Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Matematici ve filmech blázní a také se zamilovávají. Známe nejlepší

Redakce

Redakce

25. 7. 2012

Matematika ve filmu možná není prvoplánovou zárukou komerčního úspěchu. Přidejte však věčnou otázku, kde končí genialita a začíná šílenství, nebo nahoďte trochu romantiky a do kin se vám pohrnou i matematičtí propadlíci.

a serious man

Noční můra studentů humanitních oborů z filmu Seriózní muž od bratří Coenů. Zdroj: distributor filmu

Prázdniny jsou sice v plném proudu, avšak to neznamená, že byste měli zanevřít na vzdělání. Otvírat učebnice vás nutit nebudeme, ale což takhle motivační film? Doporučujeme vám několik snímků, které vám ukážou jeden z nejvíce nenáviděných předmětů – matematiku – ve zcela jiném světle. Možná vás to dostane na Harvard, možná do blázince.

Čísla překrásná

Kdybychom vás nechali zapátrat v paměti, možná by se vám jako první film ve spojení s matematikou vybavil čtyřmi Oscary ověnčený snímek Čistá duše (2001). Ten vypráví o držiteli Nobelovy ceny Johnu Nashovi, kterého zde představuje romantik s tvrdými pěstmi Russell Crowe. Místo svaly zde o přízeň slečen bojuje svou bystrou hlavou, kterou mu však sem tam poplete zrádná schizofrenie.

Film je tedy spíše lehce přibarvenou sondou do mysli génia s vážnou psychickou chorobou, avšak matematiky se také dotkne –  a to pěkně stylově. Koncept známý jako Nashova rovnováha, se kterou Nash přispěl do matematické teorie her a který se mimo jiné uplatnil při řešení závodů ve zbrojení za studené války nebo který využívají profi pokeroví hráči, zde ukazuje na nejvděčnějším příkladu studentů mužského pohlaví – na balení holek.

A beautiful mind

Když zrovna nevraždím císaře, tak luštím sudoku.

Čísla mystická

Jestli máte někdy pocit, že se z těch čísel a jiných znaků zblázníte, pak asi budete soucítit s hlavním hrdinou režijního debutu dnes již jasně zářící hvězdy filmového univerza, Darrena Aronofskyho.

Předtím, než si získal fanoušky svou obraznou podmanivostí v příbězích o vysloužilých wrestlerech (Wrestler), narušených baletkách (Černá labuť) a závislácích (Requiem za sen), si střihl toto surrealistické dílo, které se točí kolem jednoho čísla o dvě stě šestnácti.

Film, který stál v počátku dlouhodobé spolupráce režiséra a mága filmové hudby Clinta Mansella nese název podle jedné z nejdůležitějších matematických konstant – (1998). Zápletka zahrnující agenty z Wall Streetu a studenty židovské Tóry, všechny toužící po mystické moci onoho čísla, patří rozhodně k jedněm z nejoriginálnějších filmových námětů.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=zQYYGwYTPuY[/youtube_660]

Čísla neznámá

Při dalším filmu si již možná řeknete, že se vás snažíme od matematiky naopak odradit. Pojednává totiž také o šílenství a je shodou okolností taktéž inspirován Johnem Nashem. Jmenuje se Důkaz (2005) a matematika podobného osudu zde hraje Anthony Hopkins.

Děj se točí kolem nalezeného sešitu s převratným matematickým důkazem, který po jeho smrti nalezne bývalý student a zároveň přítel jeho dcery, tento pár ztvárnili Jake Gylenhall a Gwyneth Paltrow. Zdědila dcera po svém otci matematický talent, nebo sklony k šílenství…?

Čísla z ulice

Pokud jste však radši příznivci pozitivních vibrací než receptů na bláznovství, i tady na vás matematický filmový svět myslí. Další oscarový snímek Dobrý Will Hunting (1997) vám předá naději, že i z pouhého uklízeče, kterého ve filmu hraje Matt Damon, se může vyklubat geniální matematik se slibnou budoucností.

Good Will Hunting

Klasický pracovní pohovor na práci uklízeče.

Algebra lásky

Stejně tak se matematické vzorce nevyhýbají ani milostným zápletkám. Například v romantické komedii I.Q. (1994) s Timem Robbinsem a Meg Ryan se můžete přesvědčit o tom, že matematické znalosti mohou být svůdné, obzvlášť, když vám garde dělá samotný Albert Einstein.

Filmů a seriálů, ve kterých se mihnou čísla a vzorce, ze kterých se někomu dělá šoufl, je požehnaně. Třeba vám v budoucnu dopomůžou ke kariéře konzultanta kriminalistů jako v seriálu Vražedná čísla (2005) nebo díky znalostem o nich dekódujete zprávu od mimozemské civilizace jako Jodie Foster ve sci-fi Kontakt (1997). Každopádně, neosvojíte-li si základy a nebudete-li schopni spočítat, kolik je deset krát tisíc, pravděpodobně vás čeká jen kariéra striptérů jako ve scénce z filmu Do naha! (1997).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Matematici ve filmech blázní a také se zamilovávají. Známe nejlepší