×
TOPZINE.cz

Odešel Josef Škvorecký. Alter ego Danny Smiřický však žije dál

OBR: Josef Škvorecký s manželkou Zdenou SalivarovouVe věku 87 let dnes zemřel prozaik, scenárista, esejista a exilový nakladatel Josef Škvorecký. Literární otec Dannyho Smiřického podlehl v kanadském Torontu rakovině.

OBR: Josef Škvorecký s manželkou Zdenou Salivarovou
Josef Škvorecký s manželkou Zdenou Salivarovou, Zdroj: skvorecky.com

Josef Škvorecký žil v Kanadě od roku 1969. Z Československa odešel po potlačení reforem Pražského jara 1968, které se snažily uvolnit komunistický režim. V Torontu se svou ženou, známou spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou, založil roku 1971 nakladatelství ´68 Publishers. Snažil se tak pomoci autorům, jejichž díla byla v Československu zakázána a nesměla se publikovat.

Dělník, doktor, učitel

Josef Škvorecký se narodil roku 1924 v Náchodě. Jeho otec byl bankovním úředníkem, ale staral se i o místní sokolskou organizaci. Po maturitě na reálném gymnáziu byla jeho cesta vskutku pozoruhodná – od pomocného dělníka v továrně a přádelně přes jazzového hudebníka náchodské kapely.

OBR: Izolace komunismu
Komunismus utlačoval nejen společnost, ale především její svobodnou vůli, Zdroj: sxc.hu

Po těchto zkušenostech nastoupil v roce 1945 na Lékařskou fakultu UK, ale již po prvním semestru se rozhodl studia ukončit, aby mohl přestoupit na filozofickou fakultu. Vystudoval filozofii a angličtinu a posléze působil jako učitel. V letech 1951 až 1953 absolvoval vojenskou službu u praporu v Mladé.

V roce 1953 nastoupil do angloamerické redakce Státního nakladatelství krásné literatury a umění. Dosáhl až na místo zástupce šéfredaktora, jenže vydání románu Zbabělci způsobilo takový rozruch, že byl režimem donucen odejít.

Povolání: spisovatel

Po zmíněném potlačení demokratických myšlenek Pražského jara 1968 odešel v lednu následujícího roku do Ameriky. Přednášel na univerzitě, získal stipendijní pobyt v Berkeley a po příchodu do Toronta se zde rozhodl zůstat. Na místní univerzitě vedl kurzy současného českého divadla a filmu, anglické a americké literatury, tvůrčího psaní či dějin a teorie filmu. V roce 1975 byl jmenován profesorem.

OBR: Toronto
Toronto bylo pro Škvoreckého novým domovem, Zdroj: sxc.hu

Josef Škvorecký způsobil rozruch na literárním, ale především na politickém poli již svým debutem – románem Zbabělci. Kniha vznikala po puči v letech 1948 až 1949, světlo světa spatřila o deset let později. Ve Zbabělcích se prvně objevilo Škvoreckého alter ego Danny Smiřický. Zbabělci jsou záznamem o konci druhé světové války blízko Náchoda. V tomto díle si kritici cení zejména autorova cynického pohledu, strohého stylu a hovorové češtiny.

Svérázné vyprávění příběhů Dannyho Smiřického pokračuje i v knize Tankový prapor. Pojednává o nesmyslnostech vojenské služby v socialistické armádě a osobitě líčí tehdejší společenské klima, založené na lži a klamu. Předmluvy Tankového praporu se zhostil Jiří Voskovec.

Ústředna Danny Smiřický

Román Mirákl (1972) nese podtitul Politická detektivka. Škvorecký jako milovník detektivních příběhů se zde nebojí otevřít otázku víry či možností a limitů lidského poznání. V novele Legenda Emöke se pak dostává až k životním hodnotám, přízemnosti života a také k jeho transcendentálnímu pojetí. Nemůžeme opomenout ani Příběh inženýra lidských duší (1977), kde Smiřický bilancuje svůj život emigranta.

Čtěte také: Legenda Emöke jako příběh o lidské šlechetnosti a zkaženosti

Za zmínku dále stojí Prima sezóna (1975), Scherzo capriccioso (1984), Smutek poručíka Borůvky (1966), Lvíče (1969), Konec nylonového věku (1968), Nevěsta z Texasu (1993), Obyčejné životy (2004). Z esejí například O nich – o nás (1968) či Franz Kafka, jazz a jiné marginálie (1988), z poezie Dívka z Chicaga (1980) a Blues libeňského plynojemu (1992).

OBR: Danny Smiřický v podání Lukáše Vaculíka
Danny Smiřický v podání Lukáše Vaculíka, Zdroj: fdb.cz

Josef Škvorecký se řadí k dalším velikánům české literatury na výslunní světové literární scény. Za svůj život získal řadu hodnotných ocenění jako Řád Bílého lva III., Cenu Josefa Seiferta a Státní cenu za literaturu. Zemřel spisovatel, jehož odkaz bude nejen v postavě Dannyho Smiřického žít dál.

Očima Lucie Zinke

Kdo by neznal Zbabělce nebo Tankový prapor, který oslovil dokonce i filmaře? Hlavní hrdina Danny Smiřický jako stěžejní postava obou děl je asi nezapomenutelnou součástí Škvoreckého osobnosti.
„Ti nejedou válčit do Prahy – ty se jedou vzdát Američanům.“ Škvorecký si vždy pohrával s použitými výrazy, jeho vytříbený jazyk a humor ohromil spousty čtenářů a nyní jim bude chybět.

Zdroj: slovnikceskeliteratury.czDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..