Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Matthew McConaughey: I tenhle blonďák potřebuje obhájce

Redakce

Redakce

6. 9. 2011

!Profil herce!Sympatický mládenec zaujal svým vzhledem nejednu křehkou květinu. Platí to i u režisérů, s filmovými nabídkami se dveře netrhnou, naposledy jste ho mohli vidět jako rafinovaného Obhájce. Zajímá vás, kdy ho potřeboval on sám?

FOTO: Matthew v romantické komedii Bejvalek se nezbavíš

Matthew v romantické komedii Bejvalek se nezbavíš, Zdroj: distributor filmu

Americký herec irského původu Matthew David McConaughey se narodil 4. listopadu 1969 v texaském městě Uvalde jako nejmladší ze tří bratrů. Jeho matkou je učitelka Mary Kathleen Kay McCabe a otcem majitel čerpací stanice James Donald McConaughey, který hrával americký fotbal za Green Bay Packers. Kay a James vychovávali své syny v duchu metodismu (pravoslavná církev), zároveň měli lehce bouřlivé manželství – několikrát se rozvedli a znovu vzali.

Matthew se přestěhoval do Longview východně od Dallasu, kde navštěvoval střední školu Longview High School, zde byl zvolen nejhezčím chlapcem z ročenky. Starší bratři se postupem času připojili k ropnému průmyslu, ve kterém obchodoval jejich otec. Matthew však toužil po změně, a tak rok 1988 strávil jako výměnný student ve Warnervale v Austrálii mytím nádobí a sklízením kuřecích zbytků.

FOTO: S Penélope Cruz ve filmu Sahara

S Penélope Cruz ve filmu Sahara

Po návratu do Spojených států absolvoval University of Texas v Austinu, kde se stal členem bratrstva Delta Tau Delta a žil v residenci Castilian. Začal studovat roku 1989 a absolvoval po čtyřech letech, původně chtěl být právníkem, ale po přečtení knihy Největší prodavač na světě, před jednou ze závěrečných zkoušek, náhle věděl, že se musí věnovat něčemu zcela jinému. Získal tedy bakalářský titul v oboru Komunikace se zaměřením na rádio, televizi a film.

Výtržník a zachránce nevinných

V roce 1999 byl Matthew v Texasu zadržen za odpor při zatýkání, tomu předcházelo porušování nočního klidu a ilegální přechovávání marihuany. Později vyšlo najevo, že hrál opravdu hlasitě a navíc nahý na bonga ve vlastním vlastním domě. Toto obvinění však odmítl (později bylo staženo), ale místo toho byl obviněn z narušování veřejného pořádku. Přestože se hájil, odešel s pokutou ve výši padesáti amerických dolarů.

OBR: Matthew McConaughey

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Matthew zachraňuje různá domácí zvířata, například ta, která uvízla po záplavách v New Orleans před hurikánem Katrina. V roce 2006 zachránil kočku před dvěma mladíky, kteří se snažili zvíře umučit zapáleným lakem na vlasy. Zároveň je vášnivým fanouškem amerického fotbalu, a to konkrétně Texas Longhorns a Washington Redskins. Jeho oblíbeným sportem, kterému se také aktivně věnuje, je golf.

Mezi dobré přátele řadí cyklistu Lance Armstronga a herce Jakea Gyllenhaala. K jeho bývalým partnerkám patřila například Ashley Judd, Sandra Bullock, Penélope Cruz, Sali Richardson nebo Janet Jackson. V současné době žije v Austinu v Texasu se svou přítelkyní, brazilskou modelkou a televizní hvězdou Camilou Alves, se kterou se seznámil v roce 2006.

Ani jemu se nevyhnou fóbie

S pohlednou Brazilkou mají dvě děti – syna Levie Alvese McConaugheye (2008) a dceru Vidu Alvese McConaughey (2010). Když Camila ležela poprvé na operačním sále, seděl Matthew vedle ní a osm hodin jí hrál na uklidnění brazilskou hudbu. Zajímavostí je, že ve svém domě má tři ložnice a spí ve všech z nich, samozřejmě, že v určitém pořadí. Aby toho nebylo málo – Matthew má fobii z otáčivých dveří.

Svou hereckou kariéru začal v roce 1991, objevoval se ve studentských filmech a reklamách (třeba na pivo) a režíroval krátkometrážní filmy jako Chariots Chicano (1992). Jednoho dne v hotelovém baru v Austinu se náhodně setkal s režisérem a producentem Donem Phillipsem, který mu představil režiséra Richarda Linklatera. Tomu se ale zdál až příliš krásný, aby se svým šarmem a figurou naháněl středoškolačky.

FOTO: Matthew ve filmu Návrat na vrchol

Matthew ve filmu Návrat na vrchol

Místo toho jej obsadil do dramatu Omámení a zmatení (1993), kvůli kterému si Matthew nechal narůst vlasy a knír. Jeho postava se měla původně objevit jen ve třech scénách, ale počet mu zvýšili, a tak dostal možnost zkusit si improvizaci a dát průchod své fantazii.

V roce 1995 si zahrál šíleného a krvežíznivého sadistického vraha v Masakru v Texasu, po boku Renée Zellweger. Krátce poté se stěhuje do Los Angeles a díky svému výkonu ve filmu Osamělá hvězda se stává senzací – ztvárnil zde šerifa, který zabil podezřelého. Dále jsme jej mohli vidět v adaptaci románu Johna Grishama Čas zabíjet (1996), kde hrál idealistického mladého právníka se Sandrou Bullock, Kevinem Spaceym a Samuelem L. Jacksonem.

Kdepak deodorant… Jedině tabák

Brzy byl oslavován jako jeden z nejžhavějších mladých mužů filmového průmyslu po vzoru svého oblíbence Paula Newmana. Mimořádně zajímavé přitom je, že nepoužívá deodorant ani kolínskou vodu, jeho přirozenou vůní tedy asi bude tabák, který tak rád žvýká. Má vlastní řadu oblečení s názvem J. K. Livin.

Matthew byl obsazován do mnoha hlavních rolí ve filmech jako Newton Boys, Ed TV nebo Ponorka U-571. Následovalo několik rolí v romantických komediích jako Svatby podle Mary, Jak ztratit kluka v 10 dnech, oba tyto filmy byly komerčně úspěšné. V roce 2005 se objevil vedle Penélope Cruz a Stevea Zahna ve filmu Sahara. V témže roce byl časopisem People označen za nejvíce sexy muže roku. Také ztvárnil role ve filmech Amistad Stevena Spielberga s Anthony Hopkinsem a Morganem Freemanem.

Roku 2006 si zahrál vedle Sarah Jessicy Parkerové v komerčně úspěšné romantické komedii Lemra líná a ve fotbalovém dramatu Návrat na vrchol. V roce 2008 se objevil ve filmu Bena Stillera Tropická bouře, kde nahradil Owena Wilsona, ale také ztvárnil šíleného hledače pokladů ve snímku Bláznovo zlato, kde si jeho ženu zahrála Kate Hudson. V další romantické komedii Bejvalek se nezbavíš exceloval společně s Jennifer Garner.

FOTO: S filmovou manželkou Kate Hudson ve snímku Bláznovo zlato

S filmovou manželkou Kate Hudson ve snímku Bláznovo zlato

V srpnu měl premiéru jeden z jeho nejnovějších filmů, a to thriller Obhájce, kde si zahrál charismatického trestního advokáta po boku Marisy Tomei a Ryana Phillippa.

Letos to však není jeho poslední snímek, můžeme se také těšit na komediální drama Killer Joe, akční film Hammer Down a komedii Bernie, kde uvidíme také Jacka Blacka. V příštím roce půjde do kin thriller Paperboy, kde se má objevit také Nicole Kidman nebo Zac Efron. A v neposlední řadě se můžeme těšit také na komedii Magic Mike spolu s Channinhem Tatumem a Jessicou Biel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Matthew McConaughey: I tenhle blonďák potřebuje obhájce