Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Výběr nejúžasnějších jeskyní světa. Poznejte to nejlepší z podzemní krásy

Hana Chytrá

Hana Chytrá

28. 8. 2010

V pravěku, ale i v pozdějších dobách sloužili jeskyně hlavně jako přírodní úkryt, místo, které lidé vyhledávali pro jeho zvláštní vlastnosti. V dnešních dobách si nás získali svojí výjimečnou a nestárnoucí krásou. S pusou dokořán a dvou svetrech obdivujeme vše, od ledovcových jeskyní až po vápencové útvary různých tvarů a velikostí. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur připravila TOP výběr nejúžasnějších jeskyní světa.

FOTO: Hamilton Pool

Hamilton Pool, Texas (USA)

Hamilton Pool (Texas, USA)

Tento úžasný přírodní jeskynní bazén byl vytvořen před několika tisíci lety. Mezi nejvýraznější rysy tohoto bazénu patří 14 metrů vysoký vodopád.

Jeskyně Škocjan (Slovinsko)

Slovinsko je domovem úchvatného komplexu jeskyní Škocjan. Největší kaňon světa skrytý hluboko pod zemí se nachází právě zde. Tato neobvyklá formace je považována za přírodní fenomén stejně jako například Grand Canon v USA nebo Galapágy.

FOTO: Patagonské ledovcové jeskyně

Patagonské ledovcové jeskyně, Argentina

Patagonské ledovcové jeskyně (Argentina)

Na nejvzdálenějším jižním cípu Argentiny se nachází Patagonie, která je domovem Národního ledovcového parku, ve kterém můžeme najít ty nejpůsobivější ledovcové útvary.
Mezi nejzajímavější útvary patří právě ledovcové jeskyně, které byly vytvořeny tekoucí vodou uvnitř nebo na povrchu ledovce. Podobné jeskyně můžeme také  nalézt na Islandu, v Norsku, na Aljašce nebo na Novém Zélandu.

Lehamanovy jeskyně (Nevada, USA)

Další významnou raritou jsou vápencové formace vytvořené v Lehmanových jeskyních. Tyto jeskynní komory jednoznačně patří k nejúžasnějším na světě. Nacházejí se v národním parku Great Basin v Nevadě, USA. Jeskyně získaly své jméno po svém objeviteli Absalomu Lehmanovi, který je v roce 1885 objevil.

FOTO: Jeskyně Batu

Jeskyně Batu, Malajsie

Jeskyně Batu (Malajsie)
Pouhých 13 kilometrů od hlavního města Kuala Lumpur se nachází jeskyně Batu. V tomto neobvyklém jeskynním komplexu se nacházejí také hinduistické chrámy.
Jeskyně jsou vápencové a jejich stáří se odhaduje na 400 miliónů let. Hlavní část komplexu je 100 metrů vysoká otevřená klenba, která se nazývá Jeskynní katedrála.

Jeskyně Waitomo Glowworm (Nový Zéland)

Drobní tvorové obývající tuto jeskyni jsou hlavní turistickou atrakcí jeskynního systému na Novém Zélandu. Tito zářící jeskynní živočichové s názvem Arachnocampa Luminosa osvětlují vápencový komplex a vytvářejí tak z této jeskyně absolutně neobvyklé a tajemné místo.

FOTO: Jeskyně Reed Flute

Jeskyně Reed Flute, Čína

Jeskyně Reed Flute (Čína)

Jeskyně se nachází ve městě Guilin a bývá nazývána Palácem národního umění. Je 240 metrů dlouhá a celá síť jeskyní byla objevena před 1200 lety.
Stávající komplex krasových jeskyní je tvořen stalaktity, stalagmity a kamennými sloupy různých tvarů a velikostí. Velkolepý dojem  umocňuje nainstalované barevné osvětlení. Tato jeskyně je jediná svého druhu na světě.

Hang Sung Sot (Vietnam)

Jiným názvem Jeskyně překvapení je jednou z nejkrásnějších jeskyní v Halong Bay ve Vietnamu. Dvě jeskynní komory jsou tvořeny tisícovkou úchvatných stalaktitů a stalagmitů. Tato jeskyně byla objevena Francouzi v roce 1901.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výběr nejúžasnějších jeskyní světa. Poznejte to nejlepší z podzemní krásy