Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ben Stiller: Cholerický mrňous z rodinných komedií

Nela Christovová

Nela Christovová

24. 12. 2010

Svými hysterickými výstupy a nemožným chováním baví diváky snad v každé komedii, ve které se objeví. Do diváckého povědomí se ale zapsal jako Gaylord Yebal z filmové série Fotr je lotr. Má fanoušky snad po celém světě, kdo ale je jeho oblíbený herec? A proč byl označen za bipolárního maniaka?

FOTO: Ben Stiller

Ben Stiller v komedii Fotr je lotr, Zdroj: distributor filmu

Benjamin Edward Stiller se narodil 30. listopadu 1965 v New Yorku do židovské rodiny. Oba rodiče byli komediální herci a Ben po nich talent pro komično nepochybně zdědil. V deseti letech se objevil v seriálu Kate McShane, ve kterém ztvárnila hlavní roli jeho matka.

Studoval film na Kalifornské univerzitě, ale po devíti měsících školu opustil. Místo ní začal navštěvovat kurzy herectví a snažil se sehnat si agenta. To už byl zpátky v New Yorku, kde také získal nabídku na roli v broadwayské komedii The House of Blue Leaves. Děj byl zhruba následující: ošetřovatel v zoo chce psát filmové melodie jako jeho uprchlý syn, ale ztěžuje mu to schizofrenická manželka a nějakým způsobem i papež, který přijel do New Yorku na návštěvu. A nechybí ani komando jeptišek a pár bombových útoků.

Něco na tom Benovi je…

Za remake této hry tvůrci získali čtyři ceny Tony a Benovi bylo nabídnuto moderování vlastního pořadu s názvem The Ben Stiller Show. V ní Stiller kombinoval zábavné skeče s parodiemi na televizní pořady, filmy a celebrity. Pořad měl nízkou sledovanost, takže skončil už po dvanácti dílech. Ale po jeho zrušení autoři ještě získali cenu Emmy za nejlepší scénář v komediální show.

V devadesátých letech se objevil v prvních menších filmových rolích. Zahrál si například v hororové komedii Pozdrav z cesty do pekel a v Těžkých vahách zase ztvárnil vedoucího odtučňovacího tábora.

Málo se o něm ví, že také režíruje. Debutoval s komediálním dramatem Bolestná realita, kterou produkoval sám Danny DeVito. Další hvězda, Winona Ryder, se zhostila hlavní role dívky procházející pocitem deziluze, se kterou se vyrovnává natáčením dokumentu o svých vrstevnících. Zajímavostí je, že v tomto filmu debutovala Renée Zellweger.

Průlom nastal v roce 1998, když si Stiller zahrál s Cameron Diaz v romantické komedii Něco na té Mary je. O jejím úspěchu svědčí i fakt, že producent po premiéře prohlásil, že smích diváků v sále byl tak hlasitý, až kvůli němu neslyšel půlku filmu.

Yebalem navždy

V roce 2000 získal roli Gaylorda Yebala v rodinné komedii Fotr je lotr. Jeho hereckým protějškem byl Robert De Niro, který zde prokázal svůj komediální talent. O tři roky později se Stiller definitivně stal tím pošahaným Yebalem, to když vyšlo pokračování snímku, tentokrát pojmenované Jeho fotr, to je lotr. 23. prosince vstoupil do kin třetí díl, nazvaný Fotři jsou lotři.

S parťákem Owenem Wilsonem si vystřihl roli mužského modela v komedii Zoolander. Mihly se zde celebrity první velikosti, ať už jde o Donalda Trumpa, Heidi Klum, Lennyho Krawitze nebo Gwen Stefani. Film se nesměl promítat v Malajsii, protože jejich prezident se měl ve filmu stát terčem atentátu.

FOTO: Ben Stiller na Oscarech

Stiller si na letošním předávání Oscarů udělal legraci z fantasy Avatar, Zdroj: youtube.com

Během svých filmových začátků chodil s několika filmovými herečkami, z nichž je pro českého diváka zřejmě nejznámější Calista Flockhart. V roce 2000 se oženil Christine Taylor, se kterou se seznámil, když režíroval sci-fi show Heat Vision and Jack. S Christine v současnosti žijí v Hollywood Hills a mají dvě děti, Ellu Olivii a Quinlina Dempseyho.

Komičnost Benových rolí je často založena i na jeho malém vzrůstu. Hádali byste mu ale celých 173 cm? Je také velkým fanouškem podobně vysokého Toma Cruise. Na předávání filmových cen MTV v roce 2000 si dokonce zahrál postavu Toma Crooze ve skeči nazvaném Mission: Improbable. Tato scéna byla zahrnuta do bonusové části DVD Mission: Impossible II.

V hlavní roli Banda spratků

Stiller je vedoucím členem skupiny nazvané Frat Pack (Banda spratků), která sdružuje hollywoodské komediální herce jako Owen Wilson, Will Ferrell, Jack Black, Vince Vaughn a Luke Wilson. Název skupiny je narážkou na Rat Pack, skupinu filmových a hudebních umělců z 60. let.

Se čtyřmi členy Frat Packu si zahrál ve filmovém remaku slavného seriálu Starsky & Hutch. Děj se odehrává v roce 1975 a Stiller s Owenem Wilsonem si zahráli slavné policajty z fiktivního kalifornského města Bay City.

FOTO: Noc v muzeu

Noc v Muzeu: Hlídač Larry (Ben Stiller) a oživlý minikovboj Jeddiah (Owen Wilson)

Mezi další slavné komedie patří například Noc v muzeu, jejíž pokračování šlo do kin v loňském roce. Ve Vybíjené si zahrál majitele fitness centra, který chce pro svůj podnik získat další tělocvičnu. Zkrachovalý majitel Vince Vaughn se o ni ale připravit jen tak nenechá. V hlavní ženské roli se zde objevila Stillerova manželka.

Roku 1999 v jednom rozhovoru přiznal, že trpí bipolární afektivní poruchou, která způsobuje výraznou změnu nálad i psychických funkcí. Až o sedm let později objasnil situaci s tím, že to celé vzniklo tak, že řekl, že občas trpí šílenstvím, „a místo toho vyšlo: Ben Stiller, bipolární maniak!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ben Stiller: Cholerický mrňous z rodinných komedií