dobře. Vyneslo mu to nominaci na Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli, a nabídky se mu začaly hrnout rychlostí světla.

Ještě tentýž rok se objevil ve filmu Všichni říkají: Miluji Tě od Woodyho Allena, kde ztvárnil poctivého Holdena Spence, kterého podvede jeho snoubenka, a v dramatu Lid versus Larry Flynt od Miloše Formana, kde si zahrál po boku Woodyho Harrelsona a Courtney Love, se kterou poté dva roky chodil.

Edward nadále pokračoval s výběrem dobrých rolí. Společně s Mattem Damonem si zahráli hazardní hráče ve filmu Hráči, ale to pravé ořechové přišlo až s Kultem hákového kříže. Tento snímek patří v dnešní době mezi kultovní. Edward opět ukázal, že dokáže ztvárnit jakoukoliv roli. Vysloužil si za to další nominaci na Oscara, která opět zůstala neproměněná. Hrál zde mladého vůdce rasistické skupiny Dereka Vinyarda, který skončil ve vězení poté, co zabil dva černošské chlapce vykrádající jeho auto.

V Kultu hákového kříže šel dohola, Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Z vězení se vrací jako nový člověk. Během doby, co si odpykával svůj trest, zjistil, jak nesmyslné jeho chování bylo. Naneštěstí bratr Danny se rozhodl jít v jeho šlépějích. Derek se ho za každou cenu snaží před tímto zlem uchránit, ale to jeho Danny ani bývalí parťáci ze skupiny nechápou a nehodlají to za žádnou cenu přijmout.

Problémy během natáčení

Ačkoli je jako režisér uváděn Tony Kay, není to zcela správně. Norton neustále zasahoval do natáčení, a proto se Kay rozhodl tento projekt opustit a režie se chopil právě Norton. Tony se snažil své jméno z filmu odstranit, ale neúspěšně. Porušil stanovy Director’s Guild of America kvůli tomu, že veřejně přiznal důvod, proč chtěl, aby jeho jméno bylo odstraněno. Nakonec ho studio New Line Cinema a DGA zažalovalo o 200 milionů dolarů.

Edwardova sláva stoupala stále rychleji, ale on sám nemá rád, když ho označují za hvězdu. V jednom z rozhovorů na toto téma řekl: „Jestli někdy budu muset přestat jezdit metrem, tak dostanu infarkt.“ Norton se také zapojuje do politického dění. Byl silným stoupencem bývalého guvernéra státu New York, Eliota Spitzera.

Edward jako Hulk

Stejně jako mnoho jiných hvězd, tak i on se angažuje v oblasti charity. Spustil dokonce webovou stránku Crowdrise, která používá sociální sítě k tomu, aby získala finanční prostředky na charitativní účely. Edward je nadaný nejenom herecky, ale také hudebně. Na dvou koncertech v Los Angeles doprovázel svoji bývalou přítelkyni Courtney Love a její skupinu Hole.

V roce 1999 přišel další úspěšný film Klub rváčů, který natočil režisér David Fincher a po Edwardovu boku si zahrál Brad Pitt. O rok později představil svůj režisérský debut na MFF v Karlových Varech. Šlo o romantickou komedii Rabín, kněz a krásná blondýnka, v níž si ponechal roli kněze, jenž se zamiluje do stejné ženy (Jenna Elfmanová) jako jeho přítel z dětství. Toho ztvárnil Ben Stiller. Film věnoval svojí zesnulé matce.

Jeho sen se stal skutečností. Zahrál si po boku svého idolu Roberta De Nira ve snímku Kdo s koho. O Robertovi řekl následující: „Když přemýšlím o De Nirovi, tak musím říct, že to, co na něm obdivuji, je jen délka a rozmanitost jeho kariéry. Stvořil tolik úžasných děl, a mnoho různých druhů rolí. To pro mě něco znamená.“ Po tomto filmu přišel prequel Mlčení jehňátek, snímek Červený drak, a dále jsme ho mohli vidět po boku jeho bývalé přítelkyně Salmy Hayek ve Fridě, vyprávějící příběh mexické malířky Fridy Kahlo.

Kurátor Robert De Niro a Stone Edward Norton

Mezi jeho poslední nejznámější snímky patří Iluzionista, Barevný závoj, komiksový Neuvěřitelný Hulk, Hrdost a sláva a nejnovější Stone. Prozatím není známo, v jakém dalším filmu bude účinkovat, ale dle jeho filmografie lze tušit, že půjde o něco zajímavého.

Zajímavosti

Odmítl roli vojína Ryana ze Zachraňte vojína Ryana.

Při natáčení Muže na Měsíci se Miloš Forman nemohl rozhodnout pro obsazení titulní role mezi Nortonem a Jimem Carreyem. Nechal tedy rozhodnutí na studiu, které vybralo Carreyho.

Producenti ho chtěli do hlavní role ve filmu Americké psycho.

Pro roli Dereka Vinyarda musel nabrat skoro 14 kilogramů svalové hmoty.

http://twitter.com/edwardnorton – odkaz na jeho stránku na Twitteru.


Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Edward Norton: Mohl být vojínem Ryanem nebo Mužem na Měsíci