Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

George Clooney jako Batman? Známe 10 příšerných rolí skvělých herců

Je spousta kvalitních herců. Mnohem méně je ale těch, kteří si zároveň dovedou své role opravdu pečlivě vybírat. A tak se čas od času stane, že se výborný herec objeví v hrozném filmu.

Legenda Al Pacino v nepovedené komedii Jack a Jill. Zdroj: Falcon

Seznam dobrých herců a jejich špatných rolí je delší, než byste si možná mysleli. A vybrat desítku těch nejhorších z nejlepších bylo opravdu těžké. Protentokrát jsme upustili od konkrétních umístění, neboť pro správný úsudek by bylo třeba všechny tyto příšerné filmy a výkony zhlédnout. A já věřím, že když nebudeme nuceni vidět třeba Michaela Caina ve čtvrtých Čelistech, bude se nám mnohem lépe usínat.

Al Pacino – Jack a Jill

Komedii Jack a Jill se podařil husarský kousek, když její ústřední herec – Adam Sandler – obdržel v roce 2011 Zlatou malinu jak za nejhorší mužský výkon, tak za ten ženský. Už to o kvalitách snímku leccos napovídá. A teď si k tomu přidejte Al Pacina, který exceloval ve filmech jako Kmotr, Zjizvená tvář nebo Ďáblův advokát. Za tento nepochopitelný krok byl oscarový herec také odměněn Zlatou malinou. Celý film jich získal slušných deset.

Michael Caine – Čelisti IV: Pomsta

Batmanův oddaný sluha Alfréd – v této roli zná Michaela Caina většina fanoušků. Podobný úděl si vystřihl také v Dokonalém triku, ale dobrých rolí má na kontě mnohem více. Caine především zodpovědně plní vedlejší herecké úlohy, za což byl v minulosti oceněn dvěma Oscary. I britský herec ale přešlápl, a to pořádně. Zahrál si totiž ve čtvrtých Čelistech. K tomu není třeba dodávat víc, než že právě Čelisti zvítězily v našem žebříčku filmů, které neměly mít pokračování. Kéž by.

FOTO: Michael Caine ve filmu Dokonalý trik

Michael Caine v Dokonalém triku je dokonalý Michael Caine. Zdroj: Warner

George Clooney – Batman a Robin

O hereckých kvalitách George Clooneyho se dlouhodobě vedou vášnivé debaty. Ty ponechme tentokrát stranou a věřme úsudku akademiků, kteří ho již čtyřikrát nominovali na Oscara za nejlepšího herce v hlavní či vedlejší roli (přičemž jednou zvítězil). To ale pravděpodobně neviděli nepovedený snímek Batman a Robin z roku 1997. Ano, ten, který nechvalně proslul batmanovským kostýmem s bradavkami. Jako by to nestačilo, v roli ústředního záporáka se objevil modrý robotický Arnold Schwarzenegger.

Robert De Niro – Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla

Největší úspěch sklízel v minulosti Robert De Niro za role kriminálníků a gangsterů. V poslední době se ale zdá, jako by se chtěl herec s párem Oscarů na poličce z této škatulky vymanit a ukázat také svou komediální stránku. Pokoušel se o to například ve filmech Fotr je lotr, Přeber si to znovu nebo právě Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla. Skrz špatné komedie ale cesta opravdu nevede. Nikam. Jedině snad do záhuby.

Halle Berry – Catwoman

Catwoman ze stejnojmenného filmu z roku 2004 je mezi špatnými postavami legendou, není žebříčku, v něm by se neobjevila. Zlatá malina je pro Halle Berry za těchto okolností samozřejmostí. Berry však není jen majitelkou ocenění pro nejhorší herečku, ale i toho pro herečku nejlepší. Oscara získala za romantické drama Ples příšer. Jde ale o jeden z těch případů, kdy se filmová veřejnost s názory akademiků značně rozchází.

Catwoman se pravidelně vyskytuje v anketách o nejhorší herecký výkon. Zdroj: Warner

Ben Kingsley – Guru lásky

Devětašedesátiletý Ben Kingsley je navzdory svému věku stále šarmantní herec s knírkem, který budí respekt (Kingsley, nikoliv knír. I když…). Veškerý respekt a šarm jdou ale stranou, když se oscarový Gándhí objeví ve filmu, jako je Guru lásky. Že si ve snímku, který získal hned tři Zlaté maliny, zahráli Jessica Alba nebo Kanye West, nikoho příliš nepřekvapí. Ale co mohlo vést tak talentovaného herce k přijetí role v bezduché slátanině? Snad jedině ta Jessica Alba.

Marlon Brando – Ostrov Dr. Moreaua

Zdá se, jako by se k trilogii Kmotr pojilo jakési prokletí – kdo si v ní zahrál, toho čekala nějaká velmi špatná role. Platí to i pro Marlona Branda. Jako mafiánský kápo Don Vito Corleone zářil a zaslouženě vyhrál Oscara, kterého si však nepřevzal (na protest proti zacházení s indiány v USA za sebe poslal domorodou Američanku). Tentýž herec si o čtyřiadvacet let později zahrál v Ostrovu Dr. Moreaua – nudné a až nechutné sci-fi slátanině.

Tom Hanks – Moje krásná učitelka

Když se herec pustí do režírování, zpravidla se obsadí do jedné z hlavních rolí. A zpravidla to nedopadá moc dobře. Potvrzuje to i Moje krásná učitelka. Ačkoliv je Tom Hanks prvotřídní herec, hraní pod svou vlastní taktovkou mu příliš nejde. Když je k filmu navíc ještě špatný scénář, boj je už předem prohraný. O vyložený propadák sice nešlo, ale vedle Hanksových dvou zlatých sošek se tenhle snímek moc třpytit nebude.

Kvalitní herecké obsazení pro dobrý film nestačí. Zdroj: Bioscop

Daniel Day-Lewis – Nine

Poslední Mohykán, Ve jménu otce, Až na krev, Moje levá noha – to je jen část filmů, v nichž dvojnásobný držitel Oscara zářil. Proti těmto snímkům stojí na druhé straně muzikál Nine z roku 2009. Tam za něj zářili jiní. Přestože spoře oděné tanečnice v čele s Penélope Cruz jsou značným lákadlem, vzhledem ke kvalitě herectví Daniela Day-Lewise by mu ale neměly vzít vítr z plachet. Stalo se.

Christopher Walken – Skóruj!

Je jen málo trapnějších věcí než komedie, která není vtipná. Jednou z nich je nevtipná komedie, v níž navíc hraje Christopher Walken. Jo a hraje v ní ping-pong. Zapomeňte tedy na Oscarem oceněného vojáka z Lovce jelenů i uhrančivého bezhlavého jezdce z Ospalé díry. Walken v roce 2007 vypadá úplně jinak. Naneštěstí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

George Clooney jako Batman? Známe 10 příšerných rolí skvělých herců