Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Známe filmy, co raději neměly mít pokračování. Od Spielberga i Pixaru

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

22. 4. 2012

Filmová pokračování jsou ošemetnou záležitostí. Málokdy se podaří úspěch předchozího dílu zopakovat, pod vidinou peněz to však tvůrci stále zkouší. TOPZINE.cz přináší 10 případů, kdy to vůbec nevyšlo.

FOTO: Pirati z Karibiku

Kéž by Jack Sparrow sedl na svou loďku a s dalšími díly už se nevracel. Zdroj: distributor filmu

Filmů, jejichž pokračování raději neměla vzniknout, existuje mnoho. Vzpomínáte třeba na Highlandera, Vřískot, Osudový dotek, Kurýra, Taxi, Nezvratný osud nebo Lvího krále? Přestože i jejich druhé (popřípadě další) díly za moc nestály, v naší desítce najdete mnohem větší lahůdky.

10. Mumie

Dobrodružná podívaná plná akce a vtipu, taková byla Mumie. Slabý scénář, akce, efekty i humor, to byla Mumie se vrací. I přesto to tvůrcům nedalo a pustili se ještě do třetího dílu. Hrob Dračího císaře vstoupil do kin bez Rachel Weisz, dobrého scénáře, zábavy a naštěstí i bez ambic na další pokračování.

9. Saw: Hra o přežití

V roce 2004 vznikl jeden z dosud nejlepších hororových snímků 21. století. Nápaditý film s perfektní atmosférou vydělal celosvětově přes 100 milionů dolarů, a tak se nechal režisér zlákat k pokračování. To sice tržby předchozího dílu překonalo, kvalitou se mu ale vyrovnat nedokázalo. Díky výdělkům vznikl i třetí, čtvrtý a pátý díl. Následující Saw 6 sice příliš neutržilo, sedmý díl Saw 3D už se ale opět přehoupl přes stomilionovou hranici, a tak se dost možná bude točit dál. Kvalita nekvalita.

[youtube_660]q4ofhjMjuhg[/youtube_660]

8. Hříšný tanec

Klasická hudební romance z roku 1987 se spoustou známých hitů, Patrickem Swayzem a Jennifer Gray versus nezajímavý příběh se slabou hudbou a Diegem Lunou. Je více než jasné, kdo ze souboje Hříšných tanců vychází vítězně. Ani mini role Swayzeho v druhém díle nemohla film z roku 2004 vytáhnout z průměrnosti.

7. Piráti z Karibiku

Po Prokletí Černé perly následovala sice ještě povedená Truhla mrtvého muže, pak už to šlo ale s Piráty z Karibiku z kopce. I přesto má pirátská série velkou fanouškovskou základnu, která na filmy s klesající kvalitou stále chodí, a hlavně Johnnyho Deppa, který se své oblíbené role Jacka Sparrowa nechce vzdát. Na rok 2013 je tak v plánu pátý díl a o rok později by měla mít premiéru dokonce i šestka. Doufejme, že pak už někdo konečně dostane rozum.

6. Shrek

Ani Shrek se za svůj druhý díl nemusí stydět, ten byl naopak ukázkou velmi důstojného pokračování. Tak už se ovšem nedá mluvit o nudné trojce a o nic moc lepší čtyřce. Když i tvůrci uznali, že ze Shreka vyždímali, co se dalo, nastoupil na scénu Kocour v botách. Nezbývá než doufat, že nás v budoucnu nečeká film o oslíkovi, perníčkovi nebo trojici slepých myšek.

Dočká se i Fiona vlastního filmu?

5. Auta

Filmy od studia Pixar se obecně těší velké oblibě jak u fanoušků, tak u kritiků. Až na jeden – nejslabší článek celé pixarovské filmografie – kterým je pokračování Auta 2. To si sice udrželo kvalitní animaci, typickou pro všechny pixarovky, chyběly v něm ale pověstné originální nápady, zajímavý příběh, kouzlo a vtip. Namísto toho diváci dostali nudnou a až hloupou podívanou.

4. Sám doma

Malý Macaulay Culkin zůstane na vánoční svátky omylem sám doma a snaží se uchránit dům před zloději – ten příběh zná snad každý a málokdo ho nemá rád. Přestože dvojka byla výrazně slabší, především díky Culkinovi a režii Chrise Columbuse si jistou kvalitu ještě udržela. O to horší podívanou byl Sám doma 3, o čtvrtém dílu ani nemluvě. Bez nápadu a humoru, zato s vykrádáním prvních dvou dílů.

3. Jurský park

Film Stevena Spielberga byl v době svého vzniku neuvěřitelně pokrokovým, zejména co se vizuálních efektů týče. Scénářem sice Jurský park neoslňoval, to ale vedle skvělých triků, hudby a obsazení nikomu příliš nevadilo. Problém přišel až s pokračováním, kde kvalita příběhu výrazně poklesla a ani triky už neměly čím zaujmout. Naštěstí si to Sielberg zřejmě uvědomil a třetí, opět slabý díl tak namísto něj zrežíroval Joe Johnston. V současné době se spekuluje o dalším pokračování, které by mělo vstoupit do kin v roce 2015.

[youtube_660]Bim7RtKXv90[/youtube_660]

2. Dívka na koštěti

Příšerná pokračování se nevyhýbají ani české kotlině. Dívka na koštěti z roku 1971 byla vtipnou originální pohádkou, která bavila diváky i navzdory (nebo možná díky) absenci princezen, králů a čertů. Václav Vorlíček ale zestárl a evidentně spolu s hlavními představiteli ztratil i soudnost, jinak si natočení Saxány a lexikonu kouzel vyložit nelze. Tenhle směšný film plný nesmyslů a příšerných triků že pochází od režiséra legendární české Popelky?

1. Čelisti

Rok 1975 byl jedním z mnoha, kdy Steven Spielberg prokázal svůj režisérský talent. Na natáčení Čelistí měl sice k dispozici mechanického žraloka, ten ale příliš nefungoval, a tak si musel režisér poradit jinak. A to se vyplatilo, neboť právě díky tajemným záběrům se mu podařilo vygradovat atmosféru, a divákům se tak při sledování filmu doslova tají dech. To už ale neplatí o průměrném pokračování, velmi špatné (a navíc 3D) trojce a naprosto úděsnému čtvrtému dílu. To vše už se naštěstí odehrálo bez Spielberga.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známe filmy, co raději neměly mít pokračování. Od Spielberga i Pixaru