×
TOPZINE.cz

TOP zimní střediska v Česku aneb Kam vyrazit za sněhem

I když v nížinách počasí sněhu nepřeje, na českých horách není tak zle. Přinášíme tipy na lyžování v letošní lyžařské sezóně. Podívejte se na české areály spadající do nejvyšší kategorie.

FOTO: Beskydy
Beskydy, Zdroj: archiv resortu Valachy

V posledních letech dochází také v českých lyžařských areálech ke zlepšování služeb, které jsou v zahraničí standardem. Čeští majitelé se tímto krokem snaží nalákat Čechy obvykle jezdící za zimní dovolenou do zahraničí zpět do českých hor.

Dvanáct ze 129 středisek je zařazeno do nejvyšší kategorie, polovina z nich je v Krkonoších

V České republice je tuto sezónu v provozu 129 lyžařských středisek. Z nich dvanáct bylo zařazeno do nejvyšší 5* kategorie! Následuje dvanáct 4*, čtyřicet pět 3*, padesát jedna 2* a jen devět 1*. Kategorizace se u nás provádí od roku 2002 a má nejrůznější kritéria.

Mezi ně patří například kvalita sjezdovek, kvalita dopravních systémů a odbavovacích zařízení (lanovky a vleky), další vybavení areálu včetně atrakcí pro snowboardisty, nabídka večerního lyžování, nabídka dalších doplňkových služeb včetně stravovacích možností či zajištění bezpečnosti návštěvníků areálu.

FOTO: Krkonoše
Krkonoše, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Polovina z areálů nejvyšší 5* kategorie se nachází v oblíbených Krkonoších, po dvou areálech má Šumava a Jeseníky, po jednom Orlické hory a Ještědský hřbet. Zdaleka nejlepším areálem u nás je SKIAREÁL Špindlerův Mlýn zařazený do kategorie *****Premium. Mimo něj se v 5* kategorii nachází krkonošská střediska v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních nebo Harrachově.

Kam na lyže na Moravě

Nově vzniklo například lyžařské středisko v Koutech nad Desnou (Jeseníky), které nabízí první šestisedačkovu lanovku v České republice. V areálu se nacházejí čtyři sjezdovky, z nichž dvě mají délku přes dva kilometry. Jedná se o největší ski areál na Moravě s kapacitou odbavení až 3 200 osob za hodinu. Středisko bylo zařazeno do 5* kategorie. Druhým příkladem je rozšířené lyžařské středisko na Dolní Moravě v masivu Králického Sněžníku.

FOTO: Zima v Jeseníkách
Zima v Jeseníkách, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Čtyřicet procent zimních pobytů u nás se odehrává pouze ve dvou krajích České republiky – v Královéhradeckém a Libereckém. Důvodem této nevyrovnanosti jsou samozřejmě Krkonoše a Jizerské hory, nejnavštěvovanějších oblasti u nás. Nejvíce zimních dovolených Češi podnikají v únoru, kdy jsou ve školách prázdniny.

Do Alp už jezdíme zase častěji

Podle statistik Češi průměrně stráví 1,5 mil. zimních dovolených, z nichž je necelý 1 milion u nás a zbytek v zahraničí. Během této lyžařské sezóny, tedy na konci loňského roku a začátku toho letošního, se předpokládá mírný 10 % nárůst zahraničních zimních pobytů.

Tuzemská zimní rekreace naproti tomu bude stagnovat. Krize pomíjí, a tak se Češi začínají vracet do alpských středisek za větší kvalitou nabízených služeb, jako tomu bylo před začátkem krize v roce 2008. Ale právě proto můžeme dnes pozorovat zvyšování poskytovaných služeb v Česku ve snaze vytvořit podmínky, za jakými Češi často odjíždí do konkurenčních Alp, kde návštěvníci z České republiky jsou na 4. místě (Rakousko) nebo dokonce 3. místě (Itálie – Trentino).

FOTO: Alpy
Alpy, Foto: Pavel Srb, Topzine.cz

Vyražte tedy na lyže, snowboard nebo běžky do našich hor o některém zimním víkendu nebo třeba během blížících se školních prázdnin. A můžete třeba rovnou okusit nové zimní areály.

Přehled TOP 12 zimních středisek v České republice

Krkonoše – SKIAREÁL Špindlerův Mlýn

Krkonoše – Janské Lázně

Šumava – Skiareál Lipno

Krkonoše – Spartak Rokytnice a.s.

Krkonoše – Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Krkonoše – Ski Pec a.s.

Ještědský hřbet – Ski areál Ještěd

Krkonoše – Harrachov

Šumava – Špičák – Železná Ruda

Jeseníky – Kouty nad Desnou

Jeseníky – Lanová dráha Ramzová

Orlické hory – Skiregion Buková hora Čenkovice – Červená Voda

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..