Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze Piráti z Karibiku 4: Na vlnách podivna. Jack Sparrow tentokrát prohání Penélope Cruz

Tereza Janíková

Tereza Janíková

18. 5. 2011

Kdo čekal, že třetím pokračováním Piráti z Karibiku svou plavbu po stříbrném plátně zakončí, mýlil se. Přece jen: jde o veleúspěšnou sérii, která jen v USA vydělala miliony dolarů, a pokud má hlavní herecká superstar filmu pořád chuť točit, není z producentského hlediska co řešit. 

Módu očních linek převzala od Jacka, Zdroj: distributor filmu

A není co řešit ani z hlediska diváckého – o tom, že se lidi na čtvrté Piráty pohrnou, vůbec nepochybuju. Otázka zní, jestli budou spokojení.

Pokud se i vy chcete nahrnout na Piráty do kina, můžete zkusit štěstí v naší soutěži

Čtvrtý díl s sebou nese několik výrazných změn. Zaprvé na režisérský stolec neusedl Gore Verbinski, jak tomu bylo u předchozích dvou dílů, ale muzikálový mazák Rob Marshall (Nine, Chicago, Gejša), za druhé se proměnila herecká skladba. Neuvidíme už Orlanda Blooma (Will) ani Keiru Knightley (Elizabeth) a chybí třeba i jednooký pirát Ragetti (Mackenzie Crook), jehož působení v Pirátech se takřka bezvýhradně točilo kolem perpetua ztrácení a nalézání vlastní dřevěné bulvy.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Bez Deppa ani ránu

Spousta starých známých se ale přesto vrací. Například pravá ruka Jacka Sparrowa, pirát s nerozlučnými kotletami pan Gibbs (Kevin McNally), až na dřeň svých zlatých zubů charismatický kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) nebo Keith Richards v cameu Sparrowa seniora.

A samozřejmě Jack – pardon – kapitán Jack Sparrow. Protože účast Johnnyho Deppa je pravděpodobně jedinou podmínkou pro natáčení dalších a dalších dílů. Právě v něm tkví jádro obrovského úspěchu pirátské série (a to, pozor, nejen díky výkonům na plátně – traduje se, že při natáčení za mrazivých dnů nakoupil celému štábu kvalitní péřové bundy, aby nezmrzli). Je proto docela možné, že dokud bude Jack Sparrow toužit po dobrodružstvích na moři (a dokud budou mít producenti peníze na jeho bombastický honorář), bude studio Disney chrlit nové a nové Piráty.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_pirati-z-karibiku_pirates-of-caribbean/]

Na Deppovi jednoduše všechny tři díly stály a výjimkou není ani ten zatím poslední. Upřímně jsem se bála, že Johnny nedokáže být vtipný donekonečna a jeho eskapády se dřív nebo později začnou nepříjemně opakovat. A zprvu to tak skutečně vypadá – úvod v duchu kulantního vysvobození z vězení, Jackových baletních kousků na stolech a lustrech doprovázených nezbytnými průpovídkami o jeho titulu kapitána okamžitě evokuje to už tu jednou bylo a ne jednou.

137 minut podivna

Byla by ale chyba nechat se zmást několika prvními scénami, ve kterých jako by se Rob Marshall snažil jít přesně ve stopách svého předchůdce a naservírovat nám jakousi zrecyklovanou verzi toho nejlepšího z dílů předchozích. Naštěstí od toho brzy upouští a vyráží svou cestou – cestou nejistou, značně kolísající mezi nemastnou neslanou nudou a nefalšovanou legrací.

Marshall je muzikálový specialista, a proto těžko říct, co vlastně k jeho angažování v dobrodružné komedii vedlo – v Pirátech se netancuje a zpívá se pouze jednou, a ještě k tomu falešně. Scenáristi mu každopádně přichystali, na rozdíl od předchozích, slušně překombinovaných dvou dílů, poměrně jednoduchý příběh. Hloupé je, že se obyčejnou zápletku o honbě za Pramenem věčného mládí povedlo roztáhnout na úctyhodných 137 minut a frekvence vtipů na to rozhodně nevystačí.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

A že jde o vtipy dobré. Je fajn, že zdrojem dobrého humoru už není výhradně Jack Sparrow. Skvěle mu přizvukuje Barbossa nebo nová postava obávaného piráta Černovouse (Ian McShane), jehož starosvětská mluva paradoxně možná vyznívá v dabingu lépe než v originále. Samotný Jack se naštěstí vymanil z počátečních provařených šaškáren a srší svým typickým, přesto znovu svěžím vtipem. Je opravdu škoda, že legrace zdaleka není tolik, kolik by si víc jak dvouhodinová podívaná zasloužila.

Místo Keiry Penélope

Novým postavám samozřejmě dominuje Sparrowova bývalá milenka v podání Penélope Cruz. O tom, jak dopadne její angažmá v Pirátech, se spekulovalo už dlouho předem. Dopadlo dobře. Vzájemné špičkování mezi ní a Jackem Sparrowem funguje skvěle a Cruz vůbec nepůsobí jako nějaký rušivý hvězdný prvek.

Dva frajeři v úzkých

Naopak odpustit si tvůrci mohli zbytečnou romantickou linii mladého kněze a mořské panny (Sam Claflin a Astrid Berges-Frisbey). Sterilní páreček si vysluhuje maximálně tak posměch publika. Naopak absencí dua Will a Elizabeth zápletka netrpí. Nějaké malé cameo by sice bodlo, jinak si ale nedokážu představit, co nového by ještě mohli manželé Turnerovi nabídnout. Ostatní hráči převzali otěže víc než dobře.

Očima Radka Langa: Mezi Penélope a Johnnym je skvělé napětí. Pořád se pošťuchují, dělají si naschvály a chtějí se zabít. Přitom se mají rádi. Právě toto napětí a neustálé vzájemné kočkování udržuje jakous takous konzistentnost (a zábavnost a poutavost) v příběhu, který je jinak splácaninou všeho možného bez nějakých ambic na kvalitní scénář. A závěrečná parodie na vyznání lásky je pak jen třešničkou na dortu!

Hodnocení: 3***

Kompletně odpuštěno mohlo být i 3D. Počet scén, kdy skutečně vynikne, rovná se jedna.

Final countdown

Přese všechno nabízí Piráti to, po čem v létě většina diváků kin touží – nenáročnou zábavu, která má sice místy náběh uspávat, v dalším momentě se ale dokáže skvěle mířeným vtipem okamžitě zvednout. Nabízí zábavu pro masy, po které zase touží distributoři, a na tom konec konců není nic špatného. Hlavně díky sympatickým a živelným postavám, jako jsou různá individua pirátského podsvětí – ať už jde o Sparrowa, nebo Barbossu s Černovousem – nakonec odpouštím i šíleně roztahanou zápletku. Pokud je pravda, že čtverka má být úvodním dílem nové pirátské trilogie, na další díl si do kina zajdu ráda. Upřímně – čekala jsem totiž mnohem, mnohem horší výsledek.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

Akční/Dobrodružný/Fantasy
USA, 2011, 137 min

Režie: Rob Marshall
Hrají: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane, Sam Claflin, Astrid Berges-Frisbey, Stephen Gragam, Judi Dench, Kevin McNally, Gemma Ward

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze Piráti z Karibiku 4: Na vlnách podivna. Jack Sparrow tentokrát prohání Penélope Cruz