Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tržby kin v USA: Tarantino proháněl Hobita, záda mu kryli uslzení Bídníci

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

31. 12. 2012

Čas Vánoc je pro tržby stejně jako pro lidi dobou zázraků. Jak jinak si vysvětlit, že malého Hobita stíhá v přísunu dolarů jak zjizvený Django, tak smutní hrdinové muzikálových Bídníků? Jak vypadá poslední žebříček tržeb roku 2012?

OBR: Django Unchained

Tohle je cigareta, to jsi ještě neviděl, co? Zdroj: Falcon

První místo jen tak tak uhájil král předcházejících víkendů Hobit. Pokud pomineme vysoké tržby přímo o svátcích, jen za uplynulý víkend si připsal solidních 33 milionů a zaznamenal miniaturní propady 10 procent. Celkově se tak může chlubit astronomickou částkou 222 milionů, a to mluvíme jen o tržbách ze zámořských kinosálů. Celosvětově si první zářez do nové trilogie ze Středozemě zapsal už pohádkových 622 milionů. Ano, takhle má vypadat úspěch.

Kdo kraloval ročním tržbám zámořských kin v roce 2012? První místo s velkým náskokem vyválčili komiksoví Avengers, kteří obrali diváky o 623 milionů. Na druhém místě se s odstupem umístil snímek Temný rytíř povstal s 448 miliony, na třetí příčce následovaný Hunger Games s 408 miliony. Čtvrté místo překvapivě opanuje nejnovější bondovka Skyfall s 290 miliony, kterou marně stíhal poslední díl Twilight ságy, který v zámořských kinech utržil 286 milionů. Vysoká čísla jen dokazují, že letošní rok byl pro producenty komerčně nejúspěšnějším v historii.

O něm může bez nejmenších problémů mluvit i Quentin Tarantino. Jeho westernová stylovka Nespoutaný Django skončila na druhé příčce s překvapivě vysokými tržbami, které se zastavily na téměř 31 milionech dolarů. Se započtením svátků si pak jen za první týden v kinosálech vysloužil úctyhodných 64 milionů. Vánoce očividně odměnily jak fantaskní, tak stylově ujeté filmy.

video
play-sharp-fill

Na bronzovou příčku žebříčku tržeb se prozpívali uplakaní Bídníci. Pod režijní taktovkou oscarového Toma Hoopera (Králova řeč) si za víkend zapsali 28 milionů a z Vánoc pak celkově vydolovali rovnou 67 milionů. Kritické ohlasy jsou sice rozporuplné, komerční úspěch však muzikálovou adaptaci rozhodně nemine.

Čtěte také: Uplynulý týden se snažil Hobitovi konkurovat Jack Reacher, neměl však sebemenší šanci

Z pionýrů minulého týdne se v žebříčku udržel i akční Jack Reacher. Oproti medailovým pozicím však v tržbách spíše paběrkoval, 14 milionů totiž není pro hvězdu formátu Toma Cruise příliš dobré vysvědčení. Poloviční přísun dolarů zaznamenal Spielbergův Lincoln, kterému je však všechno jedno, protože celkově překročil hranici 130 milionů. Dědoušek Steven, jak se zdá, umí i v pokročilém věku.

Na kompletní žebříček tržeb se můžete podívat níže.

[table id=153 /]

První lednový týden se do zámořských kin podívá horor Texaský masakr motorovou pilou 3D a akční thriller The Truth. Jakékoli zemětřesení v žebříčku tržeb tak nehrozí a v čele zřejmě zůstane trojblok z uplynulých dní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tržby kin v USA: Tarantino proháněl Hobita, záda mu kryli uslzení Bídníci