Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Slovinsko: Poznejte krásy Julských Alp. Relaxujte v lázních i u moře

Redakce

Redakce

16. 10. 2011

FOTO: Jezero BledTři dny strávené v malé zemi byly pro mě překvapením letošní cestovatelské sezóny. Moře, hory, jeskyně, jezera, řeky či termální lázně. Na co si jen vzpomenete, máte naservírované na stříbrném podnose.

FOTO: Jezero Bled ve Slovinsku

Jezero Bled, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Vydala jsem se do Slovinska na samotném konci září, abych zde strávila tři dny nabité dojmy ze země, která čítá na dva miliony obyvatel. Nestačila jsem se divit, jak překrásně tam je. Na každém kroku je cítit, jak jsou Slovinci na svou zemi pyšní a jak se o ni s láskou starají.

Krásné usedlosti v podhůří Julských Alp vytvářely pohádkovou, téměř kýčovitou krajinu, kterou jsme projížděli autem po bezchybných silnicích. Lány kukuřičních polí, moderní zemědělská technika, dobytek pasoucí se na čerstvé zelené trávě. To bylo okolí města Radovljica, které jsme si zvolili za svou základnu.

Starobylé městečko leží 4 km od jezera Bled a zhruba 40 km od lyžařských středisek Vögel a Krajnska Hora. Stalo se pro nás výjezdním místem, ze kterého jsme zvládli maximálně do dvou hodin jízdy autem zajet do různých koutů Slovinska.

Jezero Bled

Foto: pohled na hrad nad jezerem Bled

Pohled na jezero Bled obklopené Julskými Alpami, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Jezero se nachází v podhůří Alp. V letní sezóně se v něm dá koupat, půjčit si pramici a doveslovat na ostrůvek s kostelem uprostřed jezera, nebo se kochat závodními veslicemi, které krájí hladinu jezera. V letošním roce se na Bledu konalo dokonce mistrovství světa ve veslování.

Škocjanske jame

Nejznámnějšími jeskyněmi ve Slovinsku jsou jeskyně Postojna. Protože jsme se však chtěli vyhnout velkým turistickým skupinám, zvolili jsme méně navštěvovanou variantu jeskynních krás. Škocjanske jame, česky Škocjanské jeskyně, dosahují hloubky téměř dvou set metrů pod zemským povrchem a jsou dlouhé téměř pět kilometrů.

Průvodkyně nás za 15 eur na osobu zavedla do tajů tohoto jeskynního komplexu. Procházka trvala zhruba 2 hodiny a nachodili jsme při ní kolem 3 km.

FOTO: Škocjanske jame

Škocjanske jame, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

V první části okruhu jsme prošli tzv. Tichou jeskyní. Přízvisko „Tichá“ dostala podle toho, že jí neprotéká řeka Reka. Viděli jsme úžasné tvary stalagmitů i stalaktitů staré až 250 000 let. Ve druhé části jsme vešli do jeskyně, kterou protéká řeka, nad níž byl postaven most ve výšce 45 m. V jeskyních poletovali netopýři a nasvětlené jeskynní monumenty vytvářely úžasné scenérie.

Portorož

Přístav růží. Tak by se dal do češtiny přeložit název malebného slovinského letoviska u Jaderského moře. Koupat se poslední den v září v moři, které má 24 stupňů, se nám podařilo. Když k tomu přičtu téměř prázdné pláže, mola přístupná bez poplatků, protože už není sezóna, a neskutečnou pohodu, která z malého městečka sálala, nedalo se zážitku nic vytknout.

Ačkoli má Slovinsko pouze necelých 50 km pobřeží, najdete zde čtyři významná letoviska, kterými jsou námi navštívený přístav Portorož, dále Piran, Koper a Isola.

FOTO: Portorož

Přístav růží Portorož, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Jezersko

Jezersko má dlouhou turistickou tradici a je skvělou základnou pro ty, kteří se chtějí vydat na horské túry do okolních vrchů Grintovec, Kočna a Veliki vrh. My jsme se prošli kolem Planšarského jezera, které vzniklo až po druhé světové válce.

FOTO: Jezersko

Jezersko, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

Snovik

Malé termální lázně se nacházejí nedaleko města Kamnik v údolí obklopeném horami. Mimosezonní vstupné činilo 10 euro na čtyři hodiny. Venkovní bazény a skluzavky byly již bohužel zavřené. Nic však nebránilo tomu nastavit obličeje teplému zářijové slunci na sluneční terase. Vnitřní bazény měly 28 stupňů a vířivka 35 stupňů. Příjemně strávenému odpoledni tak nic nescházelo.

FOTO: Termální lázně Snovik

Termální lázně Snovik

Termálních lázní je po Slovinsku několik, takže pokud holdujete relaxaci v teplých bazénech, tak i v tomto ohledu vám Slovinsko vyjde vstříc a navíc za velmi příznivé ceny. Další termální lázně: Terme 3000, Terme Radenci, Terme Ptuj, Terme Lendava a Terme Banovci.

Vögel

Lyžařské středisko Vögel leží ve výšce 1535 metrů nad mořem. Do této výšky nás vyvezla kabinová lanovka jezdící mimo lyžařskou sezónu každou půl hodinu za 13 eur včetně zpáteční jízdenky. Z Vögelu je nádherný výhled na Bohnijské jezero nacházející se pod ním. Můžete se rovněž kochat pohledem na nejvyšší horu Slovinska Triglav.

FOTO: Vögel

Pohled na lyžarské středisko Vögel

Ze základní stanice lanovky jsme si udělali krátkou procházku po okolních kopcích. Okolní sjezdovky nabízejí různé úrovně tras pro zdatné i ty méně zdatné lyžaře a snowboardisty. Například šestidenní skipas v tomto lyžařském středisku vyjde na 140 euro.

Bohnijské jezero

Jezero je součástí Triglavského národního parku a nabízí jak malé pláže, na kterých můžete na sluníčku na chvíli zrelaxovat své turistikou unavené tělo, nebo se můžete nechat zlákat ke mnoha adrenalinovým sportům, kterých je v této oblasti nepřeberná nabídka.

Okolí jezera nabízí také krásné běžkařské, cyklistické a běžecké tratě všech druhů náročnosti.

FOTO: Bohnijské jezero

Bohnijské jezero

Velmi mile nás překvapily porce jídel v restauracích. Jak jsme zvyklí z většiny českých restaurací – za hodně peněz, málo zábavy – tak tady je to přesně naopak. Obří porce na prkýnkách a tácech nejsou výjimkou. Navíc Slovinci jsou velmi přátelský a otevřený národ a bez problémů se tu domluvíte anglicky téměř v každém městě.

Tři dny byly sice málo, ale i tak jsem si Slovinsko doslova zamilovala. Myslím, že k důkladnému prozkoumání Slovinska postačí deset dní. Ale podle mého názoru se sem budete chtít vrátit vícekrát. Je škoda, že tolik Čechů Slovinskem projede dále na jih do Chorvatska, když přírodních krás má Slovinsko více než kterákoliv jiná země.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slovinsko: Poznejte krásy Julských Alp. Relaxujte v lázních i u moře