Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Cena Jaroslava Seiferta 2011: Karel Šiktanc byl poprvé oceněn dvakrát

Kateřina Ciborová

Kateřina Ciborová

15. 10. 2011

FOTO: Karel Šiktanc!Fotogalerie!Šestadvacátým držitelem Ceny Jaroslava Seiferta je básník Karel Šiktanc, který ji obdržel za básnickou sbírku Nesmír. Šiktanc je prvním autorem, který tuto cenu získal podruhé.

FOTO: Karel Šiktanc

Karel Šiktanc přebírá Cenu Jaroslava Seiferta 2011, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

„Za tu dobu, co básník Karel Šiktanc získal cenu poprvé, urazil takovou cestu, že oprávnění udělit mu Cenu Jaroslava Seiferta podruhé, je zásadní,“ řekl na úvod čtvrtečního předávání ceny, pojmenované po českém držiteli Nobelovy ceny za literaturu, primátor Prahy Bohuslav Svoboda. Slavnostní vyhlášení se konalo v jeho rezidenci na Mariánském náměstí ve čtvrtek 13. října.

Šiktancovy knihy jsou bezpečným domovem

Cena Jaroslava Seiferta byla poprvé vyhlášena v roce 1986 ve Stockholmu, v roce 1990 se přemístila do Prahy. Mezi její držitele patří například Josef Škvorecký, Ludvík Kundera, Václav Havel nebo loňský vítěz Jáchym Topol. Karel Šiktanc si poprvé tuto cenu odnesl v roce 1989, o patnáct let později dokonce stanul v čele poroty.

Čtěte také: Jak Jáchym Topol přebíral Cenu Jaroslava Seiferta 2010

„Rozhodovali jsme se, zda je možné a správné jednoho autora ocenit dvakrát,“ prozradil ve čtvrtek letošní předseda poroty literární kritik Jiří Brabec. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že Šiktanc přinesl nové postupy, poetiku, metaforu a vidění světa. Primátor Svoboda byl paradoxně poetičtější: „Kniha je domov, do kterého utíkáme, když kolem je bouře. Šiktancovy knihy jsou skutečně bezpečným domovem, který nás bude chránit v okamžiku bouře a nepohody. Proto si zaslouží být oceněn dvakrát.“

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/seifrtova-cena-2011/]

Básník kromě litografie a dalších cen obdržel od generálního partnera ceny, finanční skupiny Pioneer Investments, šek na 250 tisíc korun. Roman Pospíšil, předseda představenstva a generální ředitel této společnosti, při gratulaci označil Šiktance za mistra, který básně psát umí.

Seifert mu otiskl první básničku

FOTO: Karel ŠiktancBěhem večera pak ještě František Janouch, otec Ceny Jaroslava Seiferta připomněl, že Karel Šiktanc je teď zrovna tak mlád jako byl Jaroslav Seifert, když přebíral Nobelovu cenu. Šiktanc v červenci oslavil 83. narozeniny.

Čtěte také: Karel Šiktanc stále věří ve smysl poezie

Sám vítěz pak přítomným sdělil svou radost a vzpomněl na Jaroslava Seiferta, který mu otiskl první básničku a doporučil jeho první knížku k vydání. „Dnes už ani nevím, co to ta poezie vlastně je. A je to dobře, protože tajemství k poezii patří. Je to její síla,“ řekl čerstvý laureát na závěr.

Cenu Jaroslava Seiferta vyhlašuje Nadace Charty 77. O udělení letošní ceny rozhodla porota ve složení Michal Bauer, Pavel Dominik, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás a Michael Špirit. Porotě předsedal Jiří Brabec, do její práce zasahoval i František Janouch, který však nemá hlasovací právo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jaroslava Seiferta 2011: Karel Šiktanc byl poprvé oceněn dvakrát