Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Obhájce. Když agent z Tropické bouře přesedlá na právničinu

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

11. 8. 2011

Subžánr právnických filmů se už léta drží zaběhlých schémat a naneštěstí mu chybí nadhled, který by ho vytrhl z naleštěné sofistikovanosti a nudy. Za pět minut dvanáct přichází právnické eso Matthew McConaughey, aby dal zaprděným vyvoněncům lekci ve stylovosti.

Takhle kouká správný právník, Zdroj: distributor filmu

Vždycky mě udivovalo nadšení ostatních filmových fanoušků při jakémkoli podařenějším snímku z prostředí právníků a velkých kauz. Dva nažehlení pánové na sebe před staříkem se srandovní parukou hází argumenty jen proto, aby se v závěru vše obrátilo naruby a divák s pocitem falešné sofistikovanosti uznale pokýval hlavou nad tím, jak to bylo všechno chytré.

Dannyho parťák v soudní síni

Obhájce to tedy u mne měl již od počátku těžké. Jenže, světe div se, ono to funguje. Světlé právnické zítřky slibuje hned úvodní titulková sekvence, která předznamenává, že tady se nebude hrát na ukecanost, ale prostor dostane stylovost hraničící až s Dannyho parťáky.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/obhajce_1/]

Zprvu obyčejný příběh právnického esa se několikrát originálně zakroutí a hlavního hrdinu zanese až tam, kam běžný mistr slova a drahých obleků jen tak nepáchne. Máme tu mafii, motorkáře a překvapivě dojde také na konverzaci z hlavně do břicha. Na vážno se tedy příliš nejede, a to je jen a jen dobře.

Vybělený chrup jak z hotelu Pupp

Nadhledu překvapivě pomáhá také nepříliš oblíbený Matthew McConaughey. Vysoustružený manekýn, který se před kamerou běžně ohání hlavně vyběleným úsměvem a nechutně opáleným svalstvem, padne do role tak trochu namachrovaného cápka dokonale. Když se začne hrát v určitých momentech na vážnější notu, McConaughey sebere všechen svůj um a předvádí pravděpodobně nejlepší a nejsympatičtější výkon své kariéry.

A když mu to občas ujede, na plac přispěchá jedna z mnoha hereckých hvězd, kterými se to v Obhájci jen hemží. Marisa Tomei se definitivně přerodila do role roztomilých mamin, hrát ale pořád umí. William H. Macy se musí prát s podivným mopem na hlavě, který se maskuje jako jeho účes, i přesto si ho zamilujete.

Ruku v ruce s kvalitou na poli hereckém jde také řemeslná kvalita filmu. Brad Furman, který nemá na svém kontě žádný celovečerní film hodný zmínky, předvádí sebejistou režii a nebojí se ani mixování humoru s vážnými okamžiky i v rámci jedné scény. Plynulé prolínání jednotlivých časových rovin si pak dovolil pojmout tak trochu ve stylu oceňovaného Speed Racera a nutno podotknout, že to bezchybně funguje i zde.

Když dojdou slova, střílejte

Kapitolou samou pro sebe je hudební podkres z pera nepříliš známého Cliffa Martineze. Ten se mimo jiné hudebně podepsal pod novou adaptaci Solarisu nebo Traffic: Nadvládu gangů. V Obhájci neztratil nic ze své originality a namísto čistě orchestrálního podkladu podbarvuje scény směsí náladových ambientních ploch v kombinaci s minimalistickým pianem. Volba překvapivá, ale o to více funkční.

Když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém

Obhájce tak bohužel dojíždí na nevyladěný scénář. Po stránce dialogů nelze vytknout zhola nic. Vše šlape tak, jak by mělo. Výše zmíněná stylovost a odlehčenost ale začne s plynoucím dějem nabírat na absurdnosti a v závěru už přejde přes hranici uvěřitelnosti.

Upadnutí do sebeparodie mrzí o to více, protože po celou předchozí stopáž je Obhájce chytrý a dovolí si dokonce nejednou nabourávat zažitá žánrová klišé.

Podobných nenápadných snímků, k jakým se může směle řadit i Obhájce, se během roku objeví několik. Do distribuce se dostanou buď jako nezávislé pecky, které sbírají festivalová ocenění, nebo neprávem vychválené filmové kousky hodné zapomnění. Obhájce je jeden z mála, který si pozornost zaslouží i bez okázalého pochvalného nálepkování. Bez námitek.

Obhájce (The Lincoln Lawyer)

Drama/Krimi/Thriller
USA, 2011, 118 min

Režie: Brad Furman
Hrají: Marisa Tomei, Matthew McConaughey, Ryan Phillippe, John Leguizamo, Josh Lucas, Margarita Levieva, Katherine Moennig, William H. Macy, Michael Peña, Shea Whigham, Laurence Mason, Pell James, Bob Gunton, Frances Fisher, Bryan Cranston, Michael Paré

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Obhájce. Když agent z Tropické bouře přesedlá na právničinu