Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

George Clooney hraje v jedné pecce za druhou. Dočká se dalšího Oscara?

FOTO: George Clooney ve filmu Den zrady

!Profil herce!Sukničkář, který se nechce ženit a netouží ani po dětech, si splnil svůj americký sen. Přesto je to muž se srdcem na svém místě a navíc zatraceně sexy. George Clooney nestárne ani po letech ve filmové branži.

FOTO: George Clooney ve filmu Den zrady

George Clooney si ve Dni zrady zahrál politika, jehož štít není zas tak čistý., Zdroj: distributor filmu

Americký herec, celým jménem George Timothy Clooney, se narodil 6. května 1961 v kentuckém Lexingtonu televiznímu novináři a moderátorovi Nicku Clooneymu a Nině Bruce, bývalé účastnici soutěže o královnu krásy. George je nejen známý americký herec, ale také režisér, scenárista a producent. Clooney má předky v Irsku, Německu i Anglii a v USA se ocitl díky rodičům svého otce, kteří imigrovali do USA z Irska. Vychován byl římskokatolicky.

Ve škole byl terčem posměchů

Že se i George stane součástí Hollywoodu, to asi nebylo něco až tak nepředpokládaného. Jeho bratranci Miguel a Rafael Ferrer jsou také známými herci. Jejich matka Rosemary Clooney je zpěvačka a otec José Ferrer pro změnu hraje. Mezi další známé příbuzné patří i zpěvačka Debby Boone, manželka jeho dalšího bratrance Gabriela Ferrera.

Část dětsví strávil v Ohiu, kde navštěvoval školu sv. Michala v Columbu a školu sv. Zuzany v Mason. Jeho první škola však byla Blessed Sacrament School, v překladu Nejsvětější svátosti škola, ve Fort Michell, která má děti připravit, jak uvádí na svých stránkách, na život aktivních katolíků v církvi a ve světě.

V jednom z rozhovorů uvedl, že zhruba roční období na střední škole pro něj bylo velice těžkým, jelikož díky postižení obličeje, kdy trpěl poruchou ovládání obličejových svalů, se stal terčem posměchů. Tato zkušenost ho ale prý jenom posílila.

FOTO: George ve filmu Muži, co zírají na kozy

Kromě politiky také rád zírá na kozy.

Po přestěhování s rodiči do Augusty v Kentucky začal chodit na tamní střední školu. Byl prý výborným žákem a miloval basketbal a baseball. Zkoušel hrát i baseballovou ligu, ale zřejmě v oblasti sportu nedosahoval takových kvalit jako v umělecké branži.

Mezi lety 1979 a 1981 chodil na Northern Kentucky University, zaměření na rozhlasovou žurnalistiku a také velmi krátce navštěvoval University of Cincinnati. Ani jednu nedokončil, a tak mezi jeho první zaměstnání patřilo například řezání tabáku nebo prodej pánských obleků.

Otec mu Hollywood vymlouval

K televizi ho to táhlo hlavně díky otci Nickovi, který ho často brával do zákulisí. Ten ho sice před cestou ke slávě varoval, ale plnoletý George byl pevně rozhodnut, co se svým životem udělá, a tak si do toho nenechal moc mluvit. A to bylo správné rozhodnutí.

Jeho první nabídka byla na hostování v seriálu Centennial v roce 1978. První větší role přišla o pět let později v roce 1984 do sitcomu E/R a dále se občas objevil ve vedlejší roli jako Booker v u nás o něco slavnějším sitcomu Roseanne. Poté přišlo ještě pár dalších nezajímavých rolí, mezi které patří třeba konstruktér v seriálu Baby Talk a v roce 1988 si zahrál dokonce i v akční sci-fi komedii Návrat vraždících rajčat.

[youtube_660]tlZsSLe35z4[/youtube_660]

Průlom přišel v roce 1994, kdy dostal nabídku na roli pediatra Douga Rosse v populárním seriálu Pohotovost. Během natáčení Pohotovosti se ale George začal objevovat i na filmovém plátně. Mezi první patřil snímek Od soumraku do úsvitu, kde na sebe Clooney upozornil a začali se o něj zajímat producenti z Hollywoodu. Po boku Michelle Pfeiffer si zahrál ve snímku Báječný den a za zmínku stojí i akční thriller Peacemaker z roku 1977.

Do většího povědomí diváků se dostal díky roli Brucea Waynea ve snímku Batman a Robin, který byl ovšem přes veškerá očekávání obrovským propadákem. Clooneyho to naštěstí neodradilo, a tak se rok nato objevil v zajímavých filmech jako Zakázané ovoce po boku Jennifer Lopez nebo velmi úspěšném válečném dramatu Tenká červená linie. O rok později zazářil v dalším válečném dramatu Tři králové.

Následovalo mnoho dalších filmů a mezi nimi velmi úspěšná krimi komedie Dannyho parťáci z roku 2001. Danny je lupič, který sotva vytáhnul paty z lochu a už plánuje přepadení tří kasin, které dohromady schovávají sto padesát milionů dolarů. Všechna patří jistému Terrymu Benedictovi (Andy Garcia), který shodou okolností žije s Dannyho bývalou ženou. Nebo že by to nebyla pouze náhoda? Povede se mu jeho téměř nemožný plán spolu s jedenácti dalšími kumpány uskutečnit?

Ve filmu se můžeme těšit nejen na George, ale také zde září další hvězdy jako Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon nebo Andy Garcia. Mimochodem právě s Bradem Pittem jsou dlouholetí přátelé.

FOTO: George a Brad Pitt ve filmu Dannyho parťáci

George a jeho dlouholetý přítel Brad Pitt si spolu zahráli nerozlučnou dvojku ve filmu Dannyho parťáci.

V roce 2002 přišla jeho první režisérská zkušenost s filmem Milujte svého zabijáka, akční krimi komedie, adaptace autobiografie TV producenta Chucka Barrise. Film měl celkem úspěch a George se ukázal jako schopný režisér.

Historicky první nejlepší herec i režisér zároveň

Za zmínku jistě stojí i role bývalého agenta CIA v dramatu Syriana, za kterou v roce 2006 na udílení Oscarů získal cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Při natáčení měl dokonce George nehodu, která měla za následky poškození mozku. V témže roce ještě režíroval, produkoval a také hrál ve filmu Dobrou noc a hodně štěstí. Historické drama o sporu mezi komentátorem zpravodajství CBS Edwardem Murrowem a senátorem Josephem McCarthym, za které byl na udílení cen Akademie nominován na nejlepšího režiséra.

Stal se tak prvním člověkem v historii udílení Oscarů, který byl v jednom roce nominován nejen na nejlepšího herce, ale také na nejlepšího režiséra. V říjnu 2006 získal ještě navíc cenu American Cinematheque Award, která oceňuje umělce v oblasti zábavního průmyslu.

Mezitím následovalo v roce 2004 méně úspěšné pokračování Dannyho parťáků a v roce 2007 nečekaně o něco více úspěšné třetí pokračování. Ve stejném roce můžeme vidět George ještě jako vyjednavače v zajímavém snímku Michael Clayton. Za něj byl v roce 2008 nominován na cenu Akademie jako nejlepší herec.

[youtube_660]CWHNXJ1K4yA[/youtube_660]

Dalšími úspěšnými filmy byly mimo jiné Po přečtení spalte z roku 2008, kde si zahrál opět s Bradem Pittem, dále Lítám v tom z roku 2009 po boku s Verou Farmigou a Annou Kendrick (Twilight sága) a v tom stejném roce ještě zajímavá komedie Muži, co zírají na kozy.

Z roku 2011 stojí za zmínku dramatická komedie Děti moje, která se právě hraje v kinech a ve které můžeme Clooneyho vidět v roli otce dvou dětí, která mu přinesla dva Zlaté glóby. A jak známo, glóby bývají menším předskokanem Oscara, takže možná se dočká ještě dalších ocenění. Dále Den zrady, kde ho můžeme vidět spolu s vynikajícím Ryanem Goslingem, známeho například z filmů Zápisník jedné lásky nebo Drive. I na tento film si nyní můžeme zajít do kin.

Nejen srdce na svém místě, ale hlavně muž činu

Clooney spolu s Bradem Pittem a Mattem Damonen je spjatý s organizací Not On Our Watch, která zaměřuje svou pozornost k zastavení masových krutostí a zvěrstev. Namluvil a spoluprodukoval dokument Sand and Sorrow, film vyzývající lidi po celém světě, aby pomohli zastavit pokračující krizi v Darfuru. George strávil se svým otcem deset dní v Chadu a Sudanu v roce 2006, aby upozornili na špatnou situaci dárfúrských uprchlíků. V lednu 2010 zorganizoval sbírku pro oběti zemětřesení na Haiti.

Do roku 2005 žil George v Kalifornii, ale okouzlila ho Itálie, a tak od roku 2006 žije na severu u Lago di Como. Itálie ho dokonce natolik dostala, že od roku 2007 má tamní státní občanství. V této zemi je dle jeho slov lepší život než v USA a díky Italům se prý naučil víc usmívat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

George Clooney hraje v jedné pecce za druhou. Dočká se dalšího Oscara?