Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Caine: Respektovaný vtipálek se pyšní šlechtickým titulem

!Profil herce!Michael Caine je nepochybně jedním z nejlepších britských herců. Na kontě má přes 100 snímků a za své zásluhy byl dokonce Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu.

FOTO:Michael Caine ve filmu Harry Brown

Ve filmu Harry Brown jako mariňák, který vezme spravedlnost do vlastních rukou., Zdroj: distributor filmu

Michael Caine se narodil 14. března 1933 v Londýně pod jménem Maurice Joseph Micklewhite. Jeho matka byla kuchařka a uklízečka, otec pracoval jako nosič na rybím trhu. Malý Maurice byl vychováván jako protestant a vyrůstal na jihu Londýna. Během druhé světové války byl evakuován na severovýchod Anglie do hrabství Norfolk. Po válce byl jeho otec demobilizován a rodině byl přidělen dům v centru Londýna.

Mělo jít pouze o dočasné bydliště, ale nakonec zde všichni žili 18 let. Od patnácti let přispíval do rodinného rozpočtu. Míchal beton na stavbě, umýval nádobí a v neposlední řadě dělal poslíčka v jedné produkční filmové společnosti.

V devatenácti letech byl povolán do dvouleté vojenské služby. Dnes tvrdí, že působení v ozbrojených silách je pro mládež jednoznačně prospěšné a je pro znovuzavedení branné povinnosti. „Jste tam, abyste se naučili, jak bránit svou zemi. Patříte k ní. Když pak vyjdete ven, cítíte sounáležitost, ne násilí,“ odůvodňuje své stanovisko.

[youtube_660]Qtgw38Yq2Qs[/youtube_660]

Po návratu domů se oženil s herečkou Patriciou Haines. Manželství vydrželo 3 roky a vzešla z něj dcera Dominique. V té době také Maurice začal koketovat s herectvím a zvolil si pseudonym Michael Caine podle filmu Vzpoura na lodi Caine. Slavný herec Humphrey Bogart, který si v tomto válečném dramatu zahrál hlavní roli, byl totiž jeho velkým vzorem. To ještě neměl ani tušení, že jednou bude mít na kontě více snímků než jeho idol.

První zkušenosti s herectvím přišly záhy

Již ve dvaceti letech se uchytil jako divadelní inspicient v sussexském městě Horsham. V 50. letech byl členem několika menších divadelních souborů a od roku 1960 působil v londýnském Royal Court Theatre. Díky množství divadelních zkušeností se pak dostal i do televize a na filmové plátno a tehdy ho také proslavila role špiona Harryho Palmera ve snímcích jako Pohřeb v Berlíně a Mozek za miliardu dolarů.

První nominaci na Oscara získal díky filmu Alfie. Snímek se v roce 2004 dočkal i remaku, u nás známého pod názvem Zlatíčko, s Judem Lawem v hlavní roli. Ten ztvárnil roli lamače dívčích srdcí přesvědčivě, na svého charismatického předchůdce však nemá. Vždyť právě role Alfieho katapultovala Michaela mezi herecké hvězdy první velikosti!

FOTO: Michael Caine ve snímku Hana a její sestry

Za roli ve snímku Hana a její sestry získal prvního Oscara. Už tehdy nosil svou typickou vlnku ve vlasech

V soukromém životě se však rozhodně jako proutník nechoval. „Nikdy jsem neměl schůzku s vdanou ženou. Opravdu nikdy. Respektuji cizí majetek,“ vyjádřil se krátce po natočení snímku. To však neznamená, že by vedl vzorný a spořádaný život. Přiznává, že v průběhu 60. let měl období, kdy denně vypil dvě láhve vodky a vykouřil alespoň čtyři krabičky cigaret. Ty byly téměř po celý život jeho velkou vášní, kouřit přestal až v roce 2010.

Zlaté sošky se herec konečně dočkal až v roce 1986 díky snímku Woodyho Allena Hana a její sestry. Nebyla poslední, o 13 let později získal dalšího Oscara, tentokrát za roli v adaptaci knihy Johna Irvinga Pravidla moštárny. Zde si zahrál Dr. Wilbura Larcha, zřizovatele sirotčince trpícího závislostí na éteru.

Zůstává plný elánu a optimismu

V roce 1992 byl za svůj umělecký přínos vyznamenán Řádem britského impéria, o 8 let později pak získal Cenu za přínos světovému filmu na MFF v San Sebastianu. Není pochyb o tom, že si obě ocenění zasloužil. Výčet jeho tvorby je vyčerpávající, určitě je však třeba zmínit snímky jako Tichý hlas či Harry Brown. V druhém jmenovaném filmu si zahrál důchodce, který se po vraždě svého nejlepšího přítele rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. Svou roli zvládl bravurně.

FOTO: Michael Caine ve filmu Dokonalý trik

Ve filmu Dokonalý trik si zahrál charismatického kouzelníka.

Přestože herci už pomalu táhne na 80 let, tvrdí, že se starý necítí. „Přestal jsem stárnout v osmatřiceti. Stále je mi třicet osm. Tedy když zrovna na place nechtějí, abych běhal po schodech!“ Uznává, že už má leccos za sebou. Rady mladším hereckým kolegům ale dává nerad. „Když jsem byl v jejich věku, taky jsem se ptal starších herců, co mám se sebou dělat. Vždycky mi odpověděli, abych to vzdal,“ směje se.

Nyní žije v hrabství Surrey na jihu Anglie se svou druhou ženou, s níž má dceru Natashu. Napsal dvě knihy, ve kterých shrnul vzpomínky a postřehy ze své dlouhé herecké kariéry. Ta ale ještě rozhodně nekončí. V kinech právě běží snímek Cesta na tajuplný ostrov 2, kde herec zastínil svým výkonem ostatní kolegy.

A herecky nepolevuje ani přes pokročilý věk. Fanoušci se tak můžou těšit na batmanovku Temný rytíř povstal, kde se objeví jako komorník Alfred. V příštím roce přijde do kin americký thriller Now You See Me, ve kterém si rovněž vystřihne roli. Určitě bude na co koukat, Michael Caine je zkrátka herec s velkým H.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Caine: Respektovaný vtipálek se pyšní šlechtickým titulem