Menu
TOPZINE.cz
Sport

Adrenalinové sporty: Mladší brácha skateboardu se snowboarďáckou duší! Znáte freebording?

Zima skončila a s ní i možnost ježdění na snowboardu. Otevírá se zde ale možnost freebordingu, u kterého je technika jízdy velice podobná a v zimě se naopak provozovat nedá. Na vašem starém prkně můžete brázdit sjezdovky a v létě můžete na novém sjíždět silnice!

FOTO: Freebord

Nepříliš známý potomek rodiny boardů, Zdroj:youtube.com

Existuje málo lidí, kteří by nevěděli, co je to skateboard. Znají ale všichni freebord? Napadlo by vás někdy vytáhnout ve městě snowboard a udělat si ze silnice sjezdovku? Ne? Právě takovou možnost vám ale freebord nabízí. Ne nadarmo se k němu pojí slogan: Snowboard the Streets!

V čem je tedy tento šikovně vytuněný skateboard podobný klasickému prknu na sjezdovky? Máme tu základní desku, na které je přišroubované jednoduché vázání. Není to pevné vázání, ale spíš dva háky, které zabraňují sklouzávání bot. Bez něj se na něm jezdit nedá. To by bylo jako zkoušet jezdit bez vázání na snowboardu…

Dokonalé napodobení smýkaných i řezaných oblouků, jízdy na switch a brždění zajišťují speciální trucky, které kromě ramen se dvěma klasickými kolečky mají o kolečko navíc. Myslím, že tohle kolečko navíc je to nejlepší, které je k mání. Je totiž otočné o 360° a je pod prostředkem desky. Právě to vám umožní dělat výše zmiňované oblouky. Následující video vám to určitě názorně vysvětlí.

Jestli by z vás byl ten správný freebordingový nadšenec poznáte tak, že teď zíráte na video s ústy dokořán a říkáte si něco ve stylu: To je teda NĚCO! Samozřejmě existuje mnoho dalších variant (odpusťte mi to zdánlivě zlehčující slovo) skatu či snowboardu. Například T-board, flowboard a mountainboard. Také ale existují varianty surfování – wakeboard, kiteboard a waveboard. Je tolik způsobů, jak si užít život s adrenalinem!

Největší výhodou freebordu ale zůstává, že na něm můžete jezdit bez sněhu, nemusíte jezdit na hory ani si kupovat drahé permice. Jen si vyberete bezpečný kopec (na stránkách českého dealera a na fórech je spousta zajímavých tipů) a můžete jet!

Ptáte se, proč se správně jmenuje freebord a ne freeboard? Je to díky partě lidí ze San Francisca, kteří freebord vymysleli a kteří chtěli, aby měl tento naprosto originální sport i originální název. Třeba aby jen tak někdo nemyslel, že je to jen nějaký zlepšovák na skate. Možná máme my Češi na originální názvy trochu jiný názor, ale nechme jim tu kapku vzdoru. Stejně to budeme stále psát špatně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adrenalinové sporty: Mladší brácha skateboardu se snowboarďáckou duší! Znáte freebording?