Menu
TOPZINE.cz
Cestování

TOP 10 nejlepších lyžařských středisek světa

Šárka Braumová

Šárka Braumová

28. 12. 2010

Lámete si hlavu, kam letos vyrazit za nejlepším lyžováním nebo jen toužíte po změně? Pak je článek určen právě vám. Topzine.cz vytipoval TOP 10 nejlepšíchlyžařských středisek světa. Nechte se inspirovat a vyberte si!

FOTO: Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen, Zdroj: young-germany.com

Garmisch- Partenkirchen, Německo
První tip se nachází u našich západních sousedů. Asi 100km od Mnichova najdete lyžařské středisko Garmisch- Partenkirchen. V roce 1963 se zde konaly Zimní olympijské hry a každoročně se tu na Nový rok pořádají skoky na lyžích, které jsou součástí Turné čtyř můstků. Ve středisku se nachází 38 vleků a 43 sjezdovek, většina jich je střední obtížnosti. Pro lyžařské experty je připraven kilometr dlouhý sjezd Kandaharu. Na své si přijdou i milovníci snowboardu, pro které jsou vymezeny dva speciálně upravené areály.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Zel am See, Rakousko
Středisko Zel am See s nejznámějším ledovcem Kaprun patří mezi jedno z neoblíbenějších pro české turisty. Výhodou Zel am See je především to, že se skiareál nachází přímo v městečku. Ráno stačí nasednout na lanovku, která vás vyveze do výšky 2000metrů a na vrcholku si vybrat sjezdovku podle obtížnosti. Kromě samotného lyžování nabízí Zel am See i upravené tratě pro běžkaře či termální koupele.

Chamonix- Mont- Blanc, Francie
V srdci francouzských Alp najdete Chamonix. Městečko, kde si kromě vysokohorské turistiky a výletů na panoramatickou vyhlídku na svahy Mont Blanc užijete i dlouhé sjezdovky, freeride nebo off- piste. Pokud nejste zdatnými lyžaři nebo plánujete dovolenou s dětmi, jsou tu připraveny i tři menší sjezdové oblasti, ideální právě pro děti, začátečníky nebo na experimentování na snowboardu.

FOTO: Chamonix- Mont- Blanc

Chamonix- Mont- Blanc, Zdroj: contenwire.com

Sinaia, Rumunsko
Sinaia je často nazývána Perlou Karpat. Leží v údolí Prahova a na 15 sjezdovkách v délce přes 20 kilometrů si přijdou na své nejen milovníci klasického lyžování. Většina sjezdovek leží nad hranicí lesa, kde svahy zůstaly neupravené a vytvořily tak ideální podmínky pro freeride. Nezapomeňte ochutnat i místní speciality jako rumunské pivo nebo navštívit Drákulův hrad Bran.

Niseko, Japonsko
Další tip patří vzdálenému Japonsku, konkrétně ostrovu Hokkaido. Právě tady se nachází zřejmě nejznámější oblast Japonska, Niseko. Pro experty je připraveno 17 sjezdovek, pro začátečníky 22. Nechybí ani 4 snowparky nebo pipes. Niseko má údajně jednu z největších osvětlených ploch v Japonsku, což dává lyžování úplně jiný rozměr. Proto nezapomeňte noční jízdu vyzkoušet.

FOTO: noční jízda v Niseko

noční jízda v Niseko, zdroj: skihirejapan.com

Åre, Švédsko
Švédsko je proslulé svými upravenými sjezdovkami. Stejně tak je tomu i v Åre, kde najdete 5 lyžařských areálu a přes 500 kilometrů tratí pro všechny věkové kategorie i stupně pokročilosti. Areály nabízejí i jízdu na motorových saních, lezení na ledopádech a dogsleigh.

Mont- Tremblant, Quebec
Za jedinečným lyžováním se vydejte za moře, do Kanady. Mont- Tremblant je první areál, který byl v Kanadě otevřen. Dnes nabízí svým návštěvníkům 95 upravneých tratí. Nejdelší sjezdovka měří 6 kilometrů. Samozřejmostí je půjčovna lyžařských potřeb, lyžařská škola, jízda na saních a sněžných skútrech nebo výlety na sněžnicích. Město Quebec vás navíc uchvátí svou atmosférou a malebnými uličkami.

FOTO: Quebec

Quebec nadchne svou atmosférou, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Aspen, Colorado
Za mořem ještě chvíli zůstaneme. V Aspenu máte totiž jedinečnou možnost zalyžovat si s celebritami. A nejen proto je Aspen tak oblíbený. Skládá se ze čtyř oblastí: Aspen Mountain, Aspen Highlands, Snowmass a Buttermilk, které jsou propojeny bezplatnými autobusy. Navíc máte možnost zanechat lyže na sběrném parkovišti, nahlásit, kde chcete druhý den lyžovat a lyže vám budou na dané místo přivezeny.

Zermatt, Švýcarsko
Při slově Švýcarsko se většině vybaví výborná čokoláda a hodinky. Švýcarsko však patří k předním evropským lyžařským oblastem. Z Klein Matterhornu vede neuvěřitelných 17 kilometrů dlouhý sjezd. Zermatt je navíc uzavřen pro automobilovou dopravu a tak si můžete lyžování vychutnat na plno. Na programu je i sáňkování, psí spřežení, potápění pod zamrzlým jezerem a mnoho dalších. Za luxus se však platí, Zermatt patří k nejdražším lyžařským oblastem.

FOTO: Zermatt

Zermatt, Zdroj: travlang.com

Cortina, Itálie
Poslední tip patří božské Itálii. Luxusní středisko leží uprostřed italských Dolomit. Připraveny jsou tři areály, na které využíváte jeden skipas. Mezi jednotlivými středisky je doprava zajišťována skibusem. Velkým plusem jsou svahy, které jsou orientovány na všechny světové strany, což umožňuje celodenní lyžování se slunečními paprsky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 nejlepších lyžařských středisek světa