×
TOPZINE.cz

Známe filmy, co raději neměly mít pokračování. Od Spielberga i Pixaru

Filmová pokračování jsou ošemetnou záležitostí. Málokdy se podaří úspěch předchozího dílu zopakovat, pod vidinou peněz to však tvůrci stále zkouší. TOPZINE.cz přináší 10 případů, kdy to vůbec nevyšlo.

FOTO: Pirati z Karibiku
Kéž by Jack Sparrow sedl na svou loďku a s dalšími díly už se nevracel. Zdroj: distributor filmu

Filmů, jejichž pokračování raději neměla vzniknout, existuje mnoho. Vzpomínáte třeba na Highlandera, Vřískot, Osudový dotek, Kurýra, Taxi, Nezvratný osud nebo Lvího krále? Přestože i jejich druhé (popřípadě další) díly za moc nestály, v naší desítce najdete mnohem větší lahůdky.

10. Mumie

Dobrodružná podívaná plná akce a vtipu, taková byla Mumie. Slabý scénář, akce, efekty i humor, to byla Mumie se vrací. I přesto to tvůrcům nedalo a pustili se ještě do třetího dílu. Hrob Dračího císaře vstoupil do kin bez Rachel Weisz, dobrého scénáře, zábavy a naštěstí i bez ambic na další pokračování.

9. Saw: Hra o přežití

V roce 2004 vznikl jeden z dosud nejlepších hororových snímků 21. století. Nápaditý film s perfektní atmosférou vydělal celosvětově přes 100 milionů dolarů, a tak se nechal režisér zlákat k pokračování. To sice tržby předchozího dílu překonalo, kvalitou se mu ale vyrovnat nedokázalo. Díky výdělkům vznikl i třetí, čtvrtý a pátý díl. Následující Saw 6 sice příliš neutržilo, sedmý díl Saw 3D už se ale opět přehoupl přes stomilionovou hranici, a tak se dost možná bude točit dál. Kvalita nekvalita.

[youtube_660]q4ofhjMjuhg[/youtube_660]

8. Hříšný tanec

Klasická hudební romance z roku 1987 se spoustou známých hitů, Patrickem Swayzem a Jennifer Gray versus nezajímavý příběh se slabou hudbou a Diegem Lunou. Je více než jasné, kdo ze souboje Hříšných tanců vychází vítězně. Ani mini role Swayzeho v druhém díle nemohla film z roku 2004 vytáhnout z průměrnosti.

7. Piráti z Karibiku

Po Prokletí Černé perly následovala sice ještě povedená Truhla mrtvého muže, pak už to šlo ale s Piráty z Karibiku z kopce. I přesto má pirátská série velkou fanouškovskou základnu, která na filmy s klesající kvalitou stále chodí, a hlavně Johnnyho Deppa, který se své oblíbené role Jacka Sparrowa nechce vzdát. Na rok 2013 je tak v plánu pátý díl a o rok později by měla mít premiéru dokonce i šestka. Doufejme, že pak už někdo konečně dostane rozum.

6. Shrek

Ani Shrek se za svůj druhý díl nemusí stydět, ten byl naopak ukázkou velmi důstojného pokračování. Tak už se ovšem nedá mluvit o nudné trojce a o nic moc lepší čtyřce. Když i tvůrci uznali, že ze Shreka vyždímali, co se dalo, nastoupil na scénu Kocour v botách. Nezbývá než doufat, že nás v budoucnu nečeká film o oslíkovi, perníčkovi nebo trojici slepých myšek.

Dočká se i Fiona vlastního filmu?

5. Auta

Filmy od studia Pixar se obecně těší velké oblibě jak u fanoušků, tak u kritiků. Až na jeden – nejslabší článek celé pixarovské filmografie – kterým je pokračování Auta 2. To si sice udrželo kvalitní animaci, typickou pro všechny pixarovky, chyběly v něm ale pověstné originální nápady, zajímavý příběh, kouzlo a vtip. Namísto toho diváci dostali nudnou a až hloupou podívanou.

4. Sám doma

Malý Macaulay Culkin zůstane na vánoční svátky omylem sám doma a snaží se uchránit dům před zloději – ten příběh zná snad každý a málokdo ho nemá rád. Přestože dvojka byla výrazně slabší, především díky Culkinovi a režii Chrise Columbuse si jistou kvalitu ještě udržela. O to horší podívanou byl Sám doma 3, o čtvrtém dílu ani nemluvě. Bez nápadu a humoru, zato s vykrádáním prvních dvou dílů.

3. Jurský park

Film Stevena Spielberga byl v době svého vzniku neuvěřitelně pokrokovým, zejména co se vizuálních efektů týče. Scénářem sice Jurský park neoslňoval, to ale vedle skvělých triků, hudby a obsazení nikomu příliš nevadilo. Problém přišel až s pokračováním, kde kvalita příběhu výrazně poklesla a ani triky už neměly čím zaujmout. Naštěstí si to Sielberg zřejmě uvědomil a třetí, opět slabý díl tak namísto něj zrežíroval Joe Johnston. V současné době se spekuluje o dalším pokračování, které by mělo vstoupit do kin v roce 2015.

[youtube_660]Bim7RtKXv90[/youtube_660]

2. Dívka na koštěti

Příšerná pokračování se nevyhýbají ani české kotlině. Dívka na koštěti z roku 1971 byla vtipnou originální pohádkou, která bavila diváky i navzdory (nebo možná díky) absenci princezen, králů a čertů. Václav Vorlíček ale zestárl a evidentně spolu s hlavními představiteli ztratil i soudnost, jinak si natočení Saxány a lexikonu kouzel vyložit nelze. Tenhle směšný film plný nesmyslů a příšerných triků že pochází od režiséra legendární české Popelky?

1. Čelisti

Rok 1975 byl jedním z mnoha, kdy Steven Spielberg prokázal svůj režisérský talent. Na natáčení Čelistí měl sice k dispozici mechanického žraloka, ten ale příliš nefungoval, a tak si musel režisér poradit jinak. A to se vyplatilo, neboť právě díky tajemným záběrům se mu podařilo vygradovat atmosféru, a divákům se tak při sledování filmu doslova tají dech. To už ale neplatí o průměrném pokračování, velmi špatné (a navíc 3D) trojce a naprosto úděsnému čtvrtému dílu. To vše už se naštěstí odehrálo bez Spielberga.1 Komentář Známe filmy, co raději neměly mít pokračování. Od Spielberga i Pixaru

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..