Menu
TOPZINE.cz
Literatura

České literární ceny. I malá země umí ocenit knižní velikány

Redakce

Redakce

19. 9. 2013

Český literární rybníček je sice menší rozlohy, to ale neznamená, že se v něm nenajdou pořádní kapři. Literární ceny mají za úkol podpořit české autory a autorky, a zároveň pomoci čtenářům a čtenářkám, aby se lépe orientovali v současné knižní produkci.

Magnesia Litera

Prestižní literární ocenění Magnesia Litera se uděluje od roku 2001. Cena má kategorie Litera za prózu, za poezii, knihu pro děti a mládež, za literaturu faktu, za překladovou knihu, za nakladatelský čin či za objev roku. Uděluje se také Cena čtenářů a naprostý vítěz získává ocenění za Knihu roku. Letos se Knihou roku stala Rybí krev od Jiřího Hájíčka.

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených odborníků a odbornic z knižní branže, a to od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.

Cena Egona Hostovského

Tradici Ceny Egona Hostovského započala v roce 1974 Regina Hostovská, manželka jednoho z nejuznávanějších českých exilových spisovatelů Egona Hostovského. Rok po smrti svého muže rozhodla o udělování ocenění, jež je spojeno s podporou a vyjádřením úcty spisovatelům v 70. a 80. letech, kteří vydávali v exilových nakladatelstvích. Předávání ceny se až do roku 1989 konalo v Torontu, později se přesunulo do České republiky.

O držiteli ceny rozhodovala porota složená z literátů a literárních teoretiků, oficiálně ji uděloval syn Egona Hostovského Paul, který následně rozhodl i o jejím ukončení. Naposledy byla cena udělena za rok 1999, kdy ji získala spisovatelka Eva Kantůrková za román Zahrada dětství jménem Eden. Od té doby se cena z rozhodnutí donátora Paula Hostovského již neuděluje.

Cena Josefa Škvoreckého

Cenu Josefa Škvoreckého uděluje Společnost Josefa Škvoreckého za původní českou prózu. Cenu vyhlásila Literární akademie poprvé v roce 2007 a nominace tehdy získaly knihy vydané od září 2006 do května 2007.

Petr Čornej, předseda poroty a zároveň rektor Literární akademie, při prvním ročníku vyjádřil smysl této ceny následovně: „Je velice důležité povzbudit české spisovatele a zároveň pomoci literatuře jako takové.“

Cena Franze Kafky

Cena Franze Kafky je české literární ocenění, které každoročně uděluje porota s mezinárodním složením, ale s převahou českých porotců. Výběr vítěze či vítězky není omezen národností. Jedinou podmínkou je, aby minimálně jedna z knih vítěze či vítězky byla přeložena do češtiny.

Nejčerstvějším držitelem ceny je izraelský spisovatel, esejista, novinář a profesor literatury Amos Oz. Čeští čtenáři se dočkali například překladů knih Černá skřínka (Mladá fronta, 1993), Panter ve sklepě (Mladá fronta, 1999) nebo Příběh o lásce a tmě (Paseka, 2009).

Cena Jaroslava Seiferta

Cena Jaroslava Seiferta představuje poctu za vynikající beletristické dílo vydané nebo jinak zveřejněné v posledních třech letech v České republice nebo v zahraničí.

Cenu Jaroslava Seiferta založila Nadace Charty 77, a to ve Stockholmu v lednu roku 1986. Chtěla podpořit českou a slovenskou literaturu doma i v cizině. Na počest básníka Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu, byla tato cena nazvána jeho jménem a vyhlašuje se každoročně 22. září v předvečer básníkových narozenin. Laureátem za rok 2012 se stal Vladimír Binar se svým triptychem Číňanova pěna.

Cena Jiřího Ortena

Cenu Jiřího Ortena uděluje porota autorovi prozaického či poetického díla psaného v českém jazyce, avšak tomuto autorovi nesmí být v době dokončení díla více než třicet let.

Cena vznikla v roce 1987 a dlouhou dobu ji udělovalo nakladatelství Mladá fronta, nyní ji však má na starost Svaz českých knihkupců a nakladatelů společně s Magistrátem hlavního města Prahy. Součástí ocenění je finanční odměna ve výši padesát tisíc korun. Nejčerstvějším laureátem se stal šéfredaktor časopisu Psí víno Ondřej Buddeus s knihou Rorýsy.

Cena Josefa Jungmanna

Obec překladatelů udílí Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší překladové dílo, které vyšlo v předchozím kalendářním roce a bylo publikováno v českém jazyce. Jedná se o publikace z oblasti prózy, poezie, dramatu a nebeletristické literatury z oboru humanitních věd. Cena nese jméno jazykovědce Josefa Jungmanna, vyhlašuje se vždy na Den překladatelů 30. září. Existuje už od roku 1991.

FOTO: Cena Josefa Jungmanna za nejlepší překladové dílo. Zdroj: wikimedia.org

Cena Josefa Jungmanna za nejlepší překladové dílo. Zdroj: wikimedia.org

Cena Egona Erwina Kische

Egon Erwin Kisch se proslavil jako pražský německy píšící reportér a spisovatel židovského původu. Cena Egona Erwina Kische se uděluje už od roku 1992 českým a slovenským spisovatelům literatury faktu.

Slavnostní předávání se vždy koná na setkáních, které organizuje Klub literatury faktu. Nadaci na podporu české a slovenské spisovatelské základny literatury faktu založila roku 1990 paní Gisela Kischová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České literární ceny. I malá země umí ocenit knižní velikány