Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jake Gyllenhaal: Hezounek, který předvádí talent ve filmu i na divadle

Petra Duhajská

Petra Duhajská

25. 5. 2010

Na to, že mu ještě není ani třicet, už toho v Hollywoodu dokázal docela dost. Kritika ho většinou chválí, získal i jednu nominaci na Oscara. Filmový talent zdědil po rodičích a přidal k němu i tolik potřebnou tvrdou práci.

Dítě z filmové rodiny

Jacob Benjamin Gyllenhaal se narodil 19. prosince 1980 v Los Angeles režisérovi Stephenu Gyllenhaalovi, pocházejícímu z urozené švédské rodiny s dlouhou tradicí, a scenáristce a příležitostné herečce Naomi Fonerové. Jakeův otec byl sice veden k tradičnímu švédskému luteránství, ale Jake se podle svých slov mnohem více cítí být židem po matce, má za sebou i tradiční obřad Bar Mitzvah.

Přestože mezi Gyllenhaalovými má prakticky každý něco společného s filmem (i Jakeova sestra Maggie se úspěšně věnuje hraní) a Jake si ve svém prvním filmu zahrál už v jedenácti letech, rodiče ho vychovávali jako běžného amerického mladíka. Snažili se ho vést k pracovitosti a skromnosti, a tak chodil v létě na brigády, i když vyrůstal v bohaté rodině. Na konkurzy sice směl chodit, ale pokud získaná role znamenala delší čas strávený mimo domov, rodiče mu nedovolili ji vzít.

Chris Cooper a Jake Gyllenhaal ve filmu Říjnové nebe

První úspěchy

Po několika menších rolích tak přišla první velká šance až v roce 1999 s filmem Říjnové nebe. V něm hraje mladíka, který se snaží získat vědecké stipendium, aby nemusel pracovat v uhelných dolech. Kritiky byl jeho výkon označen za průlomový. Sám Jake tehdy ještě studoval na columbijské universitě východní náboženství a filosofii, školu ale v roce 2000 opustil, aby se mohl naplno věnovat hraní. Vyjádřil ale přání studium v budoucnu dokončit.

Opravdový průlom pro Jakea znamenalo až nové tisíciletí. V roce 2001 si zahráli s Maggie sourozence ve snímku Donnie Darko. Přestože film se ze začátku přílišnému úspěchu netěšil, postupně se z tohoto mysteriózního dramatu stal indie-kult. I mezi kritikou sklidil velké uznání.

Úspěšný divadelní debut a zlatý filmový rok 2005

Po několika nevýrazných rolích v romantických filmech si Jake vyzkoušel i divadlo. „Všichni herci, ke kterým vzhlížím, dělali i divadlo, takže jsem věděl, že to budu muset zkusit také.“ Hra Kennetha Lonergana This is Our Youth se osm týdnů úspěšně hrála v londýnském West Endu a Gyllenhaal si kromě dobrých kritik vysloužil i cenu pro divadelní nováčky.

V následujících letech se na stříbrném plátně objevil vedle takových legend jako Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Meryl Streepová nebo Susan Sarandonová. Téměř každý film, ve kterém se od roku 2005 objevil, byl velmi dobře hodnocen. Největší úspěch a první oscarovou nominaci znamenala mnoha cenami obtěžkaná Zkrocená hora, kde pod režijním vedením Anga Leeho vytvořil hlavní pár s Heathem Ledgerem. Po této gay-romanci se se samozřejmostí vlastní bulvárnímu tisku i spoustě filmových fanoušků vynořily spekulace o Jakeově sexuální orientaci. Na ty reagoval spíše vlažně s vědomím, že jako hollywoodská celebrita stejně těžko ovlivní, co se o něm říká.

S Tobeym Maguirem v Bratřích

Věrný tradici – politicky i společensky angažovaný

V devětadvaceti je z Jakea herecká celebrita a sex-symbol. Svůj talent znovu potvrdil ve filmech Zodiac, Odvlečen nebo Bratři. Tento týden má premiéru film Princ z Persie: Písky času a nezbývá než doufat, že Jake nesleví ze svého standardu.

Recenze zde: https://www.topzine.cz/recenze-princ-z-persie-pisky-casu-slavna-pocitacova-hra-uz-i-na-stribrnem-platne/

Tak, jak je ve významných uměleckých rodinách ve Spojených státech běžné, Gyllenhaal aktivně podporuje Demokratickou stranu. V roce 2004 vyzýval studenty osobně i pomocí spotů k účasti ve volbách. Veřejně vyjadřoval podporu Johnu Kerrymu. Angažuje se také v sociálních otázkách a v ochraně životního prostředí.

V soukromém životě zatím nic zásadního nemění. Jeho vztah s Reese Witherspoonovou podle všeho skončil. A tak zatím Jake zůstává pouze kmotrem Mathildy Rose, dcery Heatha Ledgera a Michelle Williamsové. V případě Jakea Gyllenhaala se ale divákům rozhodně víc vyplatí sledovat jeho profesionální život než drby o jeho soukromí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jake Gyllenhaal: Hezounek, který předvádí talent ve filmu i na divadle