Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Tomu Hanksovi: Jeho předkem byl prezident Lincoln

Eliška Nová

Eliška Nová

16. 11. 2012

Už za několik dní se objeví v kinech v dlouho očekávaném filmu Atlas mraků. Dočká se věčný Forrest Gump dalšího Oscara, nebo konečně vyfasuje Zlatou malinu?

Navždy Forrestem. Zdroj: distributor filmu

Tom Hanks se vždycky chtěl stát kosmonautem. Tím, jak víme, se stal aspoň na chvíli ve filmu Apollo 13. Hrát začal už ve školním divadle. Kariéru hollywoodského herce odstartoval v roce 1980 v hororu On ví, že jsi sama. Na Oscara byl poprvé nominován v roce 1988 za film Velký, ale výhru mu nakonec vynesla až Philadelphia.

Dnes patří mezi nejvlivnější hollywoodské tvůrce, ale všichni si ho budou pamatovat jako Forresta Gumpa. Jak si asi povede v očekávaném sci-fi dramatu Atlas mraků?

1. Nosil kufry hvězdám

Než se stal hercem, měl hned několik zcela obyčejných zaměstnání. Jako teenager prodával popcorn a oříšky v oaklandském Coliseu. Jednou dokonce pracoval jako hotelový poslíček. Odnosil tak kufry hned několika celebritám, mezi nimiž byla na příklad Cher, Sidney Poitier nebo Bill Withers.

Nejnovější role ve filmu Atlas mraků. Zdroj: distributor filmu

2. Miluje zákon a pořádek

Kromě toho, že ve filmech hraje, je také jejich fanouškem. Mezi jeho pět nejoblíbenějších patří Kmotr, Fargo, Sloní muž, Hříšné noci a 2001: Vesmírná odysea, která v jeho žebříčku nese prvenství. Co se seriálů týče, mezi jeho oblíbené patří Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti. Dokonce vyslovil přání v jedné epizodě účinkovat.

3. Místo Oscara ho ocenili mariňáci

Za roli ve filmu Zachraňte vojína Ryana sice Tom Hanks nedostal Oscara, ale zato mu byla udělena Distinguished Public Service Award, což je nejvyšší civilní ocenění, které uděluje Námořnictvo Spojených států amerických. Cenu dostal na Den veteránů v roce 1999.

4. I jemu hrozila Zlatá malina

I takový herec jako Tom Hanks mohl být spojován se Zlatou malinou. Ocenění nakonec unikl, ale přesto z jeho životopisu už nikdo nevymaže, že byl navržen na nominaci za nejhorší herecký výkon za roli ve filmech Polární expres, Lupiči paní domácí a Terminál, to vše v roce 2004. O dva roky později za roli ve filmu Šifra mistra Leonarda. Ve finále však nedosáhl ani na nominaci.

5. V rodině má prezidenta

Slavný herec má neméně slavného předka. A to dokonce samotného prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna. Jejich společným předkem je John Hanks, který žil v letech 1680 až 1740. Pra-pradědeček Lincolna je pra-pra-pra-pra-pra-pra-pradědeček Toma Hankse. Přestože už několikrát pracoval se Stevenem Spielbergem, v jeho novém filmu Lincoln roli nedostal.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Tomu Hanksovi: Jeho předkem byl prezident Lincoln