Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Vrač Martina Ryšavého po Magnesii Liteře získal i Cenu Josefa Škvoreckého

Cenu Josefa Škvoreckého před pár hodinami získal Martin Ryšavý za román Vrač. Porazil tak Jana Balabána, Jaroslava Kovandu, Jaroslava Rudiše i Iva Treteru.

Vrač Martina Ryšavého, který loni vydalo nakladatelství Revolver Revue, po dnešním večeru kromě Magnesie Litery nese také Cenu Josefa Škvoreckého. Román z ruského prostředí byl velkým favoritem u poroty soutěže už po prvním kole hlasování. „Byl to můj kůň. A je pro mě příjemným překvapením, že pro něho hlasovali také ostatní porotci,“ řekl o vítězném románu předseda poroty a literární kritik Vladimír Karfík. „Konkurence byla vyrovnaná. Všichni autoři mají svou hodnotu a měli šanci být první,“ dodal.

Rozhodovali laureáti předchozích ročníků

Sedmnáctičlenná porota, ve které zasedli i vítězové předchozích ročníků (Emil Hakl, Petra Hůlová, Jan Novák a Tomáš Zmeškal), vybírala nejlepší dílo  z patnácti nominovaných. Mezi nimi nechyběla jména jako Hana Andronikova, Markéta Baňková, Radka Denemarková, Petr Šabach nebo Michal Viewegh. Do pětice finalistů se nakonec dostali jen samí muži.

FOTO: Cena Josefa Škvoreckého

Nominovaní na Cenu Josefa Škvoreckého, Foto: Aneta Štefánková, Topzine.cz

Vrač je druhou knihou scenáristy a spisovatele Martina Ryšavého. První titul, Cesty na Sibiř, byl neméně úspěšný, Magnesii Literu získal v roce 2009. Hlavní postavou románu Vrač, který bývá označovaný za nekončící monolog, je bývalý ruský režisér, který po konci své kariéry pracuje jako dispečer moskevských komunálních služeb.

Finalisté Ceny Josefa Škvoreckého 2011:

Jan Balabán: Zeptej se táty (Host, 2010)

Jaroslav Kovanda: Gumový betlém (Torst, 2010)

Jaroslav Rudiš: Konec punku v Helsinkách (Labyrint, 2010)

Martin Ryšavý: Vrač (Revolver Revue, 2010)

Ivo Tretera: Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec (Paseka, 2011)

Vyhlašování pátého ročníku Ceny Josefa Škvoreckého probíhalo v prostorách Památníku národního písemnictví. Martin Ryšavý od Společnosti Josefa Škvoreckého kromě titulu a skleněné trofeje získal také šek na čtvrt milionu korun. Oceněna byla také čtveřice poražených, jim Společnost věnovala deset tisíc korun.

O Cenu Josefa Škvoreckého můžou v kategoriích Próza a Poezie soutěžit také studenti středních škol. Absolutní vítězkou letošního ročníku je Anna Hrbáčková z Gymnázia Tišnov.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vrač Martina Ryšavého po Magnesii Liteře získal i Cenu Josefa Škvoreckého