Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komu letos připadly Ceny Egona Erwina Kische?

Redakce

Redakce

27. 9. 2010

FOTO: Zámek LetohradLetos se ve dnech od 22. do 23. září 2010 uskutečnilo v prostorách letohradského zámku XXV. setkání Klubu autorů literatury faktu. Jeho součástí bylo udílení mezinárodních Cen Egona Erwina Kische. Kdo získal ceny? Čtěte dále. Oba zmínění autoři vydali své knihy prostřednictvím nakladatelství JOTA.

FOTO: Zámek Letohrad

Zámek Letohrad, Zdroj: chata-vera.cz

První cestopisnou knížku, která letos získala Cenu Egona Erwina Kische, nejspíš znáte především z televize. Seriál Na cestě nyní zbeletrizoval Jan Cézar, sepsáním knihy Na cestě po České republice. Provádí čtenáře všemi kraji České republiky, jako například Kokořínsko, Český ráj, Haná, Krušnohoří, Šumava a mnohými dalšími turisticky populárními místy. Při svém cestování autor neopomíná vyzpovídat místní obyvatele, jejichž znalosti konkrétních regionů a kuriozit v nich jsou cenným zdrojem. Ani vás však nesmí napadnout, že by se jednalo o nudnou knížku: autor si za všech okolností zachovává žoviální nadhled a dokáže snad vyloudit i úsměv… Kniha je bohatě ilustrována černobílými i barevnými fotografiemi a její kompozičně vyvážená grafická úprava jistě neurazí kdekterého čtenáře.

Podle slov předsedy poroty dr. Karla Richtera povýšil televizní seriál na literární dílo, které svým humorným nadhledem, brilantní češtinou, přehledným a nápaditým zpracováním zasvěceně provede čtenáře po čtrnácti krajích naší země.

Krach Jana Blažka

Druhou knížkou, která získala Cenu Egona Erwina Kische, se stala kniha Krach od spisovatele a novináře Jana Blažka. Autor se v knize zaměřuje na tzv. Kubiceho aféru z května 2006, kterou se do hloubky zaobírá. Po rozboru obsáhlého souboru dokumentů dospívá k závěru, že Kubice jako ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu neprokázal svá obvinění z průniku organizovaného zločinu do orgánů státu. Podezřívá proto Kubiceho ze snahy zmanipulovat volební výsledky a nastiňuje i těžkou situaci obětí, které byl y Kubicem nepravdivě nařknuty z trestné činnosti. V závěru knihy vznáší veřejnou žalobu proti státnímu zastupitelství, jež podle něho případ Kubice pořádně nevyšetřilo. Pro zamyšlení předkládá svým čtenářům několik desítek dokumentů, z nichž naprostá většina nebyla doposud zveřejněna.

U knihy Krach byla porotou oceněna závažná tematika, kterou se kniha zabývá. V dnešní situaci, kdy ústavní činitelé porušují nejen normy mravnosti, ale i zákonnost, je kniha výstrahou, aby se lidé nedali zmanipulovat skandály připravenými pro předvolební kampaň.

Cena Egona Erwina Kische je udělována od r. 1992 českým a slovenským spisovatelům za literaturu faktu. Nadaci E. E. Kische založila r.1990 Gisela Kischová, po zániku SČSS převzaly patronaci nad cenou Obec spisovatelů a Asociácia organizácií slovenských spisovateľov. Cena je udělována na setkáních, které organizuje Klub autorů literatury faktu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komu letos připadly Ceny Egona Erwina Kische?