Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Adam Sandler: Ten, co má hlavu jako vajíčko

Redakce

Redakce

18. 1. 2011

Vypsat všechny role herce a komika Adama Sandlera by bylo opravdu na dlouho. Debutoval filmem Holky na obzoru, ale každý si ho zapamatoval v roli Bobbyho Bouchera ve snímku Vodonoš. On totiž Vodonošem je a navždy také pro své fanoušky zůstane.

FOTO: Adam Sandler a muppet

Adam Sandler v Sezame, otevři se, Zdroj: distributor seriálu

Rodák z Brooklynu vystudoval obor umění na univerzitě ve státě New York. O svém budoucím povolání měl rozhodnuto již od raného mládí. Vždycky rád bavil svoji rodinu a přátele, a proto po ukončení studia začal vystupovat po různých klubech jako komik. A musíme si přiznat, že byl opravdu úspěšný, protože si ho začali zvát i do televize. Prošel si pořady jako Show Oprah Winfreyové, Noční show Jaye Lena a dalšími. Největší díru do světa ale udělal v pořadu Saturday Night Live.

Jak je důležité míti Adama

Saturday Night Live byl pro Adama srdeční záležitost a vytyčil jeho kariéře určitý směr. Nejdříve zde působil jako scénárista, poté i v roli, které byl jeho život předurčen, v roli komika. Jeho sláva stoupala natolik, že se bez jeho vystoupení neobešla žádná show, ani ceremonie a předávání cen. Každý musel mít Adama Sandlera.

Jak již bylo zmíněno, jeho herecká kariéra odstartovala filmem Holky na obzoru. Ten bohužel nijak nezaujal, a doslova propadl. V roce 1993 přišla jeho zlomová role ve snímku Šišouni v New Yorku, kde si zahrál po boku Dana Aykroyda. Jako by tomu ale filmový svět nechtěl, opět se jednalo o podprůměrný film. Ovšem již další rok se začalo blýskat na lepší časy. Následovaly filmy Rockeři, Blázni a poloblázni a Rivalové – jeden z nejúspěšnějších snímků roku 1996.

FOTO: Adam Sandler

S Kevinem Jamesem v komedii Když si Chuck bral Larryho, Zdroj: distributor filmu

Další film byl právě tou životní rolí, rok 1998 nám přinesl Vodonoše. Doposud jde o jednu z Adamových nejlepších komedií. Pojednává o prostředí amerického fotbalu. Adam zde hraje roli koktavého vodonoše, který se ovšem stane velkou fotbalovou hvězdou. U kritiků Vodonoš neslavil zas až tak velký úspěch, ale u diváků ano. Tím si Adam založil velkou fanouškovskou základnu.

Další jeho filmové role už byly úspěšné a Sandler dokazoval svoji vtipnost a herecký talent například jako Velký táta, Malý Nicky – Satan junior nebo Zvíře, kde ovšem přenechal hlavní roli svému kamarádovi Robu Schneiderovi. Rob se  ale také mihne skoro každým Adamovým filmem.

Za opilost nominace na Zlatý globus

Přišel rok 2002 a s ním i romantika Opilí láskou, za níž byl Sandler nominován na Zlatý globus za nejlepšího herce. Tento film nezapadá do celkového konceptu jeho ostatní tvorby. Hraje zde podivína Barryho, jehož nebaví život se sedmi sestrami, které ho zatěžují svými problémy. Z nudy všedního života ho vytrhne Lena, která se objeví u něj v kanceláři, a chce pomoct opravit auto. Toto osudové setkání dvou výstředních postav je zápletkou komediálního dramatu, které režíroval Paul Thomas Anderson a bylo oceněno i na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 2002.

FOTO: Trestná lavice

V Trestné lavici se objevil po boku Chrise Rocka a Burta Reynoldse, Zdroj: distributor filmu

Je také zajímavé, že Adamovi v jeho sandlerovkách hrají po boku opravdové hvězdy hollywoodského světa. Ať je to třeba Jack Nicholson, Burt Reynolds nebo Steve Buscemi. Někteří z nich se v jeho filmech objevují i pravidelně (právě Buscemi). Peter Segal, Frank Coraci a Dennis Dugan jsou zase jména režisérů, s nimiž Adam nejvíce spolupracuje. 90 procent jeho filmů točila tato trojice a samozřejmě mezi ně patří již zmiňované největší hity.

Nejnovější film, který jde právě u nás v kinech, se jmenuje Machři a režíroval ho právě Dennis Dugan. Spolu se Sandlerem zde hraje Salma Hayek, Chris Rock, Steve Buscemi a věrný parťák Rob Schneider.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adam Sandler: Ten, co má hlavu jako vajíčko