Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cena Jaroslava Seiferta 2012: Vladimír Binar zaujal triptychem Číňanova pěna

Hana Mazancová

Hana Mazancová

22. 9. 2012

FOTO: Jaroslav SeifertLaureátem Ceny Jaroslava Seiferta se pro rok 2012 stal literární vědec a spisovatel Vladimír Binar. Odbornou porotu zaujal autorův povídkový triptych Číňanova pěna. 

FOTO: Jaroslav Seifert

Cenu Jaroslava Seiferta získal pro rok 2012 Vladimír Binar., Zdroj: commons.wikimedia.org

Vladimír Binar cenu oficiálně převezme 16. října, a to z rukou zakladatele Charty 77 Františka Janoucha.

Básnická imaginace se prolíná s autenticitou

„Porota ocenila Vladimíra Binara jako autora textů, v nichž se básnická imaginace prolíná s vypjatou autenticitou a které představují i významné existenciální svědectví člověka této doby,“ řekl k výběru poroty Janouch.

Vladimír Binar – básník, prozaik, překladatel, editor a literární historik. Narodil se v roce 1941 ve Velkém Meziříčí. Z politických důvodů nebyl přijat na vysokou školu, a tak pracoval jako papírenský a betonářský dělník. Později vystudoval bohemistiku a filozofii na FF UK. Nejdříve učil na katedře literatury, v době normalizace se živil jako překladatel. Je autorem próz a veršů jako Playback, Emigrantský snář, Hlava žáru nebo knihy Čin a slovo. Od roku 1990 opět vyučuje na FF UK.

Celkem tři prózy z oceněného souboru Číňanova pěna čekaly na vydání poměrně dlouho. Nejstarší z nich vznikla už v 70. letech 20. století, avšak poslední zásahy do ní autor udělal až na jaře roku 2011.

Čtěte také: Cena Jaroslava Seiferta 2011: Karel Šiktanc byl poprvé oceněn dvakrát

OBR: Vladimír Binar: Číňanova pěnaAčkoliv texty nevznikaly společně a vycházejí takto pospolu poprvé, zdá se, jako by k sobě odjakživa patřily. Jsou totiž propojeny jednotným tématem – měsícem, který stojí kdesi v pozadí každého textu a svým mlčenlivým svitem určuje jeho povahu.

Cena Jaroslava Seiferta byla poprvé vyhlášena v roce 1986 ve Stockholmu a v roce 1990 se přemístila do Prahy. Uděluje se za vynikající slovesné dílo zveřejněné za poslední tři roky, případně i za dílo celoživotní. Mezi její držitele patří například Josef Škvorecký, Ludvík Kundera, Václav Havel, Jáchym Topol nebo Karel Šiktanc.

Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, a to v předvečer Seifertových narozenin. O udělení letošní ceny rozhodla nezávislá porota pod vedením literárního historika a kritika Michala Bauera.

Čtěte také: Jak Jáchym Topol přebíral Cenu Jaroslava Seiferta

V porotě dále zasedli Pavel Dominik, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás, Michael Špirit, Daniel Vojtěch, Jiří Zizler a bez hlasovacího práva František Janouch, předseda správní rady Nadace Charty 77.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jaroslava Seiferta 2012: Vladimír Binar zaujal triptychem Číňanova pěna